Przejdź do treści

Powiat Bydgoski

Menu

Imieniny

Dziś jest sobota 06 czerwca 2020 r. Godzina 12:07 Imieniny Laury, Laurentego, Nory

Bydgoski Informator Turystyczny nr 764


Informacje o imprezach


Mając na uwadze negatywną ocenę stanu bezpieczeństwa wynikającą z analizy sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-Cov-2 i uwzględniając fakt zawieszenia zajęć: w szkołach, przedszkolach, żłobkach oraz czasowe zamknięcie  instytucji kultury (filharmonie, opery, teatry, kina, muzea), Zostały zawieszone lub zmienione terminy organizowanych rajdów i wycieczek oraz zebrań klubowych.

Poniżej informacje o odwołanych imprezach oraz o planowanych lub przełożonych (zmiany w kolejnych BIT-ach).


W czwartek dnia 16.04.2020 o godz. 17:00 Klub Krajoznawczy oraz Regionalna Pracownia Krajoznawcza RO PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy zapraszają wszystkich miłośników krajoznawstwa oraz tych którzy chcieliby razem poznawać region i nie tylko,
na spotkanie do świetlicy Regionalnego Oddziału PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy, przy ul. Sienkiewicza 1/I (w podwórzu po prawej). Podczas spotkania będzie można otrzymać informator "Krajoznawstwo zamknięte w odznakach". Będzie można skorzystać ze zbiorów biblioteki RPK. Można zdobyć kolejne punkty na odznakę Przyjaciel RPK PTTK Bydgoszcz.

SPOTKANIE ODWOŁANE


W czwartek dnia 16.04.2020 o godz. 17:00 Akademia Patriotyczna „Gawęda" zaprasza do Bydgoskiego Centrum Organizacji Pozarządowych na ul. Gdańskiej 5. Gawędziarka historyczna Pani Małgorzata Jarocińska (znana między innymi z cotygodniowego prezentowania legend naszego województwa na antenie Radia PIK) opowie trzecią gawędę o „Korzeniach Naszego Losu – Ciekawe Czasy Piastowskie" (8 gawęd) w sali konferencyjnej kultowej kamienicy, skąd przez kilkadziesiąt lat promieniowała na cały kraj najlepsza literatura polska i światowa - słynna „Księgarnia Współczesna". Opowiemy w tym cyklu o najwcześniejszych dziejach plemiennych na ziemiach polskich, epoce pierwszych Piastów ciekawostkach z życia ówczesnych władców, rozbiciu dzielnicowym, toczonych wojnach, sprowadzeniu Krzyżaków, zjednoczeniu ziem piastowskich przez Władysława Łokietka, wielkim dziele budowy silnego państwa przez Kazimierza Wielkiego. Opowiemy o ustroju państwowym, roli Kościoła katolickiego w ówczesnej Polsce, wreszcie o gospodarce i kulturze polskiej w czasach piastowskich. Przewidujemy dwie wycieczki krajoznawcze Szlakiem Piastowskim. Przekonacie się, że czasy piastowskie – zwłaszcza w konwencji gawędy - wcale nie są nudne! Wstęp wolny na wszystkie gawędy - serdecznie zapraszamy. Kolejne gawędy 7 maja.

SPOTKANIE ODWOŁANE

Szczegóły na: https://www.facebook.com/gawedyhistoryczne/


W poniedziałek dnia 20.04.2020 o godz. 17:30 Klub Turystów Górskich "Trawers" RO PTTK "Szlak Brdy" zaprasza wszystkich członków, na spotkanie do świetlicy Regionalnego Oddziału PTTK 
"Szlak Brdy" w Bydgoszczy, przy ul. Sienkiewicza 1/I (w podwórzu po prawej). Podczas spotkania prezentację „Pogórze Przemyskieprzedstawi Zbyszek Potoniec. Spotkanie otwarte dla wszystkich.

SPOTKANIE ODWOŁANE


W poniedziałek dnia 20.04.2020 o godzinie 17:40 Koło Turystyczne Fordon RO PTTK   "Szlak Brdy" w Bydgoszczy zaprasza na spotkanie członków i sympatyków do pubu „Omega", który znajduje się przy ul. Swobodnej 1a. Będzie gitara ze śpiewaniem. Dojazd A 65, 81 i 82, przystanek Wyzwolenia/ Swobodna oraz T 3, 5, 7 i 10, przystanek Niepodległości (dojście 200 m ul. Wyzwolenia w stronę Starego Fordonu).

SPOTKANIE ODWOŁANE


W środę dnia 22.04.2020 o godz. 17:00 Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Bydgoszczy zaprasza wszystkich członków, sympatyków oraz Kaszubów na spotkanie do biblioteki przy ul. Dworcowej 49 w Bydgoszczy. W trakcie spotkania zostanie zaprezentowana prelekcja ks. Krzysztofa Tuska: "Książęco biskupia diecezja Kaszubska w Kamieniu".

