OSIELSKO17.05.2006 r. do rejestru zabytków Województwa Kujawsko-Pomorskiego wpisano zespół kościoła parafialnego pw. Narodzenia NMP w Osielsku:
Pierwszy kościół drewniany zbudowano przed 1435 r. Drugi również drewniany powstał w 1687 r. Trzeci kościół zbudowano z cegły w 1844 r. Przebudowa nastąpiła w 1902 r.W kościele znajdują się ponadto:
O historii kościoła i parafii: https://parafiaosielsko.pl/historia
Strona parafii:
https://parafiaosielsko.pl/aktualnosci
ŻOŁĘDOWO – ZESPÓŁ KOŚCIOŁADo rejestru zabytków Województwa Kujawsko-Pomorskiego wpisano zespół obiektów w Żołędowie:
Kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża Św. jest budynkiem drewnianym i został ufundowany w 1715 r. przez hrabiego Adama Moszczeńskiego. Jego wnętrze stworzono w stylu barokowym. W kościele znajdują się:
O parafii w Żołędowie:
https://www.facebook.com/profile.php?id=100079313536292
https://fotopolska.eu/Zoledowo/b278119,Kosciol__Podwyzszenia_Krzyza_Swietego.html
https://zabytek.pl/pl/obiekty/g-269599
https://zabytek.pl/pl/obiekty/zoledowo-kosciol-par-pw-sw-krzyza
W Żołędowie na cmentarzu znajduje się kaplica grobowa Moszczeńskich herbu Nałęcz powstała w latach 1842-1856. Żołędowo lokowano w XIII w. jako własność rycerska. Początkowo wieś należała do rodu Pomianów. W 1583 r. jej właścicielem został Wojciech Żołędowski, którego córka Elżbieta wyszła za mąż za Andrzeja Moszczeńskiego. W 1597 r. Żołędowo stało się własnością Moszczeńskich. W XIX w. założono folwark w Żołędowie. Moszczeńscy posiadali tutaj dwór, nie zachowany do dnia dzisiejszego. Ostatnią dziedziczką Żołędowa z rodu Moszczeńskich była Jadwiga. Po jej śmierci wieś sprzedano.W Żołędowie znajduje się sanktuarium św. Huberta. Kościół w Żołędowie jest miejscem, w którym są autentyczne relikwie świętego. Miejscem kultu ku czci św. Huberta stała się kaplica stojąca obok głównej świątyni.
O rodzie: http://parafiazoledowo.pl/historia/
O herbie: http://www.wladcy.myslenice.net.pl/Polska/zalaczniki/herb%20Nalecz.htm
http://diecezja.bydgoszcz.pl/2019/05/12/sanktuarium-swietego-huberta-biskupa-w-zoledowie/
ŻOŁĘDOWO – ZAŁOŻENIE DWORSKO-PARKOWE07.03.1989 r. do rejestru zabytków Województwa Kujawsko-Pomorskiego wpisano założenie dworsko-parkowe w Żołędowie złożone z:
O dworze w Żołędowie:
https://www.polskiezabytki.pl/m/obiekt/1472/Zoledowo/
http://www.aktywnawies.pl/dwor-w-zoledowie,at95,l1.html
https://pasterki.schoolpage.pl/siostry-pasterki/historia-palacu/