Dziś jest poniedziałek 06 kwietnia 2020 r. Godzina 19:09 Imieniny Ady, Celestyny, Ireneusza

RUSZYŁ PROJEKT "PRACUJ W POLSCE"

Fundacja Emic zaprasza  wszystkich cudzoziemców i cudzoziemki do udziału w projekcie „Pracuj w Polsce!”.

Celem projektu jest poprawa sytuacji zawodowej cudzoziemców i cudzoziemek zamieszkałych w województwie kujawsko-pomorskim (obszar ZIT BTOF) poprzez podniesienie i dostosowanie kompetencji zawodowych osób zatrudnionych na niższych stanowiskach niż ich wykształcenie oraz wyposażenie osób bezrobotnych, wchodzących na rynek pracy lub jej poszukujących w nowe umiejętności i kwalifikacje.
W ramach zaplanowanych aktywności przewidujemy:
1. prowadzenie punktów informacyjno-doradczych w Toruniu i Bydgoszczy;
2. poradnictwo prawne;
3. wsparcie psychologiczne;
4. kursy adaptacyjne;
5. kursy języka polskiego;
6. spotkania ze specjalistami;
7. spotkania kulturalno-integracyjne;
8. dofinansowanie kursów zawodowych oraz kursów na prawo jazdy (powyżej kategorii B);
9. udzielanie doradztwa zawodowego oraz współpracę z pracodawcami;
10. osoby zagrożone ubóstwem oraz zagrożone bezdomnością będą miały możliwość skorzystania z mieszkań wspomaganych.

Grupę docelową projektu tworzą osoby zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, które w pierwszej kolejności wymagają aktywizacji społecznej, w tym:

• cudzoziemcy zatrudnieni poniżej swoich kwalifikacji zawodowych, ze względu na pochodzenie i brak nie uznawania kwalifikacji (30 osób);
• cudzoziemcy bezrobotni lub / i wchodzący na rynek pracy /poszukujący pracy, w tym: osoby z przyznaną ochroną międzynarodową lub pobytem ze względów humanitarnych (70 osób).
Aby wziąć udział w projekcie, konieczne jest spełnienie poniższych kryteriów:
• zamieszkanie na terenie woj. kujawsko-pomorskiego obszar ZIT BTOF (Obszar Funkcjonalny Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego obejmujący łącznie dwadzieścia trzy gminy w województwie kujawsko-pomorskim: Miasto Bydgoszcz, Gminę Miasta Toruń, Gminy: Chełmża, Białe Błota, Czernikowo, Dąbrowa Chełmińska, Dobrcz, Koronowo, Kowalewo Pomorskie, Lubicz, Łabiszyn, Łubianka, Łysomice, Nakło nad Notecią, Nowa Wieś Wielka, Obrowo, Osielsko, Sicienko, Gmina Miasta Chełmża, Miasto i Gmina Solec Kujawski, Gminę Szubin, Wielka Nieszawka, Zławieś Wielka oraz 2 powiaty Bydgoski i Toruński);
• bycie osobą zagrożoną ubóstwem lub wykluczeniem społecznym;
• bycie osobą zatrudnioną poniżej swoich kwalifikacji zawodowych (ze względu na pochodzenie, brak uznania kwalifikacji zawodowych zdobytych w swojej ojczyźnie, brak certyfikowanych dokumentów potwierdzających znajomość języka polskiego czy posiadanie innych umiejętności zawodowych) lub osoba bezrobotna, wchodząca na rynek pracy lub poszukująca pracy.

Więcej informacji udzieli Michał Antonowicz ( tel.: 507-412-653, email: michal.antonowicz@emic.com.pl) – możliwość rozmowy w języku polskim, rosyjskim i angielskim.

Data dodania 23 marca 2020