Dziś jest sobota 08 sierpnia 2020 r. Godzina 17:21 Imieniny Izy, Rajmunda, Seweryna

Prace konserwatorskie w kościele w Mąkowarsku zakończone!

Przeprowadzone prace przyczyniły się do uratowania materialnego dziedzictwa kulturowego w postaci wyjątkowego, rokokowego wystroju kościoła w Mąkowarsku. Stanowiły one kolejny etap - już VII – kompleksowego przedsięwzięcia remontowo-konserwatorskiego, który rozpoczął się w roku 2008, i obejmowały prace konserwatorskie i restauratorskie przy fragmencie chrzcielnicy oraz barokowego feretronu z kościoła pw. św. Wawrzyńca w Mąkowarsku.  Elementy te, ze względu na zły stan zachowania wymagały pilnej i niezwłocznej interwencji konserwatorskiej i restauratorskiej. Nosiły one ślady licznych ubytków i uszkodzeń mechanicznych, a także intensywnej działalności owadów, w postaci otworów wylotowych, osłabiających wytrzymałość mechaniczną drewnianego podłoża. Elementy wyposażenia były nieprofesjonalnie przemalowane, często nierównomiernie lub przezłocone w technikach odbiegających od oryginału. W większości zaobserwowano ślady współczesnych przemalowań w postaci złotolu na elementach oryginalnie złoconych.
Celem zadania było przede wszystkim przywrócenie chrzcielnicy i barokowego feretronu do stanu ich pierwotnej świetności oraz ochrona eksponowanego przez nie dziedzictwa historyczno-kulturowego. Rezultatem zadania została restauracja, wzmocnienie i konserwacja substancji zabytkowej w/w obiektach, umożliwiająca wyeksponowanie dla ogółu społeczeństwa zawartego w nich piękna i wyjątkowych wartości artystycznych i historycznych. Zadanie umożliwiło także zabezpieczenie elementów wyposażenia kościoła na przyszłość przed oddziaływaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych.
Na powyższe prace konserwatorskie kościół otrzymał dotację ze środków Powiatu Bydgoskiego w wysokości 9.997,63 zł.

Data dodania 17 lipca 2020