SPOTKANIE ODWOŁANE


W czwartek dnia 23.04.2020 o godz. 17:00 Klub Turystów Pieszych "Wędrownik" RO PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy zaprasza tylko członków klubu na spotkanie do świetlicy Regionalnego Oddziału PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy, przy ul. Sienkiewicza 1/I (w podwórzu po prawej).

SPOTKANIE ODWOŁANE


W dniach 24-26.04.2020 Klub Krajoznawczy RO PTTK „Szlak Brdy" w Bydgoszczy zapraszają na wycieczkę krajoznawczą po Dolnym Śląsku pt.: "Zamki i Zapory„. W programie: (24.04) zamki ŚwinyBolkówNiesytno, Jagniątków (baza noclegowa), (25.04Jelenia Góra (baza noclegowa), Spacer doliną Bobru (Wieża widokowa "grzybek" - Wzgórze Krzywoustego, zapory i elektrownie Bobrowice, „Perła Zachodu"), Siedlęcin (Muzeum Wieży Książęcej), Wrzeszczyn (zapora i elektrownia), Pilchowice (zapora i elektrownia), Złotniki (zapora i elektrownia), Leśniów (zapora i elektrownia, zamek Czocha), (26.04Jagniątków (Dom Hauptmanna), Chojnik (zamek), Cieplice Zdrój (uzdrowisko), i inne. Koszt wycieczki około 390 zł (zależny od ilości uczestników), obejmuję dojazd autokarem, noclegi, wyżywienie, wstępy, przewodnika i opiekę profesjonalnego pilota. Program jest ramowy i organizator zastrzega sobie możliwość zmian, tak w kolejności zwiedzanych miejsc, jak i ich ilości.

WYCIECZKA PRZEŁOŻONA NA TERMIN PÓŹNIEJSZY

Szczegółowe informacje i zapisy u organizatora - Jerzy Bitner, kontakt: tel. 500 416 596.

Regulamin imprez na stronie: http://www.bydgoszcz.pttk.pl/regulamin.pdf


      We wtorek dnia 31.03.2020 o godz. 11:00 Turystyczny Klub Seniora RO PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy zaprasza na spotkanie do świetlicy Regionalnego Oddziału 
PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy, przy ul. Sienkiewicza 1/I (w podwórzu po prawej).

SPOTKANIE ODWOŁANE


W środę dnia 29.04.2020 o godz. 17:30 Bydgoski Klub Turystyki Rowerowej "Gryf" RO PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy zaprasza wszystkich członków i przyjaciół klubu na spotkanie do świetlicy Regionalnego Oddziału PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy, przy ul. Sienkiewicza 1/I (w podwórzu po prawej).

SPOTKANIE ODWOŁANE


W dniach 30.04-03.05.2020 Klub Turystów Pieszych "Wędrownik" RO PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy zaprasza na autokarową wycieczkę krajoznawczą: "Rudawy Janowickie". W programie: 30.04 2020 czwartek – przejazd na nocleg w Domu Wczasowym „Morion" w Karpaczu, 01.05.2020 piątek – Rudawy Janowickie (wędrówka na Sokolik przez Husyckie Skały), schronisko Szwajcarka, Trzcińsko (kościół), Bukowiec (zespół pałacowo-parkowy, herbaciarnia, dwór, świątynia Ateny, dom Ogrodnika i inne), zapora na Łomnicy, 02.05.2020 sobota – Karpacz (punkt widokowy „Karpatka", Świątynia Wang, zwiedzanie miasta – w tym muzeum Karkonoskie Tajemnice lub wyjście w góry), dla chętnych możliwość wyjścia do kościoła na msze św. lub wieczorny spacer, 03.05.2020 niedziela – Wrocław (ratusz, rynek, Panorama Racławicka, czas wolny). Wyjazd w czwartek o godzinie 16:00-16:30 sprzed Tesco w Bydgoszczy. Koszt wycieczki około 400 zł (zaliczka 150 zł), obejmuje przejazd autokarem, noclegi i wyżywienie. Proszę zabrać dobre turystyczne obuwie na tereny górskie. Wyjazd powrotny ok. godz. 13:00. Program jest ramowy.

WYCIECZKA ODWOŁANA

Szczegółowe informacje i zapisy u organizatora - Karolina Szulc, kontakt: tel. 663 515 577, współorganizator: Bartek Masiełajć, kontakt: tel. 664-634-449.

Regulamin imprez na stronie: http://www.bydgoszcz.pttk.pl/regulamin.pdf


W poniedziałek dnia 04.05.2020 o godz. 17:00 Koło Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek RO PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy zaprasza wszystkich członków koła oraz pozostałych przewodników turystycznych i pilotów wycieczek na spotkanie
do świetlicy Regionalnego Oddziału PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy, przy ul. Sienkiewicza 1/I (w podwórzu po prawej). Wstęp wolny.


