Przejdź do treści

Menu

Imieniny

Dziś jest poniedziałek 06 kwietnia 2020 r. Godzina 21:41 Imieniny Ady, Celestyny, Ireneusza

Bydgoski Informator Turystyczny nr 758

W tygodniu poznaj swój region z przewodnikiem, Fordon Ekstremalnie, i spotkania klubowe, w następnych tygodniach Bydgoszcz na Orientację, Zbocza Płutowskie, Bydgoski Węzeł Wodny - Brda, Dolina Górnej Odry, Izby Pamięci Adama Grzymały-Siedleckiego, 13 Rajd „Poszukiwanie Wiosny", Dolny Śląsk, Dolne Powiśle, Rudawy Janowickie, Puszcza Piaskowa (Mieszkowice), Kraków oraz spotkania klubowe.


Informacje o imprezach:

W poniedziałek dnia 02.03.2020 o godz. 17:00 Koło Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek RO PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy zaprasza wszystkich członków koła oraz pozostałych przewodników turystycznych i pilotów wycieczek na spotkanie do świetlicy Regionalnego Oddziału PTTK "Szlak Brdy"
w Bydgoszczy, przy ul. Sienkiewicza 1/I (w podwórzu po prawej). Wstęp wolny.

W czwartek dnia 05.03.2020 o godz. 17:00 Klub Turystów Pieszych "Wędrownik" RO PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy zaprasza na spotkanie do świetlicy Regionalnego Oddziału PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy, przy ul. Sienkiewicza 1/I (w podwórzu po prawej). Po spotkaniu, około godz. 18:00 zapraszamy na wykład Krystiana Straussa pt. „Niepewny czas - Bydgoszcz w latach 1918-1920".

W czwartek dnia 05.03.2020 o godz. 17:00 Akademia Patriotyczna „Gawęda" zaprasza do Bydgoskiego Centrum Organizacji Pozarządowych na ul. Gdańskiej 5. Gawędziarka historyczna Pani Małgorzata Jarocińska (znana między innymi z cotygodniowego prezentowania legend naszego województwa na antenie Radia PIK) opowie trzecią gawędę o „Korzeniach Naszego Losu – Ciekawe Czasy Piastowskie" (8 gawęd) w sali konferencyjnej kultowej kamienicy, skąd przez kilkadziesiąt lat promieniowała na cały kraj najlepsza literatura polska i światowa - słynna „Księgarnia Współczesna". Opowiemy w tym cyklu o najwcześniejszych dziejach plemiennych na ziemiach polskich, epoce pierwszych Piastów (do Bolesława Krzywoustego), ciekawostkach z życia ówczesnych władców, rozbiciu dzielnicowym, toczonych wojnach, sprowadzeniu Krzyżaków, zjednoczeniu ziem piastowskich przez Władysława Łokietka, wielkim dziele budowy silnego państwa przez Kazimierza Wielkiego. Opowiemy o ustroju państwowym, roli Kościoła katolickiego w ówczesnej Polsce, wreszcie o gospodarce i kulturze polskiej w czasach piastowskich. Przewidujemy przynajmniej jedną wycieczkę krajoznawczą szlakiem piastowskim. Przekonacie się, że czasy piastowskie – zwłaszcza w konwencji gawędy - wcale nie są nudne! Wstęp wolny na wszystkie gawędy - serdecznie zapraszamy. 

Szczegóły na: https://www.facebook.com/gawedyhistoryczne/

Bydgoszcz na Orientację" to jesienno/zimowy cykl 6 biegów na orientację w Bydgoszczy i okolicach.
W zależności od stopnia zaawansowania, możesz wystartować na jednym z trzech dystansów. Najkrótszy dystans jest do pokonania z dziećmi. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie pokonać trasę, możesz wystartować w grupie.


6 runda8 marca 2020. Wielki finał w fordońskich lasach na Mariampolu na nowej arenie Zielonego Punktu Kontrolnego. Baza w Fordonie (w pobliżu ul. Sudeckiej). Rejestracja od godz. 08:30 do 10:00. W biurze zawodów należy uiścić opłatę startową oraz odebrać chip elektroniczny do potwierdzania obecności na punktach kontrolnych (opłata startowa wynosi 15 zł dla osób dorosłych oraz 5zł dla dzieci). Start masowy (wszyscy startują jednocześnie) na trasie długiej o godzinie 10:00, na trasie średniej o 10:10 i na trasie krótkiej o 10:20. Dojazd autobusami miejskimi do pętli Tatrzańskie lub tramwajami do przystanku Łoskoń, dalej na piechotę.


Komunikat techniczny na stronie: https://bno.bydgoszcz.pl/assets/download/2019-2020/bno6/komunikat-techniczny.pdf


Regulamin imprez na stronie: https://bno.bydgoszcz.pl/

 

W niedzielę dnia 08.03.2020 Klub Turystów Pieszych "Wędrownik" RO PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy zaprasza na rajd pieszy Starogród - Płutowo. Zbiórka o godz. 09:00 na przystanku PKS w Starogrodzie Dolnym. W programie marsz po trasie: Starogród (grodzisko, wzgórze zamkowe, kościół) - Kiełp (rezerwat Zbocza Płutowskie) - Płutowo (rezerwat Płutowo, miejsce pamięci narodowej)- ok. 13 km (można kontynuować wędrówkę na trasie Szymborno - Gołoty – Unisław – ok. 7 km). Dojazd: autobusem Arriva, zbiórka o godz. 07:50 na dworcu PKS w Bydgoszczy, odjazd autobusu o godz. 08:00 ze stanowiska nr 14 (kier. Chełmno). Cena biletu 7 zł. Powrót z Płutowa autobusem Arriva o godz. 14:30 lub z Unisławia.


Szczegółowe informacje u organizatora – Ania Kraszkiewicz, kontakt: tel. 513 048 854.


Regulamin imprez na stronie: http://www.bydgoszcz.pttk.pl/regulamin.pdf
W środę dnia 11.03.2020 o godz. 17:00 Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Bydgoszczy zaprasza wszystkich członków, sympatyków oraz Kaszubów na spotkanie do biblioteki przy ul. Dworcowej 49 w Bydgoszczy. W trakcie spotkania zostanie zaprezentowana prelekcja ks. Krzysztofa Tuska: "Książęco biskupia diecezja Kaszubska w Kamieniu".
W czwartek dnia 12.03.2020 o godz. 17:00 Klub Krajoznawczy oraz Regionalna Pracownia Krajoznawcza RO PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy zapraszają wszystkich miłośników krajoznawstwa oraz tych którzy chcieliby razem poznawać region i nie tylko, na spotkanie do świetlicy Regionalnego Oddziału PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy, przy ul. Sienkiewicza 1/I (w podwórzu po prawej). W programie prelekcja Jerzego Bitnera pt. „Alvenslebenowie w Ostromecku". Podczas spotkania będzie można otrzymać informator "Krajoznawstwo zamknięte w odznakach". Będzie można skorzystać ze zbiorów biblioteki RPK. Można zdobyć kolejne punkty na odznakę Przyjaciel RPK PTTK Bydgoszcz.
W sobotę dnia 14.03.2020 Oddziałowa Komisja Turystyki Pieszej RO PTTK „Szlak Brdy" w Bydgoszczy zaprasza na 1 spacer w ramach programu: „Turystyka łączy pokolenia 2020". Temat wycieczki: „Bydgoski Węzeł Wodny - Brda". Zbiórka: godz. 10:00 na skwerze Franciszka Czakiego obok Śluzy Miejskiej. W programie spacer wzdłuż Brdy po trasie: Śluza Miejska - Mosty Solidarności - Wyspa Młyńska - kładka przy Operze - Bulwary nad Brdą - Most Sulimy-Kamińskiego - Spichrze nad Brdą - Most Bernardyński - Pałacyk BTW - bulwary - kładka Esperanto - Babia Wieś - Most Pomorski - Hotel Słoneczny Młyn - powrót bulwarami do ul. Mostowej (zakończenie ul. Marcinkowskiego) - ok. 7 km. Na trasie obiekty zabytkowe i ciekawostki.


