Dziś jest czwartek 20 stycznia 2022 r. Godzina 04:02 Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Powiat Bydgoski przystąpił do realizacji Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Czerniaka w edycji 2021/2022

Szkoły, dla których organem prowadzącym jest Powiat Bydgoski, przystąpiły w roku szkolnym 2021/2022 do realizacji największego w Polsce Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Czerniaka, którego organizatorem jest Studenckie Koło Naukowe ONKOMA przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie – Państwowym Instytucie Badawczym.

Głównym celem programu jest zwiększenie świadomości społecznej na temat czerniaka oraz nauka odpowiedzialnych zachowań i postawy prozdrowotnej wśród uczniów.

W edycji 2021/2022 uczestniczy 11 naszych szkół:

1) Liceum Ogólnokształcące im. Leona Wyczółkowskiego w Koronowie,

2) Specjalna Szkoła Podstawowa Nr 3 w Koronowie w Zespole Szkół w Koronowie,

3)  Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy w Koronowie w Zespole Szkół w Koronowie,

4)  Branżowa Szkoła I Stopnia Nr 1 w Koronowie w Zespole Szkół w Koronowie,

5) Liceum Ogólnokształcące w Solcu Kujawskim w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Solcu Kujawskim,

6) Technikum w Solcu Kujawskim w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych  w Solcu Kujawskim,

7) Branżowa Szkoła I Stopnia w Solcu Kujawskim w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Solcu Kujawskim,

8) Technikum w Koronowie w Zespole Szkół im. gen. Stanisława Maczka w Koronowie,

9) Branżowa Szkoła I Stopnia w Koronowie w Zespole Szkół im. gen. Stanisława Maczka w Koronowie,

10) Technikum w Karolewie w Zespole Szkół Agro-Ekonomicznych im. Bronisława Zamojdzina w Karolewie,

11) Branżowa Szkoła I Stopnia w Karolewie w Zespole Szkół Agro-Ekonomicznych im. Bronisława Zamojdzina w Karolewie.

W szkołach przeprowadzone zostaną lekcje w ramach godziny wychowawczej z wykorzystaniem otrzymanych materiałów, takich jak: ulotka informacyjna, plakat, materiały dla nauczyciela oraz film na temat samobadania skóry. Realizatorami programu mogą być biolodzy, wychowawcy klas, pedagodzy bądź pielęgniarki szkolne.

Po ukończonych zajęciach uczniowie będą znać zasady profilaktyki czerniaka, zdobędą umiejętność przeprowadzenia samobadania skóry czy też różnicowania podejrzanych zmian  o charakterze nowotworowym ze zwykłymi znamionami na podstawie zasady ABCDE czerniakowe abecadło.

Realizacja Programu Ogólnopolskiej Profilaktyki Czerniaka wynika wprost z obszaru drugiego Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030 przyjętej Uchwałą nr 10 Rady Ministrów z dnia 4 lutego 2020 r. tj. Inwestycje w edukację, prewencję pierwotną i styl życia – Ograniczanie zachorowalności  na nowotwory przez redukcje ryzyka w zakresie profilaktyki pierwotnej nowotworów. Ponadto Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 czerwca 2020 roku zmieniającym rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół dookreślono, iż na zajęciach z wychowawcą uczniowie powinni realizować treści dotyczące istotnych problemów społecznych.

Data dodania 02 grudnia 2021