W czwartek dnia 07.05.2020 o godz. 17:00 Klub Turystów Pieszych "Wędrownik" RO PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy zaprasza na spotkanie do świetlicy Regionalnego Oddziału  
PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy, przy ul. Sienkiewicza 1/I (w podwórzu po prawej).


W dniach 08-10.05.2020 (Nowy termin wycieczki) Klub Krajoznawczy RO PTTK „Szlak Brdy" w Bydgoszczy zaprasza na wycieczkę krajoznawczą po Dolinie Górnej Odry. W programie: (20.03NiemodlinRacibórzKuźnia Raciborska (baza noclegowa), (21.03OstrawaBogumin, (22.03RudyPławniowiceRudziniec i inne. Wyjazd z Bydgoszczy w piątek o godzinie 6:00 sprzed Tesco (ul. Toruńska 101). Koszt wycieczki około 380 zł (zależny od ilości uczestników), obejmuję dojazd autokarem, noclegi, wyżywienie, wstępy, przewodnika i opiekę profesjonalnego pilota. Program jest ramowy i organizator zastrzega sobie możliwość zmian, tak w kolejności zwiedzanych miejsc, jak i ich ilości.
 Brak wolnych miejsc. Zapisy tylko na listę rezerwową.

Szczegółowe informacje i zapisy u organizatora - Jerzy Bitner, kontakt: tel. 500 416 596.

Regulamin imprez na stronie: http://www.bydgoszcz.pttk.pl/regulamin.pdf


W dniach 11-18.05.2020 Klub Turystyczny PTTK w Koninie zaprasza na "30 Kolejowe Peregrynacje" do Puszczy Piaskowej i w okolice.

Program: Zastrzegamy możliwość zmian w programie. Udział w wycieczkach autokarowych jest obowiązkowy.

11 maja 2020 poniedziałek. Odjazd koleją z Bydgoszczy do Mieszkowic (godziny po uaktualnieniu rozkładu jazdy). Zakwaterowanie w Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowym "MRÓZ". http://ckwmroz.pl/ Wieczór zapoznawczy. Wszystkie wycieczki zaczynają się i kończą w Mieszkowicach.

12 maja 2020 wtorek. Chwarszczany, Kostrzyn nad Odrą, Siekierki, Osinów Dolny, Góra Czcibora, Cedynia.

13 maja 2020 środa. Park Narodowy Ujście Warty.

14 maja 2020 czwartekNiederfinow - Eberswalde.

15 maja 2020 piątek. Rurka, Schwedt/Oder, Zatoń Dolna.

16 maja 2020 sobota. Chojna, rez. Dąbrowa, Kuropatniki, Krzymów, Puszcza Piaskowa.

17 maja 2020 niedzielaMoryń, okolice Mieszkowic, Mieszkowice, pożegnalne ognisko.

18 maja 2020 poniedziałek. Pożegnania, odjazdy. Istnieje możliwość wzbogacenia programu i wydłużenia pobytu.

Baza: CK-W MRÓZ Mieszkowice ul. Chojeńska 16 (Pokoje 1-4 osobowe z łazienkami, pościelą, Wi-Fi, TV). Organizator nie zapewnia wyżywienia. Przewidywane koszty realizacji całego programu ok. 665 zł. Rajd jest organizowany przez członków PTTK w ramach działalności statutowej. Wpisowe jest przeznaczone tylko na realizację programu. Pierwszeństwo mają członkowie PTTK. Impreza z programu „Poznajmy Polskę z PTTK!".

WYCIECZKA PRZENIESIONA na 2021 rok

Szczegóły dostępne na stronie:   http://www.konin.pttk.pl/zapowiedzi/200511.jpg

Szczegółowe informacje i zapisy do 30.03.2020 (wpisowe – 500,- zł) - Tadeusz Frymark. Kontakt: tel. 602 239 253, e-mail:  szlakitadeusza@gmail.com


W sobotę dnia 16.05.2020 (Nowy termin rajdu) zapraszam na 13 Rajd „Poszukiwanie Wiosny" – Pojezierze Brodnickie na terenie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. W programie: rezerwat Szumny Zdrój, rezerwat Czarny BryńskFalk (rezerwat Jar Brynicy, Dąb Rzeczypospolitej), Górzno (rynek, kościół) i inne. Trasy piesze ok. 15 km. Dojazd autokarem. Zbiórka 6:20 przy Tesco, odjazd 6:30 (z Fordonu – przystanek Twardzickiego/Witosa o 6:00, z Solca Kuj. 6:50). Zakończenie około 19:30. Koszt przejazdu ok. 45,- zł (zależny od ilości uczestników). Ilość miejsc ograniczona. Program jest ramowy i organizator zastrzega sobie możliwość zmian, tak w kolejności zwiedzanych miejsc, jak i ich ilości.