Szczegółowe informacje u organizatora - Tomasz Stenka, kontakt: tel. 505682096 (po 16-tej).
W poniedziałek dnia 16.03.2020 o godz. 17:30 Klub Turystów Górskich "Trawers" RO PTTK "Szlak Brdy" zaprasza wszystkich członków, na spotkanie do świetlicy Regionalnego Oddziału PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy, przy ul. Sienkiewicza 1/I (w podwórzu po prawej). Podczas spotkania prezentację „Pogórze Przemyskie" przedstawi Zbyszek Potoniec. Spotkanie otwarte dla wszystkich.
W poniedziałek dnia 16.03.2020 o godzinie 17:40 Koło Turystyczne Fordon RO PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy zaprasza na spotkanie członków i sympatyków do pubu „Omega", który znajduje się przy ul. Swobodnej 1a. Będzie gitara ze śpiewaniem. Dojazd A 65, 81 i 82, przystanek Wyzwolenia/ Swobodna oraz T 3, 5, 7 i 10, przystanek Niepodległości (dojście 200 m ul. Wyzwolenia w stronę Starego Fordonu).
W czwartek dnia 19.03.2020 o godz. 17:00 Klub Turystów Pieszych "Wędrownik" RO PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy zaprasza tylko członków klubu na spotkanie do świetlicy Regionalnego Oddziału PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy, przy ul. Sienkiewicza 1/I (w podwórzu po prawej).
W dniach 20-22.03.2020 Klub Krajoznawczy RO PTTK „Szlak Brdy" w Bydgoszczy zaprasza na wycieczkę krajoznawczą po Dolinie Górnej Odry. W programie: (20.03NiemodlinRacibórzKuźnia Raciborska (baza noclegowa), (21.03OstrawaBogumin, (22.03RudyPławniowiceRudziniec i inne. Wyjazd z Bydgoszczy w piątek o godzinie 6:00 sprzed Tesco (ul. Toruńska 101). Koszt wycieczki około 380 zł (zależny od ilości uczestników), obejmuję dojazd autokarem, noclegi, wyżywienie, wstępy, przewodnika i opiekę profesjonalnego pilota. Program jest ramowy i organizator zastrzega sobie możliwość zmian, tak w kolejności zwiedzanych miejsc, jak i ich ilości. Brak wolnych miejsc. Zapisy tylko na listę rezerwową.


Szczegółowe informacje i zapisy u organizatora - Jerzy Bitner, kontakt: tel. 500 416 596.


Regulamin imprez na stronie: http://www.bydgoszcz.pttk.pl/regulamin.pdf
W środę dnia 25.03.2020 o godz. 17:30 Bydgoski Klub Turystyki Rowerowej "Gryf" RO PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy zaprasza wszystkich członków i przyjaciół klubu na spotkanie do świetlicy Regionalnego Oddziału PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy, przy ul. Sienkiewicza 1/I (w podwórzu po prawej).
W piątek dnia 27.02.2020 Klub Turystów Pieszych "Wędrownik" RO PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy zaprasza na zwiedzanie Izby Pamięci Adama Grzymały-Siedleckiego w Bydgoszczy, ul. Karola Libelta 3. Zbiórka: godz. 16:50. Dojazd tramwajami linii 1, 2, 4, 6, 10 (przystanek przy Gdańskiej). Ilość miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy u organizatora (od 05.03.2020 godz.17:00).


Szczegółowe informacje i zapisy u organizatora - Hanna Rakowska Kontakt: tel. 601 391 442 (po 16-tej)


Regulamin imprez na stronie: http://www.bydgoszcz.pttk.pl/regulamin.pdf
We wtorek dnia 31.03.2020 o godz. 11:00 Turystyczny Klub Seniora RO PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy zaprasza na spotkanie do świetlicy Regionalnego Oddziału PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy, przy ul. Sienkiewicza 1/I (w podwórzu po prawej).
W sobotę dnia 04.04.2020 zapraszam na 13 Rajd „Poszukiwanie Wiosny" – Pojezierze Brodnickie na terenie Górzneńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Program wkrótce. Trasy piesze ok. 15 km. Dojazd autokarem. Zbiórka 6:20 przy Tesco, odjazd 6:30 (z Fordonu – przystanek Twardzickiego/Witosa o 6:00, z Solca Kuj. 6:50). Zakończenie około 19:30. Koszt przejazdu ok. 45,- zł (zależny od ilości uczestników), zapisy do 20.03.2020. Ilość miejsc ograniczona. Program jest ramowy i organizator zastrzega sobie możliwość zmian, tak w kolejności zwiedzanych miejsc, jak i ich ilości.


Szczegółowe informacje i zapisy u organizatora - Tadeusz Frymark Kontakt: tel. 602 239 253 e-mail  szlakitadeusza@gmail.com
W sobotę dnia 04.04.2020 Klub Turystów Pieszych "Wędrownik" RO PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy zaprasza na wycieczkę krajoznawczą po Krainie Dolnego Powiśla. W programie: zamki w Kwidzynie i Sztumie (tylko na fotostop! - bez zwiedzania), Waplewo Wielkie (Pałac Sierakowskich - muzeum tradycji szlacheckiej nazwany pomorskim „soplicowem", kamienie Wilhelma), Dzierzgoń (ruiny zamku krzyżackiego na terenie dawnych Prus, galeria pani Malgorzaty Krause - największa w Polsce galeria pisanek, malarstwa na płótnie i szkle a także ceramice), Przezmark (ruiny zamku za zgodą właścicieli), Prabuty (fotostop) i...... jak wystarczy czasu to niespodzianka! Wycieczka ponadto przypomni gdzie Czesław Niemen chodził na spacery ze swoją dziewczyną Adą Rusowicz. Koszt wycieczki ok. 80 zł (zaliczka 60 zł). Brak wolnych miejsc. Zapisy tylko na listę rezerwową.


Szczegółowe informacje i zapisy u organizatora - Bogusia Szadłowska. Kontakt: tel. 669 487 297.


Regulamin imprez na stronie: www.bydgoszcz.pttk.pl/regulamin.pdf
W dniach 24-26.04.2020 Klub Krajoznawczy RO PTTK „Szlak Brdy" w Bydgoszczy zapraszają na wycieczkę krajoznawczą po Dolnym Śląsku pt.: "Zamki i Zapory„. W programie: (24.04) zamki ŚwinyBolkówNiesytno, Jagniątków (baza noclegowa), (25.04Jelenia Góra (baza noclegowa), Spacer doliną Bobru (Wieża widokowa "grzybek" - Wzgórze Krzywoustego, zapory i elektrownie Bobrowice, „Perła Zachodu"), Siedlęcin (Muzeum Wieży Książęcej), Wrzeszczyn (zapora i elektrownia), Pilchowice (zapora i elektrownia), Złotniki (zapora i elektrownia), Leśniów (zapora i elektrownia, zamek Czocha), (26.04Jagniątków (Dom Hauptmanna), Chojnik (zamek), Cieplice Zdrój (uzdrowisko), i inne. Koszt wycieczki około 390 zł (zależny od ilości uczestników), obejmuję dojazd autokarem, noclegi, wyżywienie, wstępy, przewodnika i opiekę profesjonalnego pilota. Program jest ramowy i organizator zastrzega sobie możliwość zmian, tak w kolejności zwiedzanych miejsc, jak i ich ilości.


Szczegółowe informacje i zapisy u organizatora - Jerzy Bitner, kontakt: tel. 500 416 596.


Regulamin imprez na stronie: http://www.bydgoszcz.pttk.pl/regulamin.pdf
W dniach 30.04-03.05.2020 Klub Turystów Pieszych "Wędrownik" RO PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy zaprasza na autokarową wycieczkę krajoznawczą: "Rudawy Janowickie". W programie: 30.04 2020 czwartek – przejazd na nocleg w Domu Wczasowym „Morion" w Karpaczu, 01.05.2020 piątek – Rudawy Janowickie (wędrówka na Sokolik, Fundacja Ogrodów i Parków Kotliny Jeleniogórskiej), 02.05.2020 sobota – Karpacz (Świątynia Wang, zwiedzanie miasta), 03.05.2020 niedziela – Jelenia Góra (zwiedzanie miasta), Wrocław. Wyjazd w czwartek o godzinie 16:00-16:30 sprzed Tesco w Bydgoszczy. Koszt wycieczki około 400 zł (zaliczka 150 zł), obejmuje przejazd autokarem, noclegi i wyżywienie. Proszę zabrać dobre turystyczne obuwie na tereny górskie. Wyjazd powrotny ok. godz. 13:00. Program jest ramowy. Brak wolnych miejsc. Zapisy tylko na listę rezerwową.


