Dziś jest piątek 03 kwietnia 2020 r. Godzina 09:32 Imieniny Pankracego, Renaty, Ryszarda

Konkurs na „Najpiękniejszy Ogród w Powiecie Bydgoskim”.

Konkurs na „Najpiękniejszy Ogród w Powiecie Bydgoskim” ma na celu pobudzenie i uruchomienie wszechstronnej aktywności mieszkańców naszego powiatu w działaniach związanych z zakładaniem i pielęgnacją terenów zielonych na własnych posesjach. Jego celem jest w szczególności zachęcanie do dbania o estetykę ogrodów przydomowych, co z kolei wpływa na ogólny wygląd obszarów zamieszkałych oraz wzrost atrakcyjności naszego regionu.
Konkurs ten cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszego powiatu. Należy podkreślić, że z każdym rokiem walory ogrodów zgłaszanych do konkursu wzrastają, w związku z czym powoływane Komisje Oceniające zmuszane są do bardzo wnikliwej pracy, by sprawiedliwie wyłonić laureatów.

Konkurs przebiega w dwóch etapach.
Etap pierwszy – prowadzony na szczeblu gminnym – inicjowany jest przez Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa tutejszego Starostwa w miesiącu marcu/kwietniu. Na tym etapie oceniane będą ogrody przydomowe, które w terminie wskazanym w poszczególnych gminach, zostały zgłoszone do konkursu. Ogrody te, w miesiącach maj - czerwiec, wizytowane są przez Gminne Komisje Oceniające.

Drugi etap konkursu przebiega na szczeblu powiatowym. Do tego etapu zostają zakwalifikowane tylko te ogrody, które zajęły pierwsze miejsca w poszczególnych gminach, a więc laureaci pierwszego etapu. W roku bieżącym ocena tych ogrodów zostanie przeprowadzona w lipcu/sierpniu.
Komisje konkursowe przy ocenie ogrodów zwracają uwagę nie tylko na ogólne wrażenie estetyczne, czy też prawidłowe rozplanowanie ogrodu i jego właściwą aranżację, ale doceniają również inwencję twórczą właścicieli ogrodów, a w szczególności: wykorzystanie mało znanych drzew i krzewów ozdobnych, pnączy czy też roślin żywopłotowych, jak również urządzenie tzw. „kącików wypoczynkowych”, czy też zastosowanie elementów tzw. „małej architektury” w postaci kwietników, skalniaków, murków kwiatowych czy pergoli. Nie bez znaczenia jest też posiadanie warzywników.
Uroczyste rozstrzygnięcie tegorocznej edycji konkursu i wręczenie nagród laureatom etapu powiatowego nastąpi podczas Sesji Rady Powiatu.

Zachęcamy do udziału w konkursie. Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody.
W załączeniu regulamin konkursu pn. „Najpiękniejszy Ogród w Powiecie Bydgoskim”.

Regulamin konkursu  "Najpiękniejszy ogród w Powiecie Bydgoskim".

Data dodania 06 marca 2020