Jedną z największych atrakcji gminy Nowa Wieś Wielka jest niewątpliwie Puszcza Bydgoska. Zajmuje ona 2/3 ogólnej powierzchni terenu gminy, w tym spora część objęta jest ochroną, stanowiącą gwarancję wysokiej jakości środowiska przyrodniczego. Puszcza zajmuje pola wydmowe, które były łachamipiaszczystymi dawnej prarzeki. Puszcza Bydgoska to duży kompleks leśny położony w centrum województwa kujawsko-pomorskiego. Chociaż dawno utraciła swój pierwotny charakter, jest dla Bydgoszczy i regionu bezcennym obiektem przyrodniczym, pozostałością dzikich i nieprzystępnych puszcz średniowiecznych oraz ważnym ogniwem naturalnego korytarza ekologicznego o znaczeniu międzynarodowym.
W skład obszarów chronionych wchodzą:
- obszar chronionego krajobrazu „Łąki Nadnoteckie” - rozciągający się od wsi Brzoza, poprzez Kobylarnię, Chmielniki, Nowe Smolno, Kolankowo aż po granice z gminami Białe Błota i Łabiszyn. Charakteryzują się one bogactwem gatunkowym roślinności łąkowej i bagiennej oraz są siedliskiem rzadkich gatunków dzikiego ptactwa i zwierząt. W nurtach Noteci dla zamiłowanego wędkarza znajdzie się niejedna ciekawa ryba.
- obszar chronionego Krajobrazu „Wydm Kotliny Toruńskiej” z unikatowymi formami rzeźb terenu i kompleksów leśnych oraz ochrony wód podziemnych,
- rezerwat przyrody „Dziki Ostrów” objęty ochroną ze względu na występującą dąbrowę z rzadkimi gatunkami runa leśnego,
- rezerwat przyrody „Tarkowo” ze stanowiskiem wiśni karłowatej w starodrzewiu.
Jezioro Jezuickie
Na południowo-zachodnim skraju puszczy rozciąga się bardzo ciekawy, o rozbudowanej linii brzegowej zbiornik wodny - Jezioro Jezuickie (14,7 km², głębokość do 10 m). Wokół jeziora rozmieszczonych jest kilka kąpielisk: Chmielniki, Piecki, Prądocin oraz tzw. Cypel i Kobra (dzikie kąpieliska). Aktywny wypoczynek nad Jeziorem Jezuickim najlepiej spędzać w Ośrodku Sportowo-Rekreacyjnym w Chmielnikach oraz w Pieckach. Nad jeziorem istnieje m.in. możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego. Dla miłośników wędkarstwa Jezioro Jezuickie ze swoimi płyciznami głębiami jest wymarzonym miejscem łowienia ryb nawet przez cały rok.
Pałacyk Myśliwski Skórzewskich
Pomiędzy szosą krajową 25, a zakolem Noteci, wśród łąk, około 2 km od stacji kolejowej Chmielniki w kierunku zachodnim znajduje się Pałacyk Myśliwski Hrabiów Skórzewskich (wpisany do rejestru zabytków). Przy dobrej pogodzie pałacyk można zauważyć przejeżdżając przez Chmielniki trasą Bydgoszcz Inowrocław. Obiekt wybudowany został pod koniec XIX wieku na terenie majątku należącego do rodziny Skórzewskich. Pałac wzniesiony w stylu gotyzujących siedzib dworskich. Służył hrabiowskiej rodzinie do częstych wyjazdów ze swojej rezydencji w Lubostroniu na łono natury. W okresie międzywojennym pełnił funkcję siedziby zarządcy majątku. Po 1945 roku obiekt wraz z przyległymi ziemiami przejęty został przez Państwowy Fundusz Ziemi, a od 1986 roku znajduje się w rękach prywatnych.
Kościół parafialny w Nowej Wsi Wielkiej
W Nowej Wsi Wielkiej w latach 1867 - 1868 niemieccy kolonizatorzy wybudowali masywny zbór ewangelicko-augsburski. Kościół długości 34 m, szerokości 14 m i wysokości 14 m, z wieżą wysoką na 48 m, wybudowany i wyposażony został w modnym wówczas stylu neogotyckim. Wzniesiono także mieszkanie dla pastora, znajdujące się w pobliżu kościoła. W 1897 r. świątynię wyposażono w funkcjonujące do dnia dzisiejszego organy.
Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Nowej Wsi Wielkiej powstała w 1925 r. dzięki staraniom ks. Arndta. Pierwszym zadaniem parafii było wybudowanie kaplicy i założenie cmentarza. W 1933 r. podjęto plany wybudowania kościoła w Nowej Wsi Wielkiej, które przekreślił jednak wybuch wojny. We wrześniu 1939 r. z kaplicy przed jej dewastacją uratowano monstrancję oraz księgi metrykalne. We wnętrzu kościoła zobaczyć można główny ołtarz, w którym po obu stronach obrazu Niepokalanej umieszczono figury św. Kazimierza Królewicza i św. Stanisława Kostki. Na czołowej ścianie podziwiać można wielki obraz przedstawiający Chrystusa Króla adorowanego przez dwóch aniołów oraz przez osiemnastu świętych i błogosławionych polskich. W kościele znajdują się również obrazy: Najświętszego Serca Pana Jezusa, Matki Boskiej Królowej Polski, Matki Boskiej Częstochowskiej, Miłosierdzia Bożego, Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. W 1995 r. kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w NowejWsi Wielkiej wpisano do rejestru zabytków architektury i budownictwa.
Pomnik Powstańców Wielkopolskich w Brzozie
Pomnik upamiętniający poległych w Brzozie Powstańców Wielkopolskich wzniesiony przez wdzięcznych mieszkańców z inicjatywy hrabiny Marii Skórzewskiej w 1923 r. Monument zniszczono na rozkaz niemieckich okupantów w 1940 r. W 2011 r. został odbudowany przez władze samorządowe gminy (budżet gminy 2010/2011), przy współudziale środków unijnych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013.
Kościół parafialny w Brzozie
Od 1915 r. msze święte odprawiano w nowo wybudowanej kaplicy w Przyłękach. Mała świątynia nie wystarczała jednak na potrzeby wiernych, w związku z tym już w 1934 r. w Brzozie, jako największej wsi parafii, rozpoczęto budowę kościoła. Kościół ma 25 m długości, 14 m szerokości i 10 m wysokości oraz jedną wieżę. W nadstawie ołtarza głównego znajduje się rzeźbiona w drewnie tzw. grupa ukrzyżowania (autorstwa Kłobuckiego z Bydgoszczy). Z kaplicą znajdującą się przy południowej ścianie kościoła, pod chórem, związany jest kult Matki Boskiej Częstochowskiej. Kościół w Dąbrowie Wielkiej Ciekawą historycznie zabudowę wiejską okresu osadnictwa pruskiego II połowy XIX wieku prezentuje architektura wsi Dąbrowa Wielka z charakterystycznym kompleksem - kościół, szkoła, plebania - oraz ciągiem gospodarstw osadników
niemieckich. Kościółek w Dąbrowie Wielkiej zbudowany został w 1876 r. jako świątynia protestancka. Po wojnie przekazano go parafii rzymsko - katolickiej pw. Matki Boskiej Królowej Polski. Został wyremontowany wspólnym wysiłkiem mieszkańców wsi.
Piesze Szlaki Turystyczne:
- Szlak czerwony (26,8 km) prowadzi po borach sosnowych Puszczy Bydgoskiej z Bydgoszczy do Nowej Wsi Wielkiej.
- Szlak czarny (30 km) wychodzi z Bydgoszczy i biegnie koło Brzozy, przez Dobromierz do Solca Kujawskiego.
- Szlak „Pałucki” (niebieski, 17,3 km) jest to fragment szlaku prowadzący z miejscowości Brzoza do Łabiszyna przez rezerwat „Dziki Ostrów”.
- Szlak łącznikowy (żółty, 1,4 km) łączy Brzozę ze Szlakiem Pałuckim. Szlak zielony (17,9 km) prowadzi z Bydgoszczy do miejscowości Chmielniki nad Jeziorem Jezuickim.
Przez gminę przebiega również jeden szlak rowerowy - „Świadkowie Historii” (ogółem 40 km), który prowadzi przez miejsca upamiętniające tragiczne losy Polaków na terenie Puszczy Bydgoskiej. Na terenie gminy szlak liczy 14,7 km.