Przejdź do treści

Powiat Bydgoski

Menu

Imieniny

Dziś jest sobota 08 sierpnia 2020 r. Godzina 17:41 Imieniny Izy, Rajmunda, Seweryna

Bydgoski Informator Turystyczny nr 779

Informacje o imprezach:
 
Mając na uwadze utrzymujący się stan epidemiczny Koronawirusa oraz ograniczenia związane z organizowaniem zgromadzeń i imprez Zarząd Klubu Turystów Pieszych „Wędrownik" zawiesza wszystkie zebrania, rajdy i wycieczki do końca sierpnia 2020. Prezes KTP Wędrownik. Tomasz Stenka
 
Poniżej informacje o odwołanych imprezach oraz o planowanych lub przełożonych (zmiany w kolejnych BIT-ach).
 
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
W niedzielę dnia 26.07.2020 Bydgoskim Klubem Turystyczny "Rowerowe Błonie" zaprasza rowerzystów na I Rajd Opiekuna Podróżników. Miejsce startu i zbiórka uczestników: Bydgoszcz os. Błonie przed Pomnikiem Lotników Ziemi Bydgoskiej Poległych na Frontach II Wojny Światowej: - Godz. 9.30 trasa nr 1 „krajoznawcza", - Godz. 11.00 trasa nr 2 „rodzinna". Trasy rajdu: 1. Trasa „Krajoznawcza" liczy ok. 37 km i przebiega przez miejscowości położone w pobliżu Bydgoszczy i Puszczę Bydgoską (Bydgoszcz WZL nr 2 - Trzciniec – Ciele – Prądki – Przyłęki – Olimpin - Brzoza – Stryszek –Port Lotniczy Bydgoszcz – Aeroklub Bydgoski), 2. Trasa „Rodzinna" (międzypokoleniowa) liczy ok. 12 km i przebiega przez miejscowości położone w pobliżu Bydgoszczy (Bydgoszcz WZL nr 2 – Białe Błota – Ciele - Trzciniec – Aeroklub Bydgoski). Ważne: Członkowie PTTK z opłaconą składką są ubezpieczeni, pozostali uczestnicy ubezpieczają się we własnym zakresie. Stosujemy się do przepisów związanych z pandemią (maseczka lub chusta, odległość 2 m). Zalecamy jazdę w kasku. Uczestnictwo w rajdzie jest odpłatne. Odpłatność wynosi 15 zł od osoby. Zgłoszenie do uczestnictwa w rajdzie należy przesłać na pocztę elektroniczną kzagat@interia.pl do dnia 20.07.2020.
 
W środę dnia 29.07.2020 o godz. 17:30 Bydgoski Klub Turystyki Rowerowej "Gryf" RO PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy zaprasza wszystkich członków i przyjaciół klubu na spotkanie do świetlicy Regionalnego Oddziału PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy, przy ul. Sienkiewicza 1/I (w podwórzu po prawej).
SPOTKANIE ODWOŁANE
 
Kujawsko-pomorskie na rowery 2020. Ruszają zapisy na wirtualny rajd rowerowy w Bydgoszczy, który odbędzie się od 1 do 16 sierpnia 2020 roku. Każdy zarejestrowany uczestnik rajdu sam wybiera dzień w którym pokona trasę. Aby wziąć udział w rajdzie wystarczy zarejestrować się tu: https://zapisy.sts-timing.pl/rajd/ następnie odebrać numer startowy i mapkę z opisem trasy i wskazaniem miejsc gdzie należy wykonać zdjęcia dokumentujące przejazd. Po przejechaniu rajdu wystarczy zalogować się do platformy dokumentującej przejazd pod tu: https://live.sts-timing.pl/rajd/bydgoszcz wrzucić zdjęcia i po potwierdzeniu odebrać koszulkę. Pamiątkowe koszulki czekają na pierwszych 400 osób, które udokumentują pokonanie trasy rajdu. Przebieg tras:
Trasa rodzinna: 15,2 km. Start i meta: Stary Rynek w Bydgoszczy.
Trasa standardowa: 35,7 km. Start i meta: Stary Rynek w Bydgoszczy.
Szczegóły na stronie: http://run-torun.pl/?p=5570
 
