Dziś jest czwartek 30 czerwca 2022 r. Godzina 06:30 Imieniny Arnolda, Emiliany, Lucyny

95. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Brzozie

95 rocznica bitwy o Brzozę. Uroczystości przy pomniku w kościele i w szkole.

Wystrzałem z armaty i apelem poległych rozpoczęły się w Brzozie obchody 95 rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Bractwo Kurkowe z Solca Kujawskiego, Członkowie Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, zuchy i harcerze,  druhowie z OSP w Brzozie, uczniowie  z gimnazjum i Szkoły Podstawowej  im. Powstańców Wielkopolskich, członkowie LOK i UKS  „Sokół”  wraz z pocztami sztandarowymi ustawili się przed pomnikiem, aby uczestniczyć w uroczystościach.
Sołtys Brzozy Waldemar Owczarzak poinformował zebranych o przeniesieniu szczątków doczesnych kpt. Pawła Cymsa ze Śląska do Gniezna w dniu 27 grudnia 2013 roku w rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, z powitaniem w Inowrocławiu, mieście  które wyzwolił ze swoimi powstańcami w styczniu 1919 roku, a walczył również pod Brzozą.
Apelem poległych oddano cześć bohaterom, poległym na polu chwały. Podczas składania wieńców i zniczy przez delegacje wystrzeliła trzykrotnie armata Bractwa Kurkowego z Solca Kujawskiego. Ksiądz Proboszcz Bogusław Kühn poprowadził modlitwę za poległych i następnie wszyscy przemaszerowali na mszę św., która była sprawowana w intencji Ojczyzny.
Wójt Gminy Nowa Wieś Wielka - Pan Wojciech Oskwarek - powitał Gości: członków Bractwa Kurkowego z Solca Kujawskiego, Radnych Powiatowych i Gminnych oraz licznie zgromadzonych mieszkańców Gminy Nowa  Wieś Wielka. Przedstawił krótką historię budowy pomnika i podziękował  wszystkim, którzy przyczynili się do jego odbudowy.

Mszę poprzedził program artystyczny przygotowany przez uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Brzozie, pod kierunkiem Pani Danuty Dojs. Pieśnią „Gaude mater Polonia” rozpoczął krótki koncert zespół „Brzozowicy” pod dyrekcją Joanny Kałas.
"Pierwszy pomnik został poświęcony 27 maja 1923 roku. Upamiętnia on dziewiętnastu tu poległych i pomordowanych, a także wielu rannych oraz wszystkich narażających swoje życie w imię odzyskania utraconej wolności. Wszyscy zasłużyli na to, aby jeszcze raz o nich wspomnieć" - powiedział Wójt Gminy.

Po mszy ks. Proboszcz i Wójt Gminy zaprosili wszystkich uczestników uroczystości na grochówkę „powstańczą” i zwiedzanie wystawy tematycznej, przygotowanej przez uczniów ze Szkoły Podstawowej i Bydgoskie Towarzystwo Miłośników Historii i Oręża.

"Grochówka przygotowana przez personel szkoły bardzo mi  smakowała i rozgrzała" - powiedziała Danuta Niedźwiecka. "Piękna to była uroczystość  - lekcja historii dla młodzieży i dorosłych" - podsumowała Janina Gorczyńska.

Zdjęcia autorstwa Roberto Krzyżanowskiego można zobaczyć tutaj.

Tutaj można przeczytać artykuł ze strony GAZETA.PL

Data dodania 21 stycznia 2014