Szczegółowe informacje i zapisy u organizatora - Tadeusz Frymark Kontakt: tel. 602 239 253 e-mail  szlakitadeusza@gmail.com


W poniedziałek dnia 18.05.2020 o godz. 17:30 Klub Turystów Górskich "Trawers" RO PTTK "Szlak Brdy" zaprasza wszystkich członków, naspotkanie do świetlicy Regionalnego Oddziału PTTK
"Szlak Brdy" w Bydgoszczy, przy ul. Sienkiewicza 1/I (w podwórzu po prawej). Podczas spotkania prezentację Pogórze Przemyskie" przedstawi Zbyszek Potoniec. Spotkanie otwarte dla wszystkich.


W poniedziałek dnia 18.05.2020 o godzinie 17:40 Koło Turystyczne Fordon RO  PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy zaprasza na spotkanie członków i sympatyków do pubu „Omega", który znajduje się przy ul. Swobodnej 1a. Będzie gitara ze śpiewaniem. Dojazd A 65, 81 i 82, przystanek Wyzwolenia/ Swobodna oraz T 3, 5, 7 i 10, przystanek Niepodległości (dojście 200 m ul. Wyzwolenia w stronę Starego Fordonu).


W dniach 18-23.09.2020 Klub Turystów Pieszych „Wędrownik" RO PTTK „Szlak Brdy" w Bydgoszczy zaprasza na rajd: Wyprawa Krajoznawcza - Kraków. Tym razem bazą wypadową będzie Kraków. Impreza ma charakter klubowy. W programie wędrówki po mieście (podziemia Rynku, Kazimierz i inne) i okolicznych miasteczkach (NiepołomiceTyniec) oraz innych wartych poznania miejsc. Dojazd na trasie: Bydgoszcz – Kraków – Bydgoszcz pociągiem. Noclegi w pokojach 2-3 osobowych. Koszt: 600-700 zł./osobę bez wyżywienia.
UWAGA WYCIECZKA ODWOŁANA.

Szczegóły i zapisy u organizatorki: Urszula Sobkowiak, tel. 505 236 592.

Regulamin imprez na stronie: http://www.bydgoszcz.pttk.pl/regulamin.pdf


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kalendarz imprez turystycznych R. O. PTTK 'Szlak Brdy" w 2020 roku na stronie:

https://szlakbrdy.bydgoszcz.pl/kalendarz-imprez

Kalendarz imprez turystycznych KTP „Wędrownik" w 2020 roku na stronie:

https://wedrownik.szlakbrdy.bydgoszcz.pl/o-klubie-kole/zycie-klubu/kalendarz-rajdow


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Zachęcamy do zdobywania nowej odznaki: "Śladami żołnierzy wyklętych 1945-1963"

Weryfikację odznaki prowadzą Referaty Weryfikacyjne OTP na terenie całej Polski na podstawie książeczki lub kroniki zawierającej potwierdzenie spełnienia warunków wymaganych dla zdobycia niniejszej odznaki.

Dystrybucję Odznaki „Śladami żołnierzy wyklętych 1945 - 1963" prowadzi:

Oddział PTTK Ziemi Jaworskiej tel./fax. 76 870 21 35

ul. Legnicka 3, 59-400 Jawor e-mail; pttkjawor@o2.pl - www.pttkjawor.pl

Weryfikację odznaki prowadzi również Referat Weryfikacyjny OTP przy RO PTTK „Szlak Brdy" w Bydgoszczy.

Regulamin odznaki: http://www.pttkjawor.pl/pliki/regulamin-odznaki-zlonieze-wykleci.pdf


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Artykuły o tematyce turystycznej Marka Weckwertha, obecnie ukazują się w każdą sobotę w Gazecie Pomorskiej z tytułem: "Marek Weckwerth proponuje" (Turystyka)
 w sobotę 11.04.2020 ukaże się artykuł o zakazie wstępu do lasów (dostępny również w Ekspressie Bydgoskim.

Artykuł już dostępny na stronie: https://pomorska.pl/obowiazuje-zakaz-wejscia-do-lasow-w-calym-kraju-rpo-mowi-ze-to-niezgodne-z-prawem/ar/c7-14907146

Poprzednie artykuły na stronach:

https://pomorska.pl/stare-ciechocinskie-teznie-w-odmladzajacej-kuracji/ar/c7-14896771

https://pomorska.pl/w-lasach-czujemy-sie-bezpieczniej-wedrujmy-z-glowa-unikajmy-ludzi/ar/c7-14878237

https://pomorska.pl/turystyka-w-czasach-zarazy-a-moze-odwiedzic-stare-cmentarze/ar/c7-14864509

https://pomorska.pl/czytasz-katalog-i-juz-wiesz-gdzie-sie-wybrac-na-szkolne-szlaki/ar/c7-14850047

https://pomorska.pl/spojrz-w-oczy-jaruzyna-poznaj-tajemnice-uroczyska-prodnia/ar/c7-14830964