W dniu 8 sierpnia 2020 (sobota) organizowana jest IV wycieczka rowerowa tym razem przez piękne tereny Borów Tucholskich. Przejazd po trasie: Woziwoda - Jeziorka Kozie (rezerwat - pływające wyspy) - Fojutowo (akwedukt, wieża widokowa) – Barłogi (rezerwat - pływające wyspy) – Biała – Gołąbek (arboretum) – ok. 30 km, dla ambitnych będzie możliwość wydłużenia trasy do Cekcyna (9 km więcej). Będziemy w większości poruszać się trasami szutrowymi lub ścieżkami leśnymi. Zakończenie w Cekcynie z posiłkiem mięsnym (może pieczone prosię) Odjazd z Bydgoszczy (przy Łuczniczce) ok. godz. 7:50. Rowery zabierane są w specjalnej przyczepie: https://www.dropbox.com/sh/450w7uhgmna9u72/AACvhLX_20COTIKHP00dzUvxa?dl=0 Z uwagi na to, że w autokarze będzie trochę wolnych miejsc (przyczepa jest na 30 rowerów), jest możliwość wybrania się na pieszą wędrówkę po Borach Tucholskich (Jeziorka Kozie, Fojutowo, Dolina Brdy, Gołąbek), ok. 8 km (z przewodnikiem). Proszę pamiętać o obuwiu turystycznym z twardą podeszwą. Cena dla rowerzystów 115 zł. Dla osób bez roweru cena jest niższa i wynosi 80 zł, ale też z poczęstunkiem regeneracyjnym. Wycieczki rowerowe autobusem z przyczepą stają się coraz popularniejsze i po przyjeździe z pewnością będzie ogłoszona następna.
Szczegółowe informacje i zapisy - Andrzej Bohatyrewicz - tel. 781-633-204
 
W dniach 14-17.08.2020 organizuję spływ kajakowy Zbrzycą. Więcej szczegółów wkrótce.
Szczegółowe informacje i zapisy u organizatora - Tadeusz Frymark Kontakt: tel. 602 239 253 e-mail  szlakitadeusza@gmail.com .
 
W czwartek dnia 03.09.2020 o godz. 17:00 Klub Turystów Pieszych "Wędrownik" RO PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy zaprasza na spotkanie do świetlicy Regionalnego Oddziału PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy, przy ul. Sienkiewicza 1/I (w podwórzu po prawej).
 
W poniedziałek dnia 07.09.2020 o godz. 17:00 Koło Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek RO PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy zaprasza wszystkich członków koła oraz pozostałych przewodników turystycznych i pilotów wycieczek na spotkanie do świetlicy Regionalnego Oddziału PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy, przy ul. Sienkiewicza 1/I (w podwórzu po prawej). Wstęp wolny.
 
Wycieczka Szlakiem Piastowskim Akademii Patriotycznej (Gosi Jarocińskiej), która miała odbyć się 28 kwietnia planowana jest na 8 września 2020 r. Wszystkich, którzy wpłacili na tę wycieczkę powiadomię telefonicznie o szczegółach, ewentualnie będzie możliwy zwrot wpłaconych pieniędzy. UWAGA pozostały ostatnie miejsca!
Szczegółowe informacje i zapisy - Andrzej Bohatyrewicz - tel. 781-633-204
 
W środę dnia 09.09.2020 o godz. 17:30 Bydgoski Klub Turystyki Rowerowej "Gryf" RO PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy zaprasza wszystkich członków i przyjaciół klubu na spotkanie do świetlicy Regionalnego Oddziału PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy, przy ul. Sienkiewicza 1/I (w podwórzu po prawej).
 
W czwartek dnia 10.09.2020 o godz. 17:00 Akademia Patriotyczna „Gawęda" zaprasza do Bydgoskiego Centrum Organizacji Pozarządowych na ul. Gdańskiej 5. Gawędziarka historyczna Pani Małgorzata Jarocińska (znana między innymi z cotygodniowego prezentowania legend naszego województwa na antenie Radia PIK) opowie trzecią gawędę o „Korzeniach Naszego Losu – Ciekawe Czasy Piastowskie" (8 gawęd) w sali konferencyjnej kultowej kamienicy, skąd przez kilkadziesiąt lat promieniowała na cały kraj najlepsza literatura polska i światowa - słynna „Księgarnia Współczesna". Opowiemy w tym cyklu o najwcześniejszych dziejach plemiennych na ziemiach polskich, epoce pierwszych Piastów ciekawostkach z życia ówczesnych władców, rozbiciu dzielnicowym, toczonych wojnach, sprowadzeniu Krzyżaków, zjednoczeniu ziem piastowskich przez Władysława Łokietka, wielkim dziele budowy silnego państwa przez Kazimierza Wielkiego. Opowiemy o ustroju państwowym, roli Kościoła katolickiego w ówczesnej Polsce, wreszcie o gospodarce i kulturze polskiej w czasach piastowskich. Przewidujemy dwie wycieczki krajoznawcze Szlakiem Piastowskim. Przekonacie się, że czasy piastowskie – zwłaszcza w konwencji gawędy - wcale nie są nudne! Wstęp wolny na wszystkie gawędy - serdecznie zapraszamy.
 