Szczegółowe informacje i zapisy do 20.02.2020 u organizatora - Karolina Szulc, kontakt: tel. 663 515 577, współorganizator: Bartek Masiełajć, kontakt: tel. 664-634-449.


Regulamin imprez na stronie: http://www.bydgoszcz.pttk.pl/regulamin.pdf
W dniach 11-18.05.2020 Klub Turystyczny PTTK w Koninie zaprasza na "30 Kolejowe Peregrynacje" do Puszczy Piaskowej i w okolice.


Program: Zastrzegamy możliwość zmian w programie. Udział w wycieczkach autokarowych jest obowiązkowy.


11 maja 2020 poniedziałek. Odjazd koleją z Bydgoszczy do Mieszkowic (godziny po uaktualnieniu rozkładu jazdy). Zakwaterowanie w Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowym "MRÓZ". http://ckwmroz.pl/
 Wieczór zapoznawczy. Wszystkie wycieczki zaczynają się i kończą w Mieszkowicach.


12 maja 2020 wtorek. Chwarszczany, Kostrzyn nad Odrą, Siekierki, Osinów Dolny, Góra Czcibora, Cedynia.


13 maja 2020 środa. Park Narodowy Ujście Warty.


14 maja 2020 czwartekNiederfinow - Eberswalde.


15 maja 2020 piątek. Rurka, Schwedt/Oder, Zatoń Dolna.


16 maja 2020 sobota. Chojna, rez. Dąbrowa, Kuropatniki, Krzymów, Puszcza Piaskowa.


17 maja 2020 niedzielaMoryń, okolice Mieszkowic, Mieszkowice, pożegnalne ognisko.


18 maja 2020 poniedziałek. Pożegnania, odjazdy. Istnieje możliwość wzbogacenia programu i wydłużenia pobytu.


Baza: CK-W MRÓZ Mieszkowice ul. Chojeńska 16 (Pokoje 1-4 osobowe z łazienkami, pościelą, Wi-Fi, TV). Organizator nie zapewnia wyżywienia. Przewidywane koszty realizacji całego programu ok. 665 zł. Rajd jest organizowany przez członków PTTK w ramach działalności statutowej. Wpisowe jest przeznaczone tylko na realizację programu. Pierwszeństwo mają członkowie PTTK. Impreza z programu „Poznajmy Polskę z PTTK!".


Szczegóły dostępne na stronie:   http://www.konin.pttk.pl/zapowiedzi/200511.jpg


Szczegółowe informacje i zapisy do 30.03.2020 (wpisowe – 500,- zł) - Tadeusz Frymark. Kontakt: tel. 602 239 253, e-mail:  szlakitadeusza@gmail.com
W dniach 18-23.09.2020 Klub Turystów Pieszych „Wędrownik" RO PTTK „Szlak Brdy" w Bydgoszczy zaprasza na rajd: Wyprawa Krajoznawcza - Kraków. Tym razem bazą wypadową będzie Kraków. Impreza ma charakter klubowy. W programie wędrówki po mieście (podziemia Rynku, Kazimierz i inne) i okolicznych miasteczkach (NiepołomiceTyniec) oraz innych wartych poznania miejsc. Dojazd na trasie: Bydgoszcz – Kraków – Bydgoszcz pociągiem. Noclegi w pokojach 2-3 osobowych. Koszt: 600-700 zł./osobę bez wyżywienia. UWAGA brak wolnych miejsc – zapisy na listę rezerwową.


Szczegóły i zapisy u organizatorki: Urszula Sobkowiak, tel. 505 236 592.


Regulamin imprez na stronie: http://www.bydgoszcz.pttk.pl/regulamin.pdf
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Kalendarz imprez turystycznych R. O. PTTK 'Szlak Brdy" w 2020 roku na stronie:


https://szlakbrdy.bydgoszcz.pl/kalendarz-imprez


Kalendarz imprez turystycznych KTP „Wędrownik" w 2020 roku na stronie:


https://wedrownik.szlakbrdy.bydgoszcz.pl/o-klubie-kole/zycie-klubu/kalendarz-rajdow
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


 Artykuły o tematyce turystycznej Marka Weckwertha, obecnie ukazują się w każdą sobotę w Gazecie Pomorskiej z tytułem: "Marek Weckwerth proponuje" (Turystyka) w sobotę 29.02.2020 ukazał się artykuł o śmieciach na naszych szlakach turystycznych (dostępny również w Ekspressie Bydgoskim.


Artykuł dostępny na stronie:
 https://pomorska.pl/smieci-na-naszych-szlakach-to-fatalne-swiadectwo-braku-kultury/ar/c7-14817758


Poprzednie artykuły na stronach:


https://pomorska.pl/zabytki-regionu-pod-szczegolnym-nadzorem-ida-na-nie-miliony/ar/c7-14799770


https://pomorska.pl/w-lutym-na-drwecy-pod-murami-golubskiego-zamku/ar/c7-14787968


https://pomorska.pl/bydgoszcz-jeden-z-najlepszych-celow-podrozy-po-europie/ar/c7-14771054


https://pomorska.pl/niedziela-dla-turystow-z-trzesawisk-i-bagien-i-dla-srodowiska/ar/c7-14753264


https://pomorska.pl/cuda-natury-w-cieniu-wdzydz-wystarczy-zalozyc-solidne-buty/ar/c7-14736662


https://pomorska.pl/zimowe-harce-energetykow-na-jesiennej-brdzie-zdjecia/ar/c7-14720086


https://pomorska.pl/zimowi-kajakarze-juz-doplyneli-do-bydgoszczy-po-raz-54/ar/c7-14710925


https://pomorska.pl/najciekawsze-miejsca-do-odwiedzenia-w-kujawskopomorskiem-zobacz-top-liste/ar/c1-14702655


https://pomorska.pl/na-tropie-bursztynu-kopano-go-takze-w-borach-tucholskich/ar/c7-14693983


https://pomorska.pl/po-raz-54-bedziemy-sie-cieszyc-w-kajakach-zimowa-brda/ar/c7-14690851


https://pomorska.pl/tu-tworzono-wielka-historie-za-brama-stoczni-gdanskiej/ar/c7-14680441


https://pomorska.pl/oplatkowo-na-brdzie-czyli-przedswiateczne-kajakarzy-spotkanie/ar/c7-14676199


https://pomorska.pl/niby-mewia-lacha-ale-w-grudniu-jest-wylacznie-focza/ar/c7-14670241


https://pomorska.pl/tu-gdzie-splawiano-drewno-w-woziwodzie-nad-brda/ar/c7-14636195


https://pomorska.pl/w-poszukiwaniu-stolicy-kujaw-wloclawek-inowroclaw-bydgoszcz/ar/c7-14600161


https://pomorska.pl/zaczarowane-ogrody-naszego-regionu-piekne-botaniki/ar/c7-14582515


https://pomorska.pl/z-bydgoskim-pttk-krajoznawczo-na-kaszuby-srodkowe/ar/c7-14552931


https://pomorska.pl/mozesz-wedrowac-droga-sw-jakuba-takze-nad-nasza-wisla/ar/c7-14547091


https://pomorska.pl/woda-pieknie-urozmaica-krajobraz-naszego-regionu-zobaczcie-sami/ar/c7-14531497


https://pomorska.pl/wielki-wysilek-na-malej-welnie-czyli-jesienne-zapasy-z-rzeka/ar/c7-14513337


https://pomorska.pl/do-zukowa-przybyly-z-kujawskiego-strzelna-siostry-norbertanki-zdjecia/ar/c7-14492341


https://pomorska.pl/tam-gdzie-kosciol-kryje-wieko-trumny-to-niezwykle-kartuzy/ar/c7-14475035


https://pomorska.pl/na-szczycie-kaszub-i-calego-pomorza-na-majestatycznej-wiezycy/ar/c7-14455697


https://pomorska.pl/tam-gdzie-remus-wita-gosci-na-rynku-w-koscierzynie/ar/c7-14437255


https://pomorska.pl/z-nurtem-wdy-do-pradawnych-kregow-kamiennych-i-wojtala/ar/c7-14419707


https://pomorska.pl/z-nurtem-wdy-i-trzebiochy-z-widokiem-na-jezioro-wdzydze/ar/c7-14370119


https://pomorska.pl/zlote-piaski-ujscia-wisly-kraina-ptakow-i-fok/ar/c7-14350709


https://pomorska.pl/tomasz-stenka-na-historycznym-szlaku-przez-region-polske-kresy-dawnej-rp/ar/c7-14334467


