Program Operacyjny Kapitał Ludzki (POKL) jest jednym z programów operacyjnych służących realizacji Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia 2007-2013 i obejmuje całość interwencji Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) w Polsce.
Program będzie koncentrował wsparcie na następujących obszarach: zatrudnienie, edukacja, integracja społeczna, rozwój potencjału adaptacyjnego pracowników i przedsiębiorstw, a także zagadnienia związane z budową sprawnej i skutecznej administracji publicznej wszystkich szczebli i wdrażaniem zasady dobrego rządzenia.
Głównym celem PO KL jest wzrost poziomu zatrudnienia i spójności społecznej poprzez:
- Podniesienie poziomu aktywności zawodowej oraz zdolności do zatrudnienia osób bezrobotnych i biernych zawodowo.
- Zmniejszenie obszarów objętych wysokim poziomem bezrobocia.
- Poprawę zdolności adaptacyjnych pracowników i przedsiębiorstw do zmian zachodzących w gospodarce, czyli przystosowanie się do zmian zachodzących na rynku pracy.
- Upowszechnienie edukacji społeczeństwa na każdym etapie kształcenia poprzez organizowanie takich form edukacyjnych, które są odpowiedzią na zapotrzebowania rynku pracy.
- Wyrównywanie poziomu zatrudnienia na poszczególnych obszarach objętych programem.
Program składa się z 10 Priorytetów, realizowanych zarówno na poziomie centralnym, jak i regionalnym. W komponencie centralnym środki zostaną przeznaczone przede wszystkim na wsparcie efektywności struktur i systemów instytucjonalnych, natomiast środki komponentu regionalnego zostaną w głównej mierze przeznaczone na wsparcie dla osób i grup społecznych.
Program Operacyjny Kapitał Ludzki finansowany jest w 85 proc. ze środków Unii Europejskiej (Europejskiego Funduszu Społecznego) oraz w 15 proc. ze środków krajowych. Całość kwoty, jaką przewidziano na realizację Programu, wynosi prawie 11,5 mld euro, w tym wkład finansowy Europejskiego Funduszu Społecznego to ponad 9,7 mld euro a pozostałą część stanowią środki krajowe.
Program Operacyjny Kapitał Ludzki stanowi odpowiedź na wyzwania związane ze zwiększeniem inwestycji w kapitał ludzki, jakie stoją przez Województwem Kujawsko-Pomorskim w najbliższych latach.
W wyniku realizacji celu ogólnego Programu – wzrostu poziomu zatrudnienia i spójności społecznej – urzeczywistnione zostaną cele szczegółowe.