W dniu 19.09.2020 zapraszam na „30 Wyprawę Krajoznawczą na Krajnę". W programie: Sypniewo (kościół szachulcowy, zespół pałacowo-parkowy), Stebionek (domek myśliwski byłego prezydenta RP), Kujan (park z pomnikowym drzewostanem), Zakrzewo (kościół, Dom Polski), Głomsk (kościół), Osowo (grodzisko), Wielki Buczek (kościół szachulcowy) oraz wędrówki szlakami turystycznymi i ścieżkami po innych atrakcjach. Dojazd autokarem. Koszt przejazdu ok. 40,- zł (zależny od ilości uczestników). Zbiórka 06:50 przy byłym Tesco, odjazd 07:00 w sobotę (z Fordonu – przystanek Twardzickiego/Witosa o 06:30). Program jest ramowy i organizator zastrzega sobie możliwość zmian, tak w kolejności zwiedzanych miejsc, jak i ich ilości.
Szczegółowe informacje i zapisy u organizatora - Tadeusz Frymark Kontakt: tel. 602 239 253 e-mail  szlakitadeusza@gmail.com .
 
W czwartek dnia 17.09.2020 o godz. 17:00 Klub Krajoznawczy oraz Regionalna Pracownia Krajoznawcza RO PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy zapraszają wszystkich miłośników krajoznawstwa oraz tych którzy chcieliby razem poznawać region i nie tylko, na spotkanie do świetlicy Regionalnego Oddziału PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy, przy ul. Sienkiewicza 1/I (w podwórzu po prawej). Podczas spotkania będzie można otrzymać informator "Krajoznawstwo zamknięte w odznakach". Będzie można skorzystać ze zbiorów biblioteki RPK. Można zdobyć kolejne punkty na odznakę Przyjaciel RPK PTTK Bydgoszcz.
 
W dniach 18-23.09.2020 Klub Turystów Pieszych „Wędrownik" RO PTTK „Szlak Brdy" w Bydgoszczy zaprasza na rajd: Wyprawa Krajoznawcza - Kraków. Tym razem bazą wypadową będzie Kraków. Impreza ma charakter klubowy. W programie wędrówki po mieście (podziemia Rynku, Kazimierz i inne) i okolicznych miasteczkach (Niepołomice, Tyniec) oraz innych wartych poznania miejsc. Dojazd na trasie: Bydgoszcz – Kraków – Bydgoszcz pociągiem. Noclegi w pokojach 2-3 osobowych. Koszt: 600-700 zł./osobę bez wyżywienia. UWAGA WYCIECZKA ODWOŁANA.
Szczegóły i zapisy u organizatorki: Urszula Sobkowiak, tel. 505 236 592.
Regulamin imprez na stronie: http://www.bydgoszcz.pttk.pl/regulamin.pdf
 
W poniedziałek dnia 21.09.2020 o godz. 17:30 Klub Turystów Górskich "Trawers" RO PTTK "Szlak Brdy" zaprasza wszystkich członków, na spotkanie do świetlicy Regionalnego Oddziału PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy, przy ul. Sienkiewicza 1/I (w podwórzu po prawej). Podczas spotkania prezentację „Pogórze Przemyskie" przedstawi Zbyszek Potoniec. Spotkanie otwarte dla wszystkich.
 
W poniedziałek dnia 21.09.2020 o godzinie 17:40 Koło Turystyczne Fordon RO PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy zaprasza na spotkanie członków i sympatyków do pubu „Omega", który znajduje się przy ul. Swobodnej 1a. Będzie gitara ze śpiewaniem. Dojazd A 65, 81 i 82, przystanek Wyzwolenia/ Swobodna oraz T 3, 5, 7 i 10, przystanek Niepodległości (dojście 200 m ul. Wyzwolenia w stronę Starego Fordonu).
 
W czwartek dnia 24.09.2020 o godz. 17:00 Klub Turystów Pieszych "Wędrownik" RO PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy zaprasza tylko członków klubu na spotkanie do świetlicy Regionalnego Oddziału PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy, przy ul. Sienkiewicza 1/I (w podwórzu po prawej).
 
We wtorek dnia 29.09.2020 o godz. 11:00 Turystyczny Klub Seniora RO PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy zaprasza na spotkanie do świetlicy Regionalnego Oddziału PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy, przy ul. Sienkiewicza 1/I (w podwórzu po prawej).
 
