Przyszłość wychowania fizycznego: Debata nad nową podstawą programową
Z dniem 1 września 2025 roku wejdzie w życie nowa podstawa programowa zajęć wychowania fizycznego, która ma na celu dostosowanie edukacji do zmieniających się potrzeb współczesnych uczniów. Z powodu rosnących problemów zdrowotnych młodych ludzi, takich jak spadek aktywności fizycznej oraz coraz częstsze trudności z kondycją, konieczne stało się wprowadzenie zmian w metodach nauczania wychowania fizycznego.
Aby wypracować odpowiednie rekomendacje, w dniu wczorajszym tj. 12 lutego br. w budynku w Centrum Edukacji Kultury Fizycznej i Sportu UKW zorganizowano debatę pod hasłem „Przyszłość wychowania fizycznego: nowa podstawa programowa”. Celem spotkania było zastanowienie się, co należy zmienić, by zajęcia wychowania fizycznego skuteczniej odpowiadały na potrzeby uczniów. Podjęto próbę opracowania rozwiązań, które zmotywują dzieci i młodzież do większej aktywności fizycznej oraz poprawią ich kondycję zarówno fizyczną, jak i psychiczną.
Wydarzenie, zorganizowane przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli oraz Wydział Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, zgromadziło ponad 200 uczestników – nauczycieli wychowania fizycznego, dyrektorzy szkół oraz przedstawiciele środowisk edukacyjnych z całego województwa kujawsko-pomorskiego, w tym z powiatu bydgoskiego. Debata odbyła się pod honorowym patronatem Starosty Bydgoskiego Piotra Kozłowskiego, który również wziął udział w wydarzeniu.
Zebrane postulaty zostaną przekazane do zespołu pracującego nad nową podstawą programową, co daje realną szansę na stworzenie programu odpowiadającego na potrzeby współczesnych młodych ludzi i wyzwania, jakie stawia przed nimi dzisiejszy świat.
Wyniki debaty podkreślają, jak ważne było to spotkanie i jaka waga miała przeprowadzona dyskusja. Dzięki temu istnieje realna szansa na stworzenie programu, który skutecznie odpowiada na potrzeby młodych ludzi i wyzwania współczesnego świata.
Fot. Szymon Grosskreutz