Dziś jest poniedziałek 08 sierpnia 2022 r. Godzina 09:33 Imieniny Izy, Rajmunda, Seweryna

Europoseł Janusz Zemke w Koronowie

28 stycznia br. poseł do Parlamentu Europejskiego Janusz Zemke gościł w Koronowie. Była to okazja do spotkania się z lokalnymi władzami, działaczami, przedsiębiorcami, uczniami szkół i mieszkańcami oraz okazja  do podsumowania działalności europosła na terenie naszej gminy w ostatnich latach.

Przed przyjazdem do Koronowa euro poseł poprowadził lekcję europejską w ZSAE w Karolewie dla ponad 50 osób, które po spotkaniu otrzymały pendrivy. Lekcję przygotowała nauczycielka WOŚ Pani Anita Kowalewska.

Następnie europoseł rozpoczął wizytę w Zespole Szkół Zawodowych im. gen. Stanisława Maczka w Koronowie. Wraz z uczniami przeprowadził on europejską lekcję nt.  pracy Parlamentu Europejskiego oraz samej Unii Europejskiej. Nie zabrakło także pytań ze strony uczniów takich jak o zainteresowania i hobby posła oraz tych poważniejszych jak np. sytuacja polityczna na Ukrainie czy wspólna strefa walutowa. Następnie z rąk posła powędrowały nagrody dla laureatów Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Nie zabrakło podziękowań ze strony uczniów. Kwiaty na ręce posła złożyła Małgorzata Nowacka, laureatka Powiatowego Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej, która za to osiągnięcie wyjechała na zaproszenie posła wraz z opiekunem p. Mariolą Nawrocką do Brukseli. Poseł podarował także dla wszystkich uczestniczących w spotkaniu pendrivy. W spotkaniu wzięło udział ponad 80 osób. Jako, że poseł od wielu lat ściśle związany jest z wojskiem i obronnością wielką przyjemnością odwiedził izbę pamięci znajdującą się w ZSZ poświęconą patronowi szkoły gen. Stanisławowi Maczkowi i jego 1 Dywizji Pancernej. Izba ta przy okazji wzbogaciła się o dodatkowe eksponaty podarowane przez posła. Do izby trafił kryształowy orzeł z Centrum Szkolenia Doktryn NATO oraz zestaw do usuwania jadu zwierząt z ludzkiego organizmu (stosują to żołnierze na misjach). Poseł wpisał się także do księgi pamiątkowej znajdującej się w izbie. Podczas zwiedzania posłowi towarzyszyli dyrektor szkoły Stanisław Rybczyński, v-ce dyrektor Renata Haraszkiewicz, v-ce starosta bydgoski Zbigniew Łuczak, społeczny asystent europosła Maciej Makowski oraz stażyści europosła. Wystawa wzbudziła bardzo duży podziw posła. Przy okazji poseł zobaczył także nowoczesny sprzęt do obróbki tworzyw znajdujący się w jednej z pracowni szkoły.

Kolejnym punktem wizyty były odwiedziny u koronowskich policjantów, którzy od niedawna pracują w nowo wyremontowanym komisariacie. Po obiekcie oprowadził europosła zastępca komendanta podkom. Jarosław Zdunek. Przedstawił on także prezentacje multimedialną obrazującą ilość zmian dokonanych w komisariacie.

Po wizycie w komisariacie poseł udał się do Burmistrza Koronowa Stanisława Gliszczyńskiego. Była to okazja do dyskusji na ważne i bieżące tematy. Burmistrz wręczył posłowi album fotograficzny obrazujący walory turystyczne i zabytkowe Koronowa. W spotkaniu udział wzięli również przedstawiciele Zarządu Miejskiego S.L.D.

Następnie poseł odwiedził lokalnych przedsiębiorców. Wraz z Wiesławem Gancarkiem prezesem GS Koronowo zwiedził centrum handlowe „Stara Rzeźnia”. Poseł udał się także na wizytę do firmy „Fumet” producenta osłon harmonijkowych i teleskopowych. W asyście właściciela firmy pana Zdzisława Frukacza poseł przyjrzał się pracy przy produkcji osłon oraz porozmawiał z pracownikami firmy.

Poseł Janusz Zemke odwiedził także swoje biuro informacyjne przy ulicy Pomianowskiego, gdzie spotkał się z RMSLD oraz członkami SLD. Jest to  także pracownia komputerowa (jedna z 25 w województwie), gdzie wolontariusze prowadzą kursy komputerowe dla osób powyżej 50 roku życia.

Ostatnim punktem wizyty posła w Koronowie było otwarte spotkanie z mieszkańcami gminy w sali sesyjnej ratusza. Na wstępie poseł zaprezentował rolę Parlamentu Europejskiego i Unii Europejskiej oraz opowiedział o swojej pracy w Parlamencie. Oczywiście odpowiadał także na pytania mieszkańców dotyczące m.in. rolnictwa, budżetu, wspierania przedsiębiorców oraz osób bezrobotnych. Była to także okazja do podsumowania lokalnych inicjatyw europosła. W Koronowie i okolicznych miejscowościach województwa kujawsko-pomorskiego prowadzone są bezpłatne kursy języka angielskiego dla dzieci z ubogich rodzin. Dużym zainteresowaniem cieszą się kursy obsługi komputera pn. „Komputer oknem na świat”. W Koronowie odbyło się 18 kursów a udział w nich wzięło 136 osób co jest jednym z najlepszych wyników w regionie. Zajęcia prowadzone są przez wolontariuszy Macieja Szlagowskiego oraz Igora Nigmańskiego a opiekunem grup jest Ryszard Sujkowski. Ponadto poseł wsparł wiele imprez jak np. zlot motocyklowy Olszchooper w Pieczyskach w 2011 roku, festyn z okazji prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej, sołtysiadę w Bytkowicach w 2011 roku, turniej piłki siatkowej w Pieczyskach w 2011 roku, udzielił wsparcia akcji charytatywnej dla rodziny poszkodowanej w pożarze w Mąkowarsku w 2012 roku a także ufundował nagrody dla zwycięzców tegorocznej edycji piłkarskiego turnieju Koronowo Cup. Na zakończenie wizyty w ramach podziękowań za przyjazd do Koronowa poseł otrzymał od członków SLD kwiaty.

Źródło: Igor Nigmański

Data dodania 30 stycznia 2014