zdjęcia: https://pomorska.pl/spojrz-w-oczy-jaruzyna-poznaj-tajemnice-uroczyska-prodnia/ga/c7-14830964/zd/42375056

https://pomorska.pl/smieci-na-naszych-szlakach-to-fatalne-swiadectwo-braku-kultury/ar/c7-14817758

https://pomorska.pl/zabytki-regionu-pod-szczegolnym-nadzorem-ida-na-nie-miliony/ar/c7-14799770

https://pomorska.pl/w-lutym-na-drwecy-pod-murami-golubskiego-zamku/ar/c7-14787968

https://pomorska.pl/bydgoszcz-jeden-z-najlepszych-celow-podrozy-po-europie/ar/c7-14771054

https://pomorska.pl/niedziela-dla-turystow-z-trzesawisk-i-bagien-i-dla-srodowiska/ar/c7-14753264

https://pomorska.pl/cuda-natury-w-cieniu-wdzydz-wystarczy-zalozyc-solidne-buty/ar/c7-14736662

https://pomorska.pl/zimowe-harce-energetykow-na-jesiennej-brdzie-zdjecia/ar/c7-14720086

https://pomorska.pl/zimowi-kajakarze-juz-doplyneli-do-bydgoszczy-po-raz-54/ar/c7-14710925

https://pomorska.pl/najciekawsze-miejsca-do-odwiedzenia-w-kujawskopomorskiem-zobacz-top-liste/ar/c1-14702655

https://pomorska.pl/na-tropie-bursztynu-kopano-go-takze-w-borach-tucholskich/ar/c7-14693983

https://pomorska.pl/po-raz-54-bedziemy-sie-cieszyc-w-kajakach-zimowa-brda/ar/c7-14690851

https://pomorska.pl/tu-tworzono-wielka-historie-za-brama-stoczni-gdanskiej/ar/c7-14680441

https://pomorska.pl/oplatkowo-na-brdzie-czyli-przedswiateczne-kajakarzy-spotkanie/ar/c7-14676199

https://pomorska.pl/niby-mewia-lacha-ale-w-grudniu-jest-wylacznie-focza/ar/c7-14670241

https://pomorska.pl/tu-gdzie-splawiano-drewno-w-woziwodzie-nad-brda/ar/c7-14636195

https://pomorska.pl/w-poszukiwaniu-stolicy-kujaw-wloclawek-inowroclaw-bydgoszcz/ar/c7-14600161

https://pomorska.pl/zaczarowane-ogrody-naszego-regionu-piekne-botaniki/ar/c7-14582515

https://pomorska.pl/z-bydgoskim-pttk-krajoznawczo-na-kaszuby-srodkowe/ar/c7-14552931

https://pomorska.pl/mozesz-wedrowac-droga-sw-jakuba-takze-nad-nasza-wisla/ar/c7-14547091

https://pomorska.pl/woda-pieknie-urozmaica-krajobraz-naszego-regionu-zobaczcie-sami/ar/c7-14531497

https://pomorska.pl/wielki-wysilek-na-malej-welnie-czyli-jesienne-zapasy-z-rzeka/ar/c7-14513337

https://pomorska.pl/do-zukowa-przybyly-z-kujawskiego-strzelna-siostry-norbertanki-zdjecia/ar/c7-14492341

https://pomorska.pl/tam-gdzie-kosciol-kryje-wieko-trumny-to-niezwykle-kartuzy/ar/c7-14475035

https://pomorska.pl/na-szczycie-kaszub-i-calego-pomorza-na-majestatycznej-wiezycy/ar/c7-14455697

https://pomorska.pl/tam-gdzie-remus-wita-gosci-na-rynku-w-koscierzynie/ar/c7-14437255

https://pomorska.pl/z-nurtem-wdy-do-pradawnych-kregow-kamiennych-i-wojtala/ar/c7-14419707

https://pomorska.pl/z-nurtem-wdy-i-trzebiochy-z-widokiem-na-jezioro-wdzydze/ar/c7-14370119

https://pomorska.pl/zlote-piaski-ujscia-wisly-kraina-ptakow-i-fok/ar/c7-14350709

https://pomorska.pl/tomasz-stenka-na-historycznym-szlaku-przez-region-polske-kresy-dawnej-rp/ar/c7-14334467

Quiz o regionalnych pomnikach na stronie: http://www.pomorska.pl/quiz/4592,zgadnij_w_jakim_miescie_regionu_znajduja_sie_te_pomniki_quiz,q,t.html

Artykuł o regionalnych lasach na stronie: http://www.pomorska.pl/turystyka/a/wiosna-las-wzywa-nas-sprawdzamy-gdzie-sie-wybrac-by-duzo-zobaczyc,13019830/

Artykuł Krajobraz regionu jak malowany. Najpiękniejszy znajdziemy nad Wisłą jest na stronie: http://www.pomorska.pl/turystyka/a/krajobraz-regionu-jak-malowany-najpiekniejszy-znajdziemy-nad-wisla,12965532/

Poprzedni artykuł dostępny na stronie: http://www.pomorska.pl/turystyka/a/plynac-z-energetykami-zimowa-brda-znaczac-swoj-slad,12871187/

Można też czytać i komentować artykuły turystyczne w internetowym wydaniu Gazety Pomorskiej

na stronie:  http://www.pomorska.pl/turystyka/


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Regionalna Komisja Egzaminacyjna ds. Przodowników Turystyki Górskiej PTTK w województwie Kujawsko - Pomorskim informuje, że organizuje egzamin eksternistyczny dla kandydatów na Przodownika Turystyki Górskiej oraz na rozszerzenie uprawnień przodownickich na kolejne obszary górskie.