Quiz o regionalnych pomnikach na stronie:
 http://www.pomorska.pl/quiz/4592,zgadnij_w_jakim_miescie_regionu_znajduja_sie_te_pomniki_quiz,q,t.html


Artykuł o regionalnych lasach na stronie: 
http://www.pomorska.pl/turystyka/a/wiosna-las-wzywa-nas-sprawdzamy-gdzie-sie-wybrac-by-duzo-zobaczyc,13019830/


Artykuł Krajobraz regionu jak malowany. Najpiękniejszy znajdziemy nad Wisłą jest na stronie:
 http://www.pomorska.pl/turystyka/a/krajobraz-regionu-jak-malowany-najpiekniejszy-znajdziemy-nad-wisla,12965532/


Poprzedni artykuł dostępny na stronie: 
http://www.pomorska.pl/turystyka/a/plynac-z-energetykami-zimowa-brda-znaczac-swoj-slad,12871187/


Można też czytać i komentować artykuły turystyczne w internetowym wydaniu Gazety Pomorskiej na stronie:
 http://www.pomorska.pl/turystyka/


Wojewódzka Komisja Turystyki Pieszej PTTK woj. Kujawsko - Pomorskiego informuje, że organizuje egzamin eksternistyczny dla kandydatów na Przodownika Turystyki Pieszej III stopnia oraz na rozszerzenie uprawnień przodownickich:


Egzamin odbędzie się w Bydgoszczy (ul. Sienkiewicza 1/I) w sobotę dnia 28.03.2020 o godz. 10:00.


Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest przesłanie wypełnionego wniosku o przyznanie/rozszerzenie uprawnień PTP (nowy wzór wniosku do pobrania na stronie: ktpzg.pttk.pl) potwierdzonego przez macierzystą OKTP (Oddział PTTK) w nieprzekraczalnym terminie do dnia 28 lutego 2020 r. Wniosek powinien być czytelnie wypełniony, kompletny. Obowiązkowo opisać samodzielnie poprowadzone trasy (druga strona wniosku). Wniosek powinien być podpisany przez kandydata oraz przewodniczącego OKTP (ewentualnie prezesa Oddziału) i opatrzony w odpowiednie pieczątki. Osoby przyjeżdżają na egzamin na własny koszt.


Osoby przystępujące do egzaminu na rozszerzenie uprawnień przodownickich winny mieć ze sobą aktualne legitymacje PTTK i PTP oraz książeczki OTP ze zweryfikowaną stosowną odznaką. Kandydaci na przodownika powinni mieć ze sobą aktualne legitymacje PTTK,  książeczki OTP ze zweryfikowaną stosowną odznaką oraz zdjęcie do legitymacji PTP.


Informacje i zapisy (składanie wniosków - wyłącznie oryginały w formie papierowej) na adres: Zdzisław Gostomski, os. Kopernika 2/60 86-200 Chełmno, tel. 662 581 591 e-mail: z.gostomski@gmail.com


Informacje: Marek Klain, kontakt: tel. 603 187 444 e-mail  ropttkszlakbrdy@gmail.com
Regionalna Komisja Egzaminacyjna ds. Przodowników Turystyki Górskiej PTTK w województwie Kujawsko - Pomorskim informuje, że organizuje egzamin eksternistyczny dla kandydatów na Przodownika Turystyki Górskiej oraz na rozszerzenie uprawnień przodownickich na kolejne obszary górskie.


Egzamin odbędzie się wiosną 2020 roku (miejsce i termin egzaminu zostanie ustalone w późniejszym czasie).


Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest spełnienie warunków określonych w Regulaminie Przodownika Turystyki Górskiej PTTK zamieszczonym na stronie internetowej Komisji Turystyki Górskiej ZG PTTK (http://ktg.pttk.pl/) i przesłanie wypełnionego wniosku o przyznanie/rozszerzenie uprawnień PTG (wnioski do pobrania na stronie internetowej Komisji w zakładce >Przodownicy TG<) potwierdzonego przez macierzystą OKTG (Oddział PTTK) w nieprzekraczalnym terminie do dnia 10 kwietnia 2020.


Osoby przystępujące do egzaminu winny mieć ze sobą aktualne legitymacje PTTK i PTG oraz książeczki GOT ze zweryfikowaną stosowną odznaką. Kandydaci na przodownika powinni mieć dodatkowo zdjęcie do legitymacji PTG.


Szczegółowych informacji ze strony organizatora egzaminu udziela Andrzej Hermann tel. 604 250 994,


Zapisy (składanie wniosków): e-mail andherm@wp.pl


Papierowe wnioski proszę przysyłać na adres Andrzej Hermann, 87-100 Toruń, ul. Wojska Polskiego 47/66.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KTP „Wędrownik" zorganizował konkurs fotograficzny na temat: " Wędrówki w obiektywie ".


Fotografie można obejrzeć w Galerii Podróżnika w świetlicy R.O. PTTK "Szlak Brdy" ul. Sienkiewicza 1/I.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Wysokość składki rocznej w 2020 roku:


• 65 zł - składka normalna


• 40 zł - składka ulgowa


• 30 zł - składka ulgowa młodzieżowa


• 20 zł - składka ulgowa opłacana od 1 września


Uprawnieni do opłacania członkowskiej składki ulgowej są:


• rodzice lub opiekunowie prawni osób małoletnich opłacający składkę za co najmniej dwie osoby małoletnie (składka rodzinna),


• emeryci, renciści i osoby z orzeczoną niepełnosprawnością,


• bezrobotni,


• osoby pobierające świadczenia przedemerytalne.


Uprawnieni do opłacania członkowskiej składki ulgowej młodzieżowej są:


• opiekunowie szkolnych kół PTTK,


• osoby małoletnie do ukończenia 16 roku życia,


• młodzież szkolna i młodzież akademicka studiująca - do ukończenia 26 roku życia,


Zwolnieni z obowiązku opłacania składki członkowskiej są:


• Członkowie Honorowi PTTK,


• dzieci i młodzież z placówek opiekuńczo-wychowawczych do ukończenia nauki w szkołach ponadgimnazjalnych dziennych – do ukończenia 20 roku życia,


• dzieci i młodzież ze szkół specjalnych do ukończenia nauki w szkołach ponadgimnazjalnych dziennych – do ukończenia 20 roku życia,


• uczniowie z orzeczoną niepełnosprawnością do ukończenia nauki w szkołach ponadgimnazjalnych dziennych – do ukończenia 20 roku życia.
Wpisowe do PTTK jest opłatą jednorazową wnoszoną przy składaniu deklaracji członka PTTK. W kwocie tej kryje się również opłata za legitymację PTTK oraz znaczek organizacyjny (w wysokości 8 zł).


Obecnie wpisowe wynosi:


• 20 zł dla osoby opłacającej składkę normalną,


• 10 zł dla osoby opłacającej składkę ulgową (z wyjątkiem uczniów),


• 8 zł dla uczniów do poziomu szkoły ponadgimnazjalnej włącznie.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Propozycje kulturalne i sportowe:
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. M. Rejewskiego w Bydgoszczy (ul. M. Skłodowskiej-Curie 4)

zaprasza na zwiedzenie Muzeum Oświaty oraz wystawy "Marian Rejewski". Wstęp wolny.


•              wystawy prac dzieci z Zespołu Szkół nr 33 "Szlakiem Wisły od gór do morza"


•              oraz obrazów Anny Kraszkiewicz sala 210.


szczegóły na: https://www.facebook.com/PBWBydgoszcz/?fref=nf
W bibliotece UKW przy ul Szymanowskiego 3 w Bydgoszczy:


W Galerii Biblioteki wystawa grafiki i malarstwa japońskiego artysty Masakatsu Tagami. Wszystkie prezentowane prace pochodzą z prywatnej kolekcji Janusza Traczykowskiego. Wystawa będzie czynna do 26.02.2020.

Na I piętrze wystawa: „Paderewski Superstar"


Na II piętrze Biblioteki wystawa fotograficzna naszej koleżanki Urszuli Sobkowiak, zatytułowana „Szukając ciszy". Aktualna wystawa fotograficzna, jest trzecią z kolei w Bibliotece UKW. Wcześniejsze to: „Od wiosny do wiosny... góry" i „Beskidzkie zamyślenia". Wystawa będzie czynna do 02.03.2020.