W dniach 08-11.10.2020 zapraszam na 14 Rajd po Parkach Narodowych, tym razem poznamy Pieniński Park Narodowy, w tym: Trzy Korony (982 m), Czorsztyn (ruiny zamku), Przełom Dunajca (spływ), Wąwóz Szopczański, 2 trasy piesze po 6-7 godz. i inne. Noclegi i wyżywienie w Krościenku (pokoje 2-3 osobowe w ośrodku „Sokolica"). Koszt przejazdu, noclegu i wyżywienia ok. 390,- zł (zależny od ilości uczestników). Wstępy dodatkowo płatne. Dojazd autokarem. Zbiórka 6:20 przy byłym Tesco, odjazd 6:30 w czwartek (z Fordonu – przystanek Twardzickiego/Witosa o 6:00, z Solca – przystanek na Rynku o 6:45). Powrót do Bydgoszczy w niedzielę ok. godz. 19:30. Program jest ramowy i organizator zastrzega sobie możliwość zmian, tak w kolejności zwiedzanych miejsc, jak i ich ilości. UWAGA brak wolnych miejsc, zapisy na listę rezerwową!
Szczegółowe informacje i zapisy u organizatora - Tadeusz Frymark Kontakt: tel. 602 239 253 e-mail  szlakitadeusza@gmail.com .
 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Kalendarz imprez turystycznych KTP „Wędrownik" w 2020 roku na stronie:
 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Artykuły o tematyce turystycznej Marka Weckwertha, obecnie ukazują się w każdą sobotę w Gazecie Pomorskiej z tytułem: "Marek Weckwerth proponuje" (Turystyka) w sobotę 25.07.2020 ukażą się artykuły „Lipiec na szlakach Kujaw i Pomorza" czyli propozycje dla każdego turysty na wakacje. Kolejne propozycje to Bory Tucholskie i Krajna oraz spływy Brdą i Wdą. Artykuły dostępne również w Expressie bydgoskim i Nowościach.
Poprzednie artykuły na stronach:
Artykuł Krajobraz regionu jak malowany. Najpiękniejszy znajdziemy nad Wisłą jest na stronie: http://www.pomorska.pl/turystyka/a/krajobraz-regionu-jak-malowany-najpiekniejszy-znajdziemy-nad-wisla,12965532/
Można też czytać i komentować artykuły turystyczne w internetowym wydaniu Gazety Pomorskiej
 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
KTP „Wędrownik" zorganizował konkurs fotograficzny na temat: " Wędrówki w obiektywie ".
Fotografie można obejrzeć w Galerii Podróżnika w świetlicy R.O. PTTK "Szlak Brdy" ul. Sienkiewicza 1/I.
 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Wysokość składki rocznej w 2020 roku:
• 65 zł - składka normalna
• 40 zł - składka ulgowa
• 30 zł - składka ulgowa młodzieżowa
• 20 zł - składka ulgowa opłacana od 1 września
Uprawnieni do opłacania członkowskiej składki ulgowej są:
• rodzice lub opiekunowie prawni osób małoletnich opłacający składkę za co najmniej dwie osoby małoletnie (składka rodzinna),
• emeryci, renciści i osoby z orzeczoną niepełnosprawnością,
• bezrobotni,
• osoby pobierające świadczenia przedemerytalne.
Uprawnieni do opłacania członkowskiej składki ulgowej młodzieżowej są:
• opiekunowie szkolnych kół PTTK,
• osoby małoletnie do ukończenia 16 roku życia,
• młodzież szkolna i młodzież akademicka studiująca - do ukończenia 26 roku życia,
Zwolnieni z obowiązku opłacania składki członkowskiej są:
• Członkowie Honorowi PTTK,
• dzieci i młodzież z placówek opiekuńczo-wychowawczych do ukończenia nauki w szkołach ponadgimnazjalnych dziennych – do ukończenia 20 roku życia,
• dzieci i młodzież ze szkół specjalnych do ukończenia nauki w szkołach ponadgimnazjalnych dziennych – do ukończenia 20 roku życia,
• uczniowie z orzeczoną niepełnosprawnością do ukończenia nauki w szkołach ponadgimnazjalnych dziennych – do ukończenia 20 roku życia.
 