Egzamin odbędzie się wiosną 2020 roku (miejsce i termin egzaminu zostanie ustalone w późniejszym czasie).

Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest spełnienie warunków określonych w Regulaminie Przodownika Turystyki Górskiej PTTK zamieszczonym na stronie internetowej Komisji Turystyki Górskiej ZG PTTK (http://ktg.pttk.pl/) i przesłanie wypełnionego wniosku o przyznanie/rozszerzenie uprawnień PTG (wnioski do pobrania na stronie internetowej Komisji w zakładce >Przodownicy TG<) potwierdzonego przez macierzystą OKTG (Oddział PTTK) w nieprzekraczalnym terminie do dnia 10 kwietnia 2020.

Osoby przystępujące do egzaminu winny mieć ze sobą aktualne legitymacje PTTK i PTG oraz książeczki GOT ze zweryfikowaną stosowną odznaką. Kandydaci na przodownika powinni mieć dodatkowo zdjęcie do legitymacji PTG.

Szczegółowych informacji ze strony organizatora egzaminu udziela Andrzej Hermann tel. 604 250 994,

Zapisy (składanie wniosków): e-mail andherm@wp.pl

Papierowe wnioski proszę przysyłać na adres Andrzej Hermann, 87-100 Toruń, ul. Wojska Polskiego 47/66.


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

W Galerii Podróżnika w świetlicy R.O. PTTK "Szlak Brdy" ul. Sienkiewicza 1/I.


KTP „Wędrownik" zorganizował konkurs fotograficzny na temat: " Wędrówki w obiektywie ".


Lista laureatów:
1. Urszula Sobkowiak za pracę "Zasłuchane w jesieni"
2. Małgorzata Sobkowiak-Swigoń za pracę "Jesienna wędrówka"
3. Hanna Ryszewska za pracę "Wokół Niebieskich Źródeł"    oraz

    Urszula Sobkowiak za pracę "W Wierzchlesie złociście"

Nagrody i upominki dla uczestników przekazało Starostwo Powiatowe w Bydgoszczy.
Dziękujemy za wsparcie.


Fotografie można obejrzeć w Galerii Podróżnika w świetlicy R.O. PTTK "Szlak Brdy" ul. Sienkiewicza 1/I.


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Wysokość składki rocznej w 2020 roku:

• 65 zł - składka normalna

• 40 zł - składka ulgowa

• 30 zł - składka ulgowa młodzieżowa

• 20 zł - składka ulgowa opłacana od 1 września

Uprawnieni do opłacania członkowskiej składki ulgowej są:

• rodzice lub opiekunowie prawni osób małoletnich opłacający składkę za co najmniej dwie osoby małoletnie (składka rodzinna),

• emeryci, renciści i osoby z orzeczoną niepełnosprawnością,

• bezrobotni,

• osoby pobierające świadczenia przedemerytalne.

Uprawnieni do opłacania członkowskiej składki ulgowej młodzieżowej są:

• opiekunowie szkolnych kół PTTK,

• osoby małoletnie do ukończenia 16 roku życia,

• młodzież szkolna i młodzież akademicka studiująca - do ukończenia 26 roku życia,

Zwolnieni z obowiązku opłacania składki członkowskiej są:

• Członkowie Honorowi PTTK,

• dzieci i młodzież z placówek opiekuńczo-wychowawczych do ukończenia nauki w szkołach ponadgimnazjalnych dziennych – do ukończenia 20 roku życia,

• dzieci i młodzież ze szkół specjalnych do ukończenia nauki w szkołach ponadgimnazjalnych dziennych – do ukończenia 20 roku życia,

• uczniowie z orzeczoną niepełnosprawnością do ukończenia nauki w szkołach ponadgimnazjalnych dziennych – do ukończenia 20 roku życia.


Wpisowe do PTTK jest opłatą jednorazową wnoszoną przy składaniu deklaracji członka PTTK. 
W kwocie tej kryje się również opłata za legitymację PTTK oraz znaczek organizacyjny (w wysokości 8 zł).

Obecnie wpisowe wynosi:

• 20 zł dla osoby opłacającej składkę normalną,

• 10 zł dla osoby opłacającej składkę ulgową (z wyjątkiem uczniów),

• 8 zł dla uczniów do poziomu szkoły ponadgimnazjalnej włącznie.


