Logo Powiatu Bydgoskiego
Powróć do: ATRAKCJE TURYSTYCZNE

GMINA KORONOWO

https://www.koronowo.pl/ https://www.bip.koronowo.pl/ https://www.facebook.com/gminakoronowo  

Gmina Koronowo jest jedną z największych gmin w województwie Kujawsko-Pomorskim, obejmuje 41170 ha, w tym miasto Koronowo zajmuje 2818 ha. Na jej obszarze poza miastem Koronowem znajdują się 33 sołectwa, w tym 56 miejscowości. Lasy obejmują 11906 ha, czyli 31% powierzchni całej gminy. W grudniu 2022 r. gmina Koronowo liczyła 22 873 mieszkańców.

Koronowo znajduje się 23 km na północ od Bydgoszczy, w północnej części historycznych Kujaw, w obrębie Pojezierza Południowo-pomorskiego. Miasto leży w kotlinie otoczonej wzgórzami na południowym krańcu Borów Tucholskich.

Na terenie gminy znajduje się Zalew Koronowski. Na rzece Brdzie w latach 1956-1960 wybudowano sztuczny zbiornik nazwany Jeziorem Koronowskim. Występuje tutaj wiele jezior polodowcowych. Do najciekawszych z nich należy Rynna Jezior Byszewskich, łączących się poprzez rzekę Krówkę z Brdą. Rzeka Brda jest częstym miejscem organizowania spływów kajakowych. W gminie przebiegają: międzynarodowa trasa rowerowa Euroroute-R1, regionalny szlak rowerowy BY-6001n, ścieżka dydaktyczna „Cysterski Gaj", oznakowane piesze szlaki turystyczne PTTK oraz ścieżki rowerowe. 

Gmina Koronowo jest terenem, gdzie rozegrało się wiele wydarzeń historycznych. Tutaj doszło do zwycięskiej bitwy z Zakonem, która miała miejsce w czasie Wielkiej Wojny z Zakonem Krzyżackim w latach 1409-1411. 10 października 1410 r. doszło do potyczki w rejonie wsi Wilcze, znajdującej się 11 km na północny zachód od Koronowa. Bitwa ta została nazwana bitwą pod Koronowem. Historia tego obszaru związana jest także z zakonem cystersów. To oni doprowadzili do powstania miasta Koronowo. Ponadto dzięki temu zakonowi na północy powiatu bydgoskiego powstało wiele kościołów katolickich.

koronowo1 

CIEKAWE LINKI O GMINIE KORONOWO:

1.      O historii gminy i miasta Koronowo: 

https://www.koronowo.pl/gmina/historia/historia-miasta https://www.koronowo.pl/turystyka/atrakcje-turystyczne https://www.koronowo.pl/turystyka/ciekawe-miejsca-i-zabytki  

2.      Wirtualny spacer po gminie Koronowo:

https://gminakoronowo.wkraj.pl/html5/index.php?id=36197#36197/0  

3.      Miejsca Pamięci Narodowej w Koronowie:

https://www.koronowo.pl/gmina/historia/miejsca-pamieci-narodowej  

4.      Statystyka o gminie: https://www.polskawliczbach.pl/gmina_Koronowo  

5.      Statystyka o mieście: https://www.polskawliczbach.pl/Koronowo