Wpisowe do PTTK jest opłatą jednorazową wnoszoną przy składaniu deklaracji członka PTTK. W kwocie tej kryje się również opłata za legitymację PTTK oraz znaczek organizacyjny (w wysokości 8 zł).
Obecnie wpisowe wynosi:
• 20 zł dla osoby opłacającej składkę normalną,
• 10 zł dla osoby opłacającej składkę ulgową (z wyjątkiem uczniów),
• 8 zł dla uczniów do poziomu szkoły ponadgimnazjalnej włącznie.
 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Propozycje kulturalne i sportowe:
 
Galeria Autorska (Bydgoszcz, ul. Chocimska 5) zaprasza:
 
Wystawa malarstwa fotografii Jakuba Kaji pt. „Odbicie Miasta".
ŻYCIE W UKRYCIU – odsłona 6
ŻYCIE W UKRYCIU – odsłona 7
ŻYCIE W UKRYCIU – odsłona 8
ŻYCIE W UKRYCIU – odsłona 9
ŻYCIE W UKRYCIU – odsłona 10
ŻYCIE W UKRYCIU – odsłona 11
ŻYCIE W UKRYCIU – odsłona 12
ŻYCIE W UKRYCIU – odsłona 13
ŻYCIE W UKRYCIU – odsłona 14
 
Szczegóły:  www.autorska.pl
 
 
Propozycje innych oddziałów PTTK:
 
Oddział Miejski PTTK im. M. Sydowa w Toruniu informuje:
 
W dniu 25.07.2020 zapraszamy na Długodystansową InO DInO SKARMAT 2020 do Rudy koło Solca Kujawskiego.
Imprezy towarzyszące w Bydgoszczy, Solcu i Toruniu będzie można przejść do 02.08.2020.
 
Szczegóły rajów oraz propozycje na sobotę na stronie:
 
Pozostałe informacje na stronie: http://www.pttk.torun.pl/
 
 
Koło Przewodnickie PTTK w Chełmnie informuje:
 
Od 7 czerwca wracamy ze „Spacerkami po Chełmnie". Jesteśmy na bieżąco z wytycznymi sanitarnymi i będę obowiązywały pewne obostrzenia:
1. Na wycieczki czerwcowe obowiązują zapisy. Maksymalna ilość osób w grupie to 40, a na wycieczce terenowej 20 osób (w dniu 21.06.2020). Zapisy Chełmińska Informacja Turystyczna tel. 56 686 21 04 lub e-mail it@chelmno.pl bądź osobiście w Ratuszu. Zapisy będą trwały do soboty poprzedzającej niedzielną wycieczkę do godz. 13. Jeśli zaistnienie sytuacja, że będzie większa ilość chętnych zorganizowany zostanie drugi przewodnik. Natomiast jeśli lista nie będzie pełna, a zjawią się niespodziewani goście lub turyści oczywiście mogą dołączyć do grupy. Wycieczka terenowa (w dniu 21.06.2020) odbędzie się tylko w jednej grupie (max 20 osób). W tym przypadku nie będzie tworzona dodatkowa grupa.
2. Osoby biorące udział w „Spacerkach po Chełmnie" muszą dostosować się do aktualnych wytycznych sanitarnych tzn. muszą mieć zakryte usta i nos i zachować bezpieczny dystans.
3. W związku z istniejącą sytuację epidemiologiczną, w miesiącu czerwcu nie będzie możliwości zwiedzania zespołu klasztornego (tylko z zewnątrz). Chcemy również w ten sposób uszanować to miejsce, i nie niepokoić sióstr, które bardzo ucierpiały w tym czasie.
4. Jeśli goście lub turyści będą mieli jakieś wątpliwości dodatkowych informacji udzieli Anna Grzeszna - Kozikowska tel. Muzeum Ziemi Chełmińskiej 56 686 16 41 lub w Chełmińskiej Informacji Turystycznej tel. 56 686 21 04
5. Na bieżąco śledzimy wytyczne sanitarne i będziemy się do nich dostosowywać. Liczymy zarazem na wyrozumiałość gości i turystów i stosowanie się przez nich do wszelkich wytycznych. Liczymy, że w kolejnych miesiącach sytuacja epidemiologiczna się unormuje.
 
26 lipca 2020 (niedziela) – „Chełmno i jego rola w średniowieczu" - m.in. dzieje przywileju chełmińskiego,  kościół farny, Akademia Chełmińska, Rynek z Ratuszem (dla chętnych wejście do muzeum - bilet 3 zł) -  Przewodnik Władysław Flieger
 
2 sierpnia 2020 (niedziela) – „Rola zakonów męskich w dziejach Chełmna" - m.in. kościół św. Ducha, kościół pofranciszkański, kościół podominikański - Przewodnik Jolanta Jaszczak
 
9 sierpnia 2020 (niedziela) - rowerowy – „Twierdza Chełmno na rowerach – część południowo – zachodnia" - Chełmno - Satrogród - Kiełp - Dorposz - Wielkie Czyste - Zakrzewo - Chełmno. Długość trasy ok. 36 km -  Przewodnik Tomasz Budzyński
 