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Propozycje kulturalne i sportowe:


W bibliotece UKW przy ul Szymanowskiego 3 w Bydgoszczy:


Biblioteka nieczynna do odwołania

W Galerii Biblioteki retrospektywna wystawa grafiki i malarstwa Zbigniewa, Jolanty i Adama Papke. Wystawa będzie czynna do 18.04.2020.


Na I piętrze wystawa: „Paderewski Superstar"


Na II piętrze Biblioteki wystawa fotografii Bogdana Dąbrowskiego, zatytułowana „Kapliczki Ponidzia". Wystawa będzie czynna do 15.04.2020.Galeria Autorska (Bydgoszcz, ul. Chocimska 5) zaprasza:


Wystawa malarstwa fotografii Jakuba Kaji pt. „Odbicie Miasta".

Szczegóły:  www.autorska.plKlub Odnowa (Bydgoszcz, Aleje Prezydenta Lecha Kaczyńskiego 38) zaprasza:


Klub nieczynny do odwołania

Wystawa Ani Kraszkiewicz „Szlakiem Akwareli".Miejski Ośrodek Kultury proponuje:


MOK nieczynne do odwołania

Więcej na stronie: http://www.palacwostromecku.pl/wydarzenia.php

Szczegóły na stronie Miejskiego Ośrodka Kultury: www.mok.bydgoszcz.pl

więcej informacji kulturalnych też na stronie: www.filharmonia.bydgoszcz.plKujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy serdecznie zaprasza na:


K-PCK nieczynne do odwołania

Wystawa: Piotr Matuszek – malarz prawdziwy. Wystawa potrwa do 20 marca 2020. Wstęp wolny. Plac Kościeleckich 6.

Szczegóły na stronie: http://www.kpck.pl/Galerii Miejskiej BWA zaprasza:


Galeria nieczynna do odwołania

Galeria Sportu Bydgoskiego zaprasza zwiedzających na wystawę "Bydgoscy Medaliści Olimpijscy" oraz "Jak zmieniał się stadion 1955-2009" na piętrze budynku Stadionu "Zawisza". Wstęp wolny.

Grupy zorganizowane proszę zgłaszać pod nr tel. 525 880 839 u Pani Marty Ratajczak

Galeria Sportu Bydgoskiego:  HYPERLINK "http://www.galeria-sportu.pl/" \n _blank www.galeria-sportu.plBydgoskie Centrum Sztuki im. Stanisława Horno-Popławskiego (ul. Jagiellońska 47) zaprasza:


BCS nieczynne do odwołania

na wystawę rzeźb Stanisława Horno-Popławskiego z kolekcji Bydgoskiego Centrum Sztuki, która będzie prezentowana do 14.03.2020. Na wystawie pokażemy fragment naszej kolekcji rzeźb Stanisława Horno-Popławskiego. Przyjrzymy się bliżej jego twórczości pomnikowej. Rzeźbom towarzyszyć będą zdjęcia i wycinki prasowe z archiwum artysty oraz pamiątki zebrane przez Aleksandra Dętkosia, ucznia naszego patrona.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie bcs.bydgoszcz.pl

Ceny biletów: Normalny – 5 zł, Ulgowy – 3 zł.

Szczegółowe informacje na stronie: http://bcs.horno.pl/Propozycje innych oddziałów PTTK:


Oddział Miejski PTTK im. M. Sydowa w Toruniu informuje:


W dniu 14.03.2020 zapraszamy na Długodystansową InO DInO SKARMAT 2020 do Rudy koło Solca Kujawskiego.

Szczegóły na stronie:  http://www.skarmat.pl/download/2020/regulam/Dlugodystansowa_Impreza_na_Orientacje_regulamin_ver1.pdf

Impreza oraz imprezy towarzyszące przeniesione na inny termin (podamy po uzgodnieniu)


Szczegóły rajów oraz propozycje na sobotę na stronie:

http://www.pttk.torun.pl/weekend.htm


Pozostałe informacje na stronie:   http://www.pttk.torun.pl/Oddział im. ks. ppłk. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu proponuje:


Kurs kandydatów na przewodników turystycznych i pilotów wycieczek w Grudziądzu:

Obszar kursu obejmuje powiaty: brodnickiego, bydgoskiego, chełmińskiego, golubsko-dobrzyńskiego, grudziądzkiego, iławskiego, kwidzyńskiego, malborskiego (bez zamku), nowomiejskiego, tczewskiego, toruńskiego (bez miasta Torunia), tucholskiego, rypińskiego, starogardzkiego, sztumskiego, świeckiego i wąbrzeskiego.

Zajęcia odbywać się będą w systemie weekendowym, w okresie od września 2019 r. do maja 2020 r.

Oprócz zajęć teoretycznych kurs obejmował będzie szereg wycieczek terenowych po obszarze przyszłych uprawnień.