Galeria Autorska (Bydgoszcz, ul. Chocimska 5) zaprasza:
Wystawa malarstwa fotografii Jakuba Kaji pt. „Odbicie Miasta".


Szczegóły:  www.autorska.pl


Klub Odnowa (Bydgoszcz, Aleje Prezydenta Lecha Kaczyńskiego 38) zaprasza:


Wystawa Ani Kraszkiewicz „Szlakiem Akwareli".


Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy serdecznie zaprasza na:


Wystawa: Piotr Matuszek – malarz prawdziwy. Wystawa potrwa do 20 marca 2020. Wstęp wolny. Plac Kościeleckich 6.


Szczegóły na stronie: http://www.kpck.pl/


Bydgoskie Centrum Sztuki im. Stanisława Horno-Popławskiego (ul. Jagiellońska 47) zaprasza:


na wystawę rzeźb Stanisława Horno-Popławskiego z kolekcji Bydgoskiego Centrum Sztuki, która będzie prezentowana do 14.03.2020. Na wystawie pokażemy fragment naszej kolekcji rzeźb Stanisława Horno-Popławskiego. Przyjrzymy się bliżej jego twórczości pomnikowej. Rzeźbom towarzyszyć będą zdjęcia i wycinki prasowe z archiwum artysty oraz pamiątki zebrane przez Aleksandra Dętkosia, ucznia naszego patrona.


Więcej informacji znajdą Państwo na stronie bcs.bydgoszcz.pl


Ceny biletów: Normalny – 5 zł, Ulgowy – 3 zł.


Szczegółowe informacje na stronie: http://bcs.horno.pl/Propozycje innych oddziałów PTTK:


Oddział im. ks. ppłk. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu proponuje:

Kurs kandydatów na przewodników turystycznych i pilotów wycieczek w Grudziądzu:

Obszar kursu obejmuje powiaty: brodnickiego, bydgoskiego, chełmińskiego, golubsko-dobrzyńskiego, grudziądzkiego, iławskiego, kwidzyńskiego, malborskiego (bez zamku), nowomiejskiego, tczewskiego, toruńskiego (bez miasta Torunia), tucholskiego, rypińskiego, starogardzkiego, sztumskiego, świeckiego i wąbrzeskiego.

Zajęcia odbywać się będą w systemie weekendowym, w okresie od września 2019 r. do maja 2020 r.

Oprócz zajęć teoretycznych kurs obejmował będzie szereg wycieczek terenowych po obszarze przyszłych uprawnień.

Szczegóły na stronie: http://www.grudziadz.pttk.pl/s1/images/2019/kurs/Ulotka.jpg  oraz

http://www.grudziadz.pttk.pl/s1/index.php/aktualnosci/359-kurs-kandydatow-na-przewodnikow-i-pilotow-wycieczek

Egzamin dla pilotów odbędzie się 09.05.2020, a dla przewodników 16.05.2020.


Zapraszamy na nowe strony: www.grudziadz.pttk.pl

oraz http://www.przewodnicy.grudziadz.pttk.plInne propozycje:


Urząd Marszałkowski województwa Kujawsko-Pomorskiego informuje:


Odkrywca 2019. Szczegóły na stronie: http://www.odkrywca.kujawsko-pomorskie.pl/

Strona Urzędu Marszałkowskiego: http://www.kujawsko-pomorskie.pl/

Strona turystyczna województwa: https://kujawsko-pomorskie.travel/Bydgoski Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego zaprasza:

W środę dnia 11.03.2020 o godz. 17:00 Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Bydgoszczy zaprasza wszystkich członków, sympatyków oraz Kaszubów na spotkanie do biblioteki przy ul. Dworcowej 49 w Bydgoszczy. W trakcie spotkania zostanie zaprezentowana prelekcja ks. Krzysztofa Tuska: "Książęco biskupia diecezja Kaszubska w Kamieniu".


Wiadomości elektroniczne można kierować do nas na nowy adres bydgoszcz@kaszubi.pl. Informujemy również, że stare adresy: zkp.bydgoszcz@interia.pl a także: zkp.bydgoszcz@gmail.com są nadal czynne.

Kontakt do Prezesa Oddziału:  bydgoszcz.zkp@gmail.com

Szczegóły:  http://zkp.bydgoszcz.w.interia.plBractwo 18 południka proponuje:


9 Marsz na Orientację 18 Południkiem przez Bydgoszcz - 21 marca 2020.

Start: Areszt Śledczy przy ul. Wały Jagiellońskie 4 w Bydgoszczy (... i to nie jest żart tylko dodatkowa atrakcja).

Materiały startowe będą wydawane na bieżąco przez cały czas, pomiędzy godz. 10:00 a 12:00; zaraz po otrzymaniu materiałów startowych wychodzi się na trasę marszu. Od 11:00 do 14:00 przyjmowanie kart startowych na mecie (siedziba Zarządu Okręgowego PCK przy ul. Warmińskiego 10). Trasy:

TP: trasa turystyczno-krajoznawcza dla początkujących ok. 3 km (niezależnie od wieku),

TU: trasa turystyczno-krajoznawcza dla średnio zaawansowanych ok. 4 – 5 km (niezależnie od wieku).

Na trasie nie będzie obowiązywał limit czasu, ale do godz. 14:00 należy zdążyć z oddaniem karty startowej na mecie.

Sędziowanie wg Zasad Punktacji w Turystycznych Imprezach na Orientację ZG PTTK: http://ino.pttk.pl/przepisy/przepisy.php)

Zgłoszenia (należy podać liczbę uczestników) przyjmowane będą do dnia 18 marca 2020 r. (środa) poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie: http://www.skarmat.pl/po-18-poludniku-2020-rejestracja

Zapisy na IX Marsz na Orientację po 18. Południku zostaną uruchomione w dniu 31 stycznia 2020. Wpisowe w wysokości: 4 zł/os, płatne w sekretariacie imprezy przed startem. Impreza odbywa się na zasadzie samoorganizacji a pobierane wpisowe jest przeznaczone w całości na pokrycie kosztów organizacyjnych. Na Starym Rynku (na 18 Południku) będzie w czasie naszej imprezy bita okolicznościowa moneta.....  będzie można ją nabyć za 2 zł !

Szczegóły na stronie: http://www.skarmat.pl/download/2020/regulam/REGULAMIN_MnO_18_Poludnik_2020.pdf


Projekt kulturotwórczy "WYPRAWY WZDŁUŻ 18 POŁUDNIKA"

Mamy już pierwsze w Polsce trwałe oznakowanie pełnych współrzędnych geograficznych. Znajduje się ono w Nowym Smolnie gmina Nowa Wieś Wielka.

Zapraszamy do obejrzenia obelisku. Wystarczy z szosy Brzoza Bydgoska-Łabiszyn skręcić w lewo przy drogowskazie Nowe Smolno 7 i przejechać 400 metrów leśnym duktem...

Zapraszam na stronę:

http://rzezbypoludnika.blogspot.com/2012/02/rzezby-poudnika.htmlMuzeum - Romański Ośrodek Kultury im. Ottona i Bolesława w Strzelnie zaprasza:


W dniu 20.04.2018 ponorbertański kompleks w Strzelnie został wpisany do rejestru Pomników Historii.

Zwiedzanie zabytków oraz Muzeum na wzgórzu Św. Wojciecha w Strzelnie:

Od poniedziałku do soboty od godz. 9:00-17:00, w niedzielę od godz. 13:30-17:00 w okresie jesienno-zimowym zwiedzanie po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym (inaczej nie zwiedzisz) przewodnika nie ma na miejscu

I Niedziela miesiąca wystawienie Najświętszego Sakramentu nie zwiedzamy.

Przewodnik/Kustosz Muzeum – Damian Rybak

email: damianrstrzelno@wp.plprzewodnik@parafiastrzelno.pl

Tel. kom. 602 878 005

Muzeum Romański Ośrodek Kultury Ottona i Bolesława

Email: muzeumstrzelno@wp.pl

Tel./Fax. (052) 3 189 281, Tel. kom. 602 878 005 

Parafia pw. Św. Trójcy, plac św. Wojciecha 1/1, 88-320 Strzelno

ks. proboszcz - Otton Szymków email: parafia@parafiastrzelno.pl, Tel./Fax. (052) 3 189 281  

Zwiedzanie odbywa się tylko z przewodnikiem!!!