16 sierpnia 2020 (niedziela) – „Dawne browary i winnice chełmińskie" - na trasie m.in. ul. Rynkowa, ul. Biskupia, południowa strona miasta. Na zakończenie dla chętnych degustacja piwa chełmińskiego w Browarze Chełmińskim (koszt 9 zł) -  Przewodnik Sławomir Grabowski
 
23 sierpnia 2020 (niedziela) – „100 rocznica śmierci Ludwika Rydygiera" - m.in. klinika prof. Rydygiera, Park Pamięci i Tolerancji im. L. Rydygiera, szpital i Plac Rydygiera w Chełmnie - klasztor  - Przewodnik Jolanta Jaszczak
 
30 sierpnia 2020 (niedziela) – „Dawne chełmińskie hotele i restauracje" - m.in. Rynek, ul. Grudziądzka, ul. Dworcowa, ul. Świętojerska,  kościół św. Józefa - Przewodnik Anna Grzeszna - Kozikowska
 
6 września 2020 (niedziela) – „Dzieje szkolnictwa Chełmińskiego" - m.in. Akademia Chełmińska, budynki Szkoły Podstawowej Nr 2, budynek Zespołu Szkół Nr 2, Gimnazjum Chełmińskie, zespół klasztorny - Przewodnik Sławomir Grabowski
 
13 września 2020 (niedziela) - Europejskie Dni Dziedzictwa – „Chełmińskie drogi do Wolności" - miejsca związane z wydarzeniami z 1920 i oraz przemianami lat 80 i 90 XX w. - Przewodnik Jadwiga Alaba – Wesołowska
 
20 września 2020 (niedziela) – „Rola kobiet w Chełmnie" - m.in. dzieje przywileju lokacyjnego,  Rynek (legenda o kamieniu), kościół farny, park klasztorny (legenda o kulach armatnich) - Przewodnik Jadwiga Alaba – Wesołowska
 
27 września 2020 (niedziela) - Światowy Dzień Turystyki – „Pamięci Jerzego Kałdowskiego" - m.in. gimnazjum chełmińskie, kościół pofranciszkański, kościół farny, Rynek z Ratuszem (dla chętnych muzeum - bilet w cenie 3 zł) - Przewodnik Anna Grzeszna - Kozikowska
 
listopad 2020 WEEKEND ZA PÓŁ CENY – „Rola zakonów żeńskich w dziejach Chełmna" - m.in. zespół klasztorny, kościół pofranciszkański (z zewnątrz), budynek SP 2 (z zewnątrz), kościół św. Ducha (z zewnątrz) - Przewodnik Jolanta Jaszczak
 
Udział w zwiedzaniu jest bezpłatny, poza biletami wstępu do muzeum, na wieżę kościoła farnego i degustację piwa. Zbiórka uczestników wycieczek o godz. 10.30 przed Ratuszem (wyjątek: 20 czerwca - godz. 14.00)
Ze względu na prowadzone prace konserwatorskie w chełmińskich zabytkach oraz epidemię koronawirusa organizatorzy zastrzegają sobie zmianę tras lub tematów.
 
Na wycieczki rowerowe prosimy zabrać okulary przeciwsłoneczne, picie, odzież przeciwdeszczową. Na wycieczki rowerowe istnieje możliwość wypożyczenia roweru trekkingowego, damskiego, męskiego lub młodzieżowego. Istnieje również możliwość założenie fotelika dziecięcego lub innego osprzętu. Ceny przystępne. Wypożyczalnia „Włóczykije" ul. Storczykowa 5. Informacje pod nr telefonu 607 869 909 lub na stronie: www.wycieczkichelmno.pl
 
Szczegóły: Anna Grzeszna – Kozikowska e-mail – ania.ratusz@wp.pl Tel. 693 473 156
Muzeum Ziemi Chełmińskiej w Chełmnie, tel. 56 686 16 41.
 
 
Oddział im. ks. ppłk. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu proponuje:
 
Zapraszamy na  „Spacery z przewodnikiem".
Ponieważ pracować będziemy w nieco innej rzeczywistości bardzo prosimy zastosować się do poniższych wskazówek:
uczestnicy posiadać muszą maseczki, osoby bez maseczek będziemy prosili o opuszczenie grupy;
ponieważ każdy ze spacerów będzie trwał ok. 1,5 godz. wskazane jest posiadanie przez uczestników środków do dezynfekcji rąk;
udział w „Spacerach z przewodnikiem" jest bezpłatny;
„Spacery z przewodnikiem" sfinansowane są dotacją Urzędu Gminy-Miasto Grudziądz;
Organizatorem „Spacerów z przewodnikiem" jest Koło Przewodników PTTK im. Józefa Błachnio w Grudziądzu.
Harmonogram tegorocznych „Spacerów z przewodnikiem" przedstawia się następująco:
26.07 - „Garnizon Grudziądzki w czasach II RP, cz. II" – miejsce zbiórki: rondo Lotników, przy pomniku;
02.08 - „W poszukiwaniu Grudziądza ze starej pocztówki – cz. II" – miejsce zbiórki: Rynek;
09.08 - „Parki i zieleńce miejskie – historia i rozwój" – miejsce zbiórki – Al. Wigury (Leśniczówka);
16.08 - „W poszukiwaniu Grudziądza ze starej pocztówki – cz. III" – miejsce zbiórki: Małomłyńska (starostwo);
23.08 - „Zabytki techniki – śladami stali i wody" – miejsce zbiórki: ul. Włodka, parking przed Galerią „Stara kuźnia";
30.08 - „Góra Garnizonowa – opowieść historią pisana" – miejsce zbiórki: ul. Saperów (skrzyżowanie z ul. Jagiełły);
 
Kurs kandydatów na przewodników turystycznych i pilotów wycieczek w Grudziądzu:
Obszar kursu obejmuje powiaty: brodnickiego, bydgoskiego, chełmińskiego, golubsko-dobrzyńskiego, grudziądzkiego, iławskiego, kwidzyńskiego, malborskiego (bez zamku), nowomiejskiego, tczewskiego, toruńskiego (bez miasta Torunia), tucholskiego, rypińskiego, starogardzkiego, sztumskiego, świeckiego i wąbrzeskiego.
Zajęcia odbywać się będą w systemie weekendowym, w okresie od września 2019 r. do października 2020 r.
Oprócz zajęć teoretycznych kurs obejmował będzie szereg wycieczek terenowych po obszarze przyszłych uprawnień.
Egzamin dla pilotów i dla przewodników zaplanowano na jesień 2020.
 
Zapraszamy na nowe strony: www.grudziadz.pttk.pl
 
 
Inne propozycje:
 
Urząd Marszałkowski województwa Kujawsko-Pomorskiego informuje:
 
Odkrywca 2020. Szczegóły na stronie: http://www.odkrywca.kujawsko-pomorskie.pl/
Strona Urzędu Marszałkowskiego: http://www.kujawsko-pomorskie.pl/
Strona turystyczna województwa: https://kujawsko-pomorskie.travel/
 
 
Bractwo 18 południka proponuje:
 
9 Marsz na Orientację 18 Południkiem przez Bydgoszcz – pomiędzy 20.09.2020 a 10.10.2020 (nowy termin).
Start: Areszt Śledczy przy ul. Wały Jagiellońskie 4 w Bydgoszczy (... i to nie jest żart tylko dodatkowa atrakcja).
Materiały startowe będą wydawane na bieżąco przez cały czas, pomiędzy godz. 10:00 a 12:00; zaraz po otrzymaniu materiałów startowych wychodzi się na trasę marszu. Od 11:00 do 14:00 przyjmowanie kart startowych na mecie (siedziba Zarządu Okręgowego PCK przy ul. Warmińskiego 10). Trasy:
TP: trasa turystyczno-krajoznawcza dla początkujących ok. 3 km (niezależnie od wieku),
TU: trasa turystyczno-krajoznawcza dla średnio zaawansowanych ok. 4 – 5 km (niezależnie od wieku).
Na trasie nie będzie obowiązywał limit czasu, ale do godz. 14:00 należy zdążyć z oddaniem karty startowej na mecie.
Sędziowanie wg Zasad Punktacji w Turystycznych Imprezach na Orientację ZG PTTK: http://ino.pttk.pl/przepisy/przepisy.php)
Zgłoszenia (należy podać liczbę uczestników) przyjmowane będą do dnia xx września 2020 r. poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie: http://www.skarmat.pl/po-18-poludniku-2020-rejestracja
Zapisy na IX Marsz na Orientację po 18. Południku zostały uruchomione w dniu 31 stycznia 2020. Wpisowe w wysokości: 4 zł/os, płatne w sekretariacie imprezy przed startem. Impreza odbywa się na zasadzie samoorganizacji a pobierane wpisowe jest przeznaczone w całości na pokrycie kosztów organizacyjnych. W siedzibie PCK (na 18 Południku) będzie w czasie naszej imprezy bita okolicznościowa moneta.....  będzie można ją nabyć za 2 zł !
 