Szczegóły na stronie: http://www.grudziadz.pttk.pl/s1/images/2019/kurs/Ulotka.jpg  oraz

http://www.grudziadz.pttk.pl/s1/index.php/aktualnosci/359-kurs-kandydatow-na-przewodnikow-i-pilotow-wycieczek

Egzamin dla pilotów zaplanowano dnia 09.05.2020, a dla przewodników 16.05.2020.


Zapraszamy na nowe strony: www.grudziadz.pttk.pl

oraz http://www.przewodnicy.grudziadz.pttk.plInne propozycje:


Urząd Marszałkowski województwa Kujawsko-Pomorskiego informuje:


Odkrywca 2019. Szczegóły na stronie: http://www.odkrywca.kujawsko-pomorskie.pl/

Strona Urzędu Marszałkowskiego: http://www.kujawsko-pomorskie.pl/

Strona turystyczna województwa: https://kujawsko-pomorskie.travel/Bydgoski Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego zaprasza:


W środę dnia 22.04.2020 o godz. 17:00 Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Bydgoszczy zaprasza wszystkich członków, sympatyków oraz Kaszubów na spotkanie do biblioteki przy ul. Dworcowej 49 w Bydgoszczy. W trakcie spotkania zostanie zaprezentowana prelekcja ks. Krzysztofa Tuska: "Książęco biskupia diecezja Kaszubska w Kamieniu".

SPOTKANIE ODWOŁANE

Wiadomości elektroniczne można kierować do nas na nowy adres bydgoszcz@kaszubi.pl. Informujemy również, że stare adresy: zkp.bydgoszcz@interia.pl a także: zkp.bydgoszcz@gmail.com są nadal czynne.

Kontakt do Prezesa Oddziału:  bydgoszcz.zkp@gmail.com

Szczegóły:  http://zkp.bydgoszcz.w.interia.plBractwo 18 południka proponuje:


9 Marsz na Orientację 18 Południkiem przez Bydgoszcz - 09 maja 2020 (nowy termin).

Start: Areszt Śledczy przy ul. Wały Jagiellońskie 4 w Bydgoszczy (... i to nie jest żart tylko dodatkowa atrakcja).

Materiały startowe będą wydawane na bieżąco przez cały czas, pomiędzy godz. 10:00 a 12:00; zaraz po otrzymaniu materiałów startowych wychodzi się na trasę marszu. Od 11:00 do 14:00 przyjmowanie kart startowych na mecie (siedziba Zarządu Okręgowego PCK przy ul. Warmińskiego 10). Trasy:

TP: trasa turystyczno-krajoznawcza dla początkujących ok. 3 km (niezależnie od wieku),

TU: trasa turystyczno-krajoznawcza dla średnio zaawansowanych ok. 4 – 5 km (niezależnie od wieku).

Na trasie nie będzie obowiązywał limit czasu, ale do godz. 14:00 należy zdążyć z oddaniem karty startowej na mecie.

Sędziowanie wg Zasad Punktacji w Turystycznych Imprezach na Orientację ZG PTTK: http://ino.pttk.pl/przepisy/przepisy.php)

Zgłoszenia (należy podać liczbę uczestników) przyjmowane będą do dnia 18 marca 2020 r. (środa) poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie: http://www.skarmat.pl/po-18-poludniku-2020-rejestracja

Zapisy na IX Marsz na Orientację po 18. Południku zostaną uruchomione w dniu 31 stycznia 2020. Wpisowe w wysokości: 4 zł/os, płatne w sekretariacie imprezy przed startem. Impreza odbywa się na zasadzie samoorganizacji a pobierane wpisowe jest przeznaczone w całości na pokrycie kosztów organizacyjnych. W siedzibie PCK (na 18 Południku) będzie w czasie naszej imprezy bita okolicznościowa moneta.....  będzie można ją nabyć za 2 zł !

Szczegóły na stronie: http://www.skarmat.pl/download/2020/regulam/REGULAMIN_MnO_18_Poludnik_2020.pdf


Projekt kulturotwórczy "WYPRAWY WZDŁUŻ 18 POŁUDNIKA"

Mamy już pierwsze w Polsce trwałe oznakowanie pełnych współrzędnych geograficznych. Znajduje się ono w Nowym Smolnie gmina Nowa Wieś Wielka.

Zapraszamy do obejrzenia obelisku. Wystarczy z szosy Brzoza Bydgoska-Łabiszyn skręcić w lewo przy drogowskazie Nowe Smolno 7 i przejechać 400 metrów leśnym duktem...

Zapraszam na stronę:

http://rzezbypoludnika.blogspot.com/2012/02/rzezby-poudnika.html


 
[mat. Tadeusz Frymark]Data dodania

Data dodania 14 kwietnia 2020

Zobacz także
Z
o
b
a
c
z

t
a
k
ż
e

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

Zamknij