Prosimy o wcześniejsze zgłaszanie większych grup turystycznych i pielgrzymek.

Zwiedzanie jest płatne:

Bazylika św. Trójcy – 3,50 zł ulgowy*/5 zł normalny

Rotunda św. Prokopa – 2,50 zł ulgowy*/4 zł normalny

Romańskie Muzeum - 2 zł ulgowy*/3 zł normalny

Bazylika św. Trójcy, Rotunda św. Prokopa, Romańskie Muzeum – 7 zł ulgowy*/10 zł normalny

Bilet rodzinny - 25 zł**

Grupy zagraniczne - 3 Euro

*- bilety ulgowe dla dzieci, młodzieży, studentów, emerytów i rencistów

**- rodziny = rodzice + dzieci

Oprowadzanie przez przewodnika

grupa powyżej 10 osób - 40 zł/godz.

rodzinnie - 20 zł/godz.

wstęp wolny: parafianie, dzieci do lat 7, opiekunowie grup, osoby niepełnosprawne (niezorganizowane)

specjalne zniżki dla grup niepełnosprawnych oraz biur turystycznych, szkół i organizacji, które przyjeżdżają więcej niż 3 razy w roku kalendarzowym.

Zgłoszenia wycieczek i pielgrzymek:

Telefonicznie lub sms (tel. 602 878 005), fax. 52 31 89 281 lub emaliowo: damianrstrzelno@wp.plmuzeumstrzelno@wp.pl,

Szczegóły na stronie: www.parafiastrzelno.pl

Przewodnik i kustosz - Damian Rybak tel. 52-31-89-281, 602-878-005.Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy:


Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, w tym: Zbiory Archeologiczne, Europejskie Centrum Pieniądza, Galeria Sztuki Nowoczesnej, Dom Leona Wyczółkowskiego oraz Spichrze nad Brdą,  jest otwarte dla zwiedzających w następujących dniach i godzinach:

W sezonie letnim  (kwiecień-październik)

wtorek, środa, piątek 10:00-18:00

czwartek 10:00-19:00

sobota, niedziela 11:00-18:00

poniedziałki - nieczynne

W sezonie zimowym  (listopad - marzec)

wtorek, środa, piątek 9:00-16:00

czwartek – 9:00 – 18:00

sobota, niedziela 10:00-16:00

poniedziałki - nieczynne


Aktualne ceny biletów Muzeum Okręgowego:

- normalny 5 zł,

- ulgowy 3 zł,

- rodzinny 12 zł ( do 5 osób),

- grupowy 2 zł (do 10 osób).


- zbiorczy normalny 8 zł,

- zbiorczy ulgowy 5 zł,

- zbiorczy rodzinny (do 5 osób) 30 zł,

- zbiorczy grupowy (do 10 osób) 5 zł.

W soboty - wstęp wolny


EXPLOZEUM

W sezonie letnim  (kwiecień-październik)

wtorek, środa, piątek, sobota, niedziela 9:00-17:00

czwartek 9:00-19:00

poniedziałki - nieczynne

W sezonie zimowym  (listopad - marzec)

wtorek – niedziela 8:00-16:00

poniedziałki - nieczynne

Zwiedzanie indywidualne rozpoczyna się o godzinie 9:30.

Zwiedzanie Exploseum wraz z przewodnikiem odbywa się w zorganizowanych grupach w określonych godzinach (wcześniejsza rezerwacja gwarantuje oprowadzanie w wybranym terminie)

W sezonie letnim:

9:30 – 12:00,  11:30 – 14:00,  12:30 – 15:00,  14:30 – 17:00,  16:30 - 19:00 (w czwartki)

W sezonie zimowym:

9:30 – 12:00,  12:30 – 15:00,  13:30 – 16:00


Aktualne ceny biletów w Exploseum:

- normalny bez przewodnika - 12 zł,

- ulgowy bez przewodnika - 10 zł,

- normalny z przewodnikiem - 20 zł,

- ulgowy z przewodnikiem - 15 zł,

- rodzinny bez przewodnika - 30 zł,

- rodzinny z przewodnikiem - 40 zł,

- szkolny - 5 zł.

- usługa przewodnicka (dotyczy darmowych wtorków) - 5 zł.

We wtorek - wstęp wolny

Więcej informacji o Exploseum znajduje się na stronie internetowej:  www.exploseum.pl

Gmachy udostępnione do zwiedzania:

Spichrze nad Brdą, ul. Grodzka 7-11

Zbiory Archeologiczne – ul. Mennica 2, na Wyspie Młyńskiej

Europejskie Centrum Pieniądza, ul. Mennica 4, na Wyspie Młyńskiej

Dom Leona Wyczółkowskiego, ul. Mennica 7, na Wyspie Młyńskiej

Galeria Sztuki Nowoczesnej, ul. Mennica 8a, na Wyspie Młyńskiej

Exploseum – (Istnieje możliwość zapłaty za usługę kartą płatniczą)

Informacje na stronie:  http://www.muzeum.bydgoszcz.pl/FOTORELACJE

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Fotorelacje Danki Adamczyk – 15 Zima w Borach Tucholskich:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.2486075551710877&type=3

Fotorelacje na stronie biblioteki – 8 Rajd Młodych Turystów – Bydgoskie InO i 3 Krajoznawcza Impreza na Orientację InOBydgoszcz 14.12.2019:

http://wimbp-bibliotekasrodmiescie.blogspot.com/2019/12/krajoznawczo-i-bibliotecznie.html#more

https://www.facebook.com/pg/filia14dworcowa49/posts/?ref=page_internal

Fotorelacje Tadeusza Frymarka – 8 Rajd Młodych Turystów – Bydgoskie InO 14.12.2019:

https://www.facebook.com/215699752122570/photos/pcb.458841561674424/1026738017685402/?type=3&__tn__=HH-R&eid=ARDyg9WIGUqff3xQ0mpCIcAsyw0BwCHCxW7zys4V8mam75ZOxsyylC086wu_J21YwP0WUBa3JIGaxMQL&__xts__%5B0%5D=68.ARBwggQSQvlz7kzkt9Vhj2piA8wKTcSrjrhEgGV3mqyFBYPSrK9O4zInZjlVBlplAMAwJ0rDVluaEZtjvGWVZu_6K-pNt4JRdiJbOqZH2i7CjAHX6rPECug5MYWSULPRZTBm1cAYt-yg0Eg02CqzGXAtUWXOLARw6I_xNOqhypQFe0bphB5-fKBDAhKZpLJISod_E_e3NFu4If-jHBI3KbL44UZYaCoTqbGVsr7MhviMddehhO43-IcFFOdWiBfWbmDOH7a0-irhujsxstkPpRSEal5hgXRhfcFHUTRV_ES5TXP8sp3W_PPUv5ezA_BtGeI

Fotorelacje Hanny Ryszewskiej – Górny Śląsk cz. 2:

https://wedrownik.szlakbrdy.bydgoszcz.pl/relacje/artykul-relacje?tx_news_pi1%5Baction%5D=detail&tx_news_pi1%5Bcontroller%5D=News&tx_news_pi1%5Bnews%5D=196&cHash=8fe0cdf6596990a22693eb49d69af91e

Fotorelacje Barbar: Kamińskiej i Kowalczyk – Rajd Niepodległości:

https://wedrownik.szlakbrdy.bydgoszcz.pl/relacje/artykul-relacje?tx_news_pi1%5Baction%5D=detail&tx_news_pi1%5Bcontroller%5D=News&tx_news_pi1%5Bnews%5D=195&cHash=78aed7ed42f9cfcb2448c914db8b7a7d

Fotorelacje Arka Borkowskiego – Toruń:

https://wedrownik.szlakbrdy.bydgoszcz.pl/relacje/artykul-relacje?tx_news_pi1%5Baction%5D=detail&tx_news_pi1%5Bcontroller%5D=News&tx_news_pi1%5Bnews%5D=197&cHash=b5cc6ecac10151efc8170d062185581f

Fotorelacje Ani Kraszkiewicz – Rajd Zaduszkowy:

https://wedrownik.szlakbrdy.bydgoszcz.pl/relacje/artykul-relacje?tx_news_pi1%5Baction%5D=detail&tx_news_pi1%5Bcontroller%5D=News&tx_news_pi1%5Bnews%5D=192&cHash=67585d4bd0ecfeb6ef662b882b204030

