SOLEC KUJAWSKI – KOŚCIÓŁ PARAFIALNY05.04.2002 r. do rejestru zabytków Województwa Kujawsko-Pomorskiego wpisano kościół parafialny pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Solcu Kujawskim.Kościół wzniesiono w latach 1910-1912 w miejscu dawnej drewnianej świątyni. W 1924 r. rozpoczęto rozbudowę tego przybytku. W kościele znajdują się:
W 2011 r. w świątyni umieszczono relikwie świętej Joanny Beretty Moli
O kościele św. Stanisława:
https://soleckujawski.pl/zabytki/kosciol-pw-sw-stanislawa-biskupa-i-meczennika
https://zabytek.pl/pl/obiekty/solec-kujawski-kosciol-par-pw-sw-stanislawa-biskupa
O parafii:
https://parafia.com.pl/solec-kujawski/23-stycznia
https://www.msze.info/kosciol/7434
SOLEC KUJAWSKI – CMENTARZ07.03.1989 r. do rejestru zabytków Województwa Kujawsko-Pomorskiego wpisano cmentarz rzymsko-katolicki parafii pw. św. Stanisława Kostki w Solcu Kujawskim powstały w XIX w.
O cmentarzu:
https://zabytek.pl/pl/obiekty/solec-kujawski-cmentarz-parafialny-rzymskokatolicki-pw-sw-stan
http://www.odznaka.kuj-pom.bydgoszcz.pttk.pl/opisy/4/solec.htm
SOLEC KUJAWSKI – KOŚCIÓŁ EWANGELICKI30.05.2012 r. do rejestru zabytków Województwa Kujawsko-Pomorskiego wpisano kościół ewangelicki, obecnie rzymskokatolicki parafialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Solcu Kujawskim wraz z północnym odcinkiem ogrodzenia z bramą i dwiema furtkami.Kościół ten jest najstarszym murowanym obiektem w mieście. Wzniesiono go w latach 1845-1847 w stylu neoromańskim. Do 1945 r. pełnił funkcję kościoła ewangelickiego. W 1894 r. dobudowano 37 metrową wieżę.
O kościele NSPJ:
https://soleckujawski.pl/zabytki/kosciol-pw-najswietszego-serca-pana-jezusa
O parafii:
https://www.msze.info/kosciol/460
https://msze.eu/kujawsko-pomorskie/solec-kujawski/parafia-pw-najswietszego-serca-pana-jezusa-.html
https://parafia.com.pl/solec-kujawski/bydgoska
SOLEC KUJAWSKI – ZESPÓŁ DOMU18.12.1998 r. do rejestru zabytków Województwa Kujawsko-Pomorskiego wpisano zespół domu, obecnie szkoła znajdująca się na ul. 23 Stycznia 13, składający się z:
Autorem projektu budynku był architekt Józef Święcicki. Początkowo dom służył jako prywatna Villa Juliusza Wegenera. W dwudziestoleciu międzywojennym mieściło się tu sanatorium Powiatowej Kasy Chorych w Bydgoszczy. Zespół domu w Solcu Kujawskim przez wiele lat służył, jako siedziba Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Solcu Kujawskim. Obecnie w budynku mieści się Szkoła Muzyczna I stopnia im. Fryderyka Chopina w Solcu Kujawskim.
O zespole w Solcu:
https://zabytek.pl/pl/obiekty/solec-kujawski-dom-ob-szkola
https://soleckujawski.pl/zabytki/villa-wegenera