Projekt kulturotwórczy "WYPRAWY WZDŁUŻ 18 POŁUDNIKA"
Mamy już pierwsze w Polsce trwałe oznakowanie pełnych współrzędnych geograficznych. Znajduje się ono w Nowym Smolnie gmina Nowa Wieś Wielka.
Zapraszamy do obejrzenia obelisku. Wystarczy z szosy Brzoza Bydgoska-Łabiszyn skręcić w lewo przy drogowskazie Nowe Smolno 7 i przejechać 400 metrów leśnym duktem...
Zapraszam na stronę:
 
 
FOTORELACJE
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Fotorelacje Tadeusza Frymarka – Przewodnik w czasie pandemii: Leśna Extrema InO 02.05.2020:
Fotorelacje w Gazecie Pomorskiej – "Fordońska Ekstrema"
Fotorelacje „klubowiczów" Gryfa – 15 Zima w Borach Tucholskich:
Fotorelacje Danki Adamczyk – 15 Zima w Borach Tucholskich:
Fotorelacje na stronie biblioteki – 8 Rajd Młodych Turystów – Bydgoskie InO i 3 Krajoznawcza Impreza na Orientację InOBydgoszcz 14.12.2019:
Fotorelacje Tadeusza Frymarka – 8 Rajd Młodych Turystów – Bydgoskie InO 14.12.2019:
Fotorelacje Hanny Ryszewskiej – Górny Śląsk cz. 2:
Fotorelacje Barbar: Kamińskiej i Kowalczyk – Rajd Niepodległości:
Fotorelacje Arka Borkowskiego – Toruń:
Fotorelacje Ani Kraszkiewicz – Rajd Zaduszkowy:
Fotorelacje Danki Adamczyk – 28 "Wyprawa Krajoznawcza" – Kaszuby część 1:
Fotorelacje Danki Adamczyk – 28 "Wyprawa Krajoznawcza" – Kaszuby część 2:
Fotorelacje Danki Adamczyk – 28 "Wyprawa Krajoznawcza" – Kaszuby część 3:
Fotorelacje z Dziecięcego Graffiti – 6 Rajd Młodych Turystów – Flis Południowy:
Fotorelacje Marii Samborskiej – Ostromecko- Gzin:
Fotorelacje Anny Kraszkiewicz – Szlak Panoramy Chełmna:
Fotorelacje Hanny Ryszewskiej – Góry i Pogórze Kaczawskie:
Fotorelacje Danki Adamczyk – 12 Rajd "Park Narodowy Góry Stołowe":
Fotorelacje Tadeusza Frymarka – 12 Rajd "Park Narodowy Góry Stołowe" cz. 1:
Fotorelacje Tadeusza Frymarka – 12 Rajd "Park Narodowy Góry Stołowe" cz. 2:
Fotorelacje w Gazecie Pomorskiej – 12 Rajd "Park Narodowy Góry Stołowe"
Fotorelacje Hanny Ryszewskiej – 10 Impreza Na Orientację z Wędrownikiem w Puszczy Bydgoskiej:
Fotorelacje Koninian – 27 "Wyprawa Krajoznawcza" – Śladami Olędrów i pałaców:
Fotorelacje Tadeusza Frymarka – Rajd Śladami Błogosławionego Czesława Jóźwiaka cz. 1:
Fotorelacje Tadeusza Frymarka – Rajd Śladami Błogosławionego Czesława Jóźwiaka cz. 2
Fotorelacje Hanny Ryszewskiej – 11 Rajd "Roztoczański Park Narodowy":
Relacja Hanny Ryszewskiej – 11 Rajd "Roztoczański Park Narodowy":
Fotorelacje Danki Adamczyk – 11 Rajd "Roztoczański Park Narodowy" (4 albumy):
Fotorelacje Tadeusza Frymarka – 26 "Wyprawa Krajoznawcza" – Suwalszczyzna cz. 2:
Relacja Hanny Ryszewskiej – 26 "Wyprawa Krajoznawcza" - Suwalszczyzna cz. 2:
Fotorelacje Hanny Ryszewskiej – 26 "Wyprawa Krajoznawcza" - Suwalszczyzna cz. 2:
Fotorelacje Danki Adamczyk – 26 "Wyprawa Krajoznawcza" - Suwalszczyzna cz. 2 (3 albumy):
Relacja Hanny Ryszewskiej – 12 Poszukiwanie Wiosny w Dolinie Gąsawki:
Artykuły w Gazecie Pomorskiej – 12 Poszukiwanie Wiosny w Dolinie Gąsawki:
Relacja z 1 Rajdu Młodych Turystów – Myślęcinek na stronie:
https://bankgenow.edu.pl/2019/04/03/swiat-roslin-poznawany-dotykiem/


[mat. Tadeusz Frymark]

Data dodania

Data dodania 27 lipca 2020

Zobacz także
Z
o
b
a
c
z

t
a
k
ż
e

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

Zamknij