Fotorelacje Danki Adamczyk – 28 "Wyprawa Krajoznawcza" – Kaszuby część 1:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2416536961998070&set=ms.c.eJw9zsERxDAIQ9GOdgAhjPpvbCfE5PrmIzvSiyiVS23HfjFwrAg4hA9yiooFvIALGW4uHbIWwK5K11k4GKAWOl64z2YDBCxqN2T2gGtPOmMK7mgXB5B74t5VYPgCzgMpLtBdqvYPxClwR2mcUctciHfD7gnd%7E_GxU%7E_RZnvm5RW%7E%3BAtfAuvJkLCB5p%7E%3B8OxomD9Fq%7E%3B%7E_zDlJx.bps.a.2416536565331443&type=3&__tn__=HH-R&eid=ARAW_xePafDGTegMg_n1jC9_w2L_uWTCvKGsLAhZR2EoM6A97VwTmw1pAgRA8_6J9_ROFWAsaicYGoZ4

Fotorelacje Danki Adamczyk – 28 "Wyprawa Krajoznawcza" – Kaszuby część 2:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2416991828619250&set=ms.c.eJw9zsERxCAMQ9GOdpCwbLn%7E%3BxjKwca5vvgUMZDdMJ5paP17gigv0C3ChRVVPQYmWKwZ2Xsj9QnCfjbXmJOIWqa%7E%3BIu5F7NsL7vEJPIeIUqvmHGqdAacDlhB0DicD%7E%3B7gF3By0a.bps.a.2416991678619265&type=3&__tn__=HH-R&eid=ARCgK77obxooEkzmvpL2P6GQEDaTjOWGgBlS3sEbhmucVlYF3mOUUr4dE2M2y3GdMXZSFaTsKJfB0pPr

Fotorelacje Danki Adamczyk – 28 "Wyprawa Krajoznawcza" – Kaszuby część 3:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2417196661932100&set=ms.c.eJw90FsKRDEIA9AdDSa%7E_97%7E_xwd5a6NchxiINiY4ItBIiP37Q4Qw30QsZnISIPdBJqMaFkkQr2nvBbRI0f%7E%3BC93NKWngR613Z%7E%3BcP9BkTxbhLEQMR0aC5ByhnVjgT7%7E%3BCHvgOSNMX8jTQd8O4nRU7Qhr7gEreZAnAV5QHshcMMGMaOwWLcwWcbzEOZB6%7E%3BwErk0tZ.bps.a.2417196245265475&type=3&__tn__=HH-R&eid=ARBM7fPV1uuhhG8SzIg-AlFSsWjVEfV8lbGL8tl9HXbb2ARNJe47a-74xfIRuQvrDF12XViiw1NrVHV_

Fotorelacje z Dziecięcego Graffiti – 6 Rajd Młodych Turystów – Flis Południowy:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.2132531940186577&type=3&__xts__%5B0%5D=68.ARA3XwOYN0v8PwViCQL3dktad8r18zpEoTQx2P9SrlGDkkzTPcrMvzTnBh0sWDRzj4cuurESEIDm5qloHSrg4eHXrwfqxf2fvZa00ozrOgOHr6AFCw6Yc7YZh512oFCr75n27tAVHgp_xnjqLsbdgTWG8DdTAHvskn7Mw2aVl0wx5VofG8o-GBb9NcYptFqtGGE4cotwOywoVkB495zbMDRwqpqZkdn72rnMX-6pspDg_QDi8QESA24PN2v2hieoVRyAPXV9kW7z7KDbXzfjdfQ0eZNQAnK-1aintSOK1vzR_Mn6WcrKgtGIBjPtVOyC6jsOs0L16DdWYkX3L3lSJpaKs7k6KL_Cj7MzCxXXBqrF8s45sn0vBauy3WunVQi5dUUgcMo3nx5aYJ9il7RhEh-xvbNefJS8rog2W54Mx4M4F7bBpuwzm3v3byJW-GIPjibTHkovRhGTOluL8lEo&__tn__=-UC-R

Fotorelacje Marii Samborskiej – Ostromecko- Gzin:

https://wedrownik.szlakbrdy.bydgoszcz.pl/relacje/artykul-relacje?tx_news_pi1%5Baction%5D=detail&tx_news_pi1%5Bcontroller%5D=News&tx_news_pi1%5Bnews%5D=190&cHash=d79045f71a76eb9fddfcf589bd320595

Fotorelacje Anny Kraszkiewicz – Szlak Panoramy Chełmna:

https://wedrownik.szlakbrdy.bydgoszcz.pl/relacje/artykul-relacje?tx_news_pi1%5Baction%5D=detail&tx_news_pi1%5Bcontroller%5D=News&tx_news_pi1%5Bnews%5D=187&cHash=4ebfa7efac2fd265968be65a0bd40553

Fotorelacje Hanny Ryszewskiej – Góry i Pogórze Kaczawskie:

https://wedrownik.szlakbrdy.bydgoszcz.pl/relacje/artykul-relacje?tx_news_pi1%5Baction%5D=detail&tx_news_pi1%5Bcontroller%5D=News&tx_news_pi1%5Bnews%5D=54&cHash=834191da8e32909ccbc3b957fb0d0aa3

Fotorelacje Danki Adamczyk – 12 Rajd "Park Narodowy Góry Stołowe":

https://wedrownik.szlakbrdy.bydgoszcz.pl/relacje/artykul-relacje?tx_news_pi1%5Baction%5D=detail&tx_news_pi1%5Bcontroller%5D=News&tx_news_pi1%5Bnews%5D=183&cHash=4dada63b072a3b633f3c54278d964183

Fotorelacje Tadeusza Frymarka – 12 Rajd "Park Narodowy Góry Stołowe" cz. 1:

https://www.facebook.com/events/430355607596958/permalink/437946566837862/?acontext=%7B%22action_history%22%3A[%7B%22mechanism%22%3A%22recent_posts_card%22%2C%22surface%22%3A%22permalink%22%2C%22extra_data%22%3A%22[]%22%7D%2C%7B%22surface%22%3A%22permalink%22%2C%22mechanism%22%3A%22recent_posts_card%22%2C%22extra_data%22%3A%22[]%22%7D]%7D

Fotorelacje Tadeusza Frymarka – 12 Rajd "Park Narodowy Góry Stołowe" cz. 2:

https://www.facebook.com/events/430355607596958/permalink/437956150170237/?acontext=%7B%22action_history%22%3A[%7B%22mechanism%22%3A%22recent_posts_card%22%2C%22surface%22%3A%22permalink%22%2C%22extra_data%22%3A%22[]%22%7D%2C%7B%22surface%22%3A%22permalink%22%2C%22mechanism%22%3A%22recent_posts_card%22%2C%22extra_data%22%3A%22[]%22%7D]%7D

Fotorelacje w Gazecie Pomorskiej – 12 Rajd "Park Narodowy Góry Stołowe"

https://pomorska.pl/jesien-gorach-stolowych-na-szlaku-turysci-z-kujaw-i-pomorza-zdjecia/ar/c7-14510331

Fotorelacje Hanny Ryszewskiej – 10 Impreza Na Orientację z Wędrownikiem w Puszczy Bydgoskiej:

https://wedrownik.szlakbrdy.bydgoszcz.pl/relacje/artykul-relacje?tx_news_pi1%5Baction%5D=detail&tx_news_pi1%5Bcontroller%5D=News&tx_news_pi1%5Bnews%5D=177&cHash=b04eb5ea0df49e660f72657e071ab401

Fotorelacje Koninian – 27 "Wyprawa Krajoznawcza" – Śladami Olędrów i pałaców:

https://www.dropbox.com/sh/kikbfr35enibksp/AABFw7ohsQ3xR41V5_0vZfJ2a?dl=0

Fotorelacje Tadeusza Frymarka – Rajd Śladami Błogosławionego Czesława Jóźwiaka cz. 1:

https://www.facebook.com/215699752122570/photos/pcb.747531302378517/945936305765574/?type=3&__tn__=HH-R&eid=ARDFCERB6zTVwWz0q1EnIdy6_0RRujcFymXeNhJSuS5ztXxcP14NvP36BPpNQhz5l8Fl8dIzQEaMu4z3&__xts__%5B0%5D=68.ARAya2CkkP1r45rJEK_3OqKRjvI0OwyQcozt2krPh8nf_Ug9oPk-VBXL8aPgufjpSx-bfhlE2Pl23N4wwSUxYUd9ER0q03EGN73bJaybwqgS1MATqL-Zi9pYgFTymhAW-ZMPRFNk-TOL9WfhWMD4UG3mwbPd8AAJ0l2fwdp0t0AR20-wpPPNaCHDEjsdotPTkF1I0qtA0sYh7HomhepfkgEiiF1_sViZ08UiB8IJh5hHAmnlhsNEv2mRMWSSp9zQol6ovVsiYLnJB_5lE7jZfo65IyNQgp9rk_qEIMQui_NKC5Fj0Q9Can3ktppfakEEawVzvm4vy1vbkHRqCjG9esH7b8oYngo2TyJsgBs3ZBdUqTm6

Fotorelacje Tadeusza Frymarka – Rajd Śladami Błogosławionego Czesława Jóźwiaka cz. 2

https://www.facebook.com/215699752122570/photos/pcb.747533162378331/945945049098033/?type=3&__tn__=HH-R&eid=ARC_7I06Bo5UPaxkyrVnI03nTIlXLZR8YF6f-7TUIc6bi9h932lzl3kKpFtrPIj4vJYwBE_kKHyah603&__xts__%5B0%5D=68.ARBZUu9o0qs2KwWXduh8QfcGp8-mUxcBAGycgv8uM9SpIiTWjcbyNMaEJ9IlqVxp70SYqeipEizqU-qYhBEQusCG_yi3vvjN-7IJFcay8m6uce0pJygDV2InNi-orsUK3Wju_DD--IsrIjOmurf6ZizRStwLSxdYQVyDnN0PJs_99XoBxmnKrNxPU_WkdOmcpOYCQn-wWnuBdS87grI39MfT5J0zHMytIcEQipcVXm1wqkZxT5SgElOQ29BWBFZkfhqA8xmjQfDJ-gjDLiQHIOT8dO4xgygxr5dYcWyxrsw-wkcHcQz6xbjHFzSzQleNprFxmM-zRW_fhvckWbdohgACG4PZZP8Rv95eXcGINdOaKhUA

Fotorelacje Hanny Ryszewskiej – 11 Rajd "Roztoczański Park Narodowy":

https://wedrownik.szlakbrdy.bydgoszcz.pl/features/kalendarz-imprez/tytul-domyslny

Relacja Hanny Ryszewskiej – 11 Rajd "Roztoczański Park Narodowy":

https://wedrownik.szlakbrdy.bydgoszcz.pl/relacje/artykul-relacje?tx_news_pi1%5Baction%5D=detail&tx_news_pi1%5Bcontroller%5D=News&tx_news_pi1%5Bnews%5D=59&cHash=bb5ace6050d2ceed140536fc9c6da5b3

Fotorelacje Danki Adamczyk – 11 Rajd "Roztoczański Park Narodowy" (4 albumy):

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.2298857617099339&type=3

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.2298867900431644&type=3

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.2298879897097111&type=3

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.2298891140429320&type=3

Fotorelacje Tadeusza Frymarka – 26 "Wyprawa Krajoznawcza" – Suwalszczyzna cz. 2:

https://www.facebook.com/215699752122570/photos/pcb.417294822240234/932287657130439/?type=3&__tn__=HH-R&eid=ARD777jw46zLtxtZTUS3k7PaRE-r2n0S8PjmBN7GjuQjqBrwVhYf6oKa9P_uPtDEDZ6tnTDISHs2dYGD&__xts__%5B0%5D=68.ARDEcKlzRDY2HD5A6nA64e_d7Cil6IGVwVYVhNh3zms0eyntDsG6C4Okff4vCOT7uSn7CP31BmXj_dH50LrTIuE71TuDKFGODhTbp5mSAmr6wfWh9qhvgdWPrL9qLSmdI4u7CV3YI8HJAuglpttbuyNdNkf2yWNYI6MuoJba_PznaYd3cO9c73ERRw4L35mZ5_ohw2-ei8sBnxgt9WzEOppT1ysCVc3r2hilLH_vHU641yJLsBm4M1Oa9tUqSKrlNsCsDNblilmNVlUYoan9jl-jzpsWAQYL0RDUtwkR-x9QZOuMYnk7OzOHMhEv0f4xy9g4xG3XTnw6vlVK4DjCrh03FBxT5xus36xuRNH5_j659XHe

Relacja Hanny Ryszewskiej – 26 "Wyprawa Krajoznawcza" - Suwalszczyzna cz. 2:

https://wedrownik.szlakbrdy.bydgoszcz.pl/relacje/artykul-relacje?tx_news_pi1%5Baction%5D=detail&tx_news_pi1%5Bcontroller%5D=News&tx_news_pi1%5Bnews%5D=62&cHash=cb7294fd274a92c101321d99b74827aa

Fotorelacje Hanny Ryszewskiej – 26 "Wyprawa Krajoznawcza" - Suwalszczyzna cz. 2:

https://wedrownik.szlakbrdy.bydgoszcz.pl/features/kalendarz-imprez/tytul-domyslny/galeria-2

Fotorelacje Danki Adamczyk – 26 "Wyprawa Krajoznawcza" - Suwalszczyzna cz. 2 (3 albumy):

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.2276365296015238&type=3

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.2276376966014071&type=3

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.2276389719346129&type=3

Relacja Hanny Ryszewskiej – 12 Poszukiwanie Wiosny w Dolinie Gąsawki:

https://wedrownik.szlakbrdy.bydgoszcz.pl/relacje/artykul-relacje?tx_news_pi1%5Baction%5D=detail&tx_news_pi1%5Bcontroller%5D=News&tx_news_pi1%5Bnews%5D=55&cHash=5097cb887cf88c140844727ea1ba3527

Artykuły w Gazecie Pomorskiej – 12 Poszukiwanie Wiosny w Dolinie Gąsawki:

https://pomorska.pl/na-paluckim-szlaku-kosciolek-w-parlinie-warto-go-odwiedzic-w-maju/ar/c7-14092241

https://pomorska.pl/przez-wschodnie-paluki-wzdluz-jezior-do-zrodla-swietego-huberta/ar/c7-14083127

https://pomorska.pl/wyprawa-na-wschodnie-paluki-do-kamiennego-domu/ar/c7-14066167

https://pomorska.pl/zwiedzamy-paluki-pieszo-do-zrodel-rzeki-gasawki-zdjecia/ar/c7-14047219

Relacja z 1 Rajdu Młodych Turystów – Myślęcinek na stronie:

https://bankgenow.edu.pl/2019/04/03/swiat-roslin-poznawany-dotykiem/

Relacja Hanny Ryszewskiej – 4 Nocna InO z Wędrownikiem:

https://wedrownik.szlakbrdy.bydgoszcz.pl/relacje/artykul-relacje?tx_news_pi1%5Baction%5D=detail&tx_news_pi1%5Bcontroller%5D=News&tx_news_pi1%5Bnews%5D=83&cHash=8c4061613d1d9e90a653b43e3d9d6d4d

Relacja Hanny Ryszewskiej – 14 Zima w Borach Tucholskich:

https://wedrownik.szlakbrdy.bydgoszcz.pl/relacje/artykul-relacje?tx_news_pi1%5Baction%5D=detail&tx_news_pi1%5Bcontroller%5D=News&tx_news_pi1%5Bnews%5D=86&cHash=540f9bb223957c314dbc7261793a1740

Fotorelacje Agnieszki i Jacka Rybka – 14 Zima w Borach Tucholskich:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2460371527326284&set=pcb.2460393747324062&type=3&__tn__=HH-R&eid=ARCnBNflEzBiIrnDEmNLsbpyJLnn93hDLlvhXr0c5wDK4qteNo15_mO7RnGUqCA_R3JzWNe7sOVa56zc

Fotorelacje Jarosława Mikity – Szlak Panoramy Chełmna:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1900208990086774&set=pcb.1900212943419712&type=3&__tn__=HH-R&eid=ARAeX3D_nw43wUmmCortKj9sesYPIeLOEouzQTnImOvozzCtJcd8nb3UULU58M0P5OBvYGcDRS2gCYi7

Fotorelacje Leszka Umińskiego – 12 Wojewódzki Zlot Aktywnych Krajoznawców:

https://drive.google.com/drive/folders/1H4Kxr9rKmaZZu8XXeLxlrtGZsTPyZ7zY?usp=sharing

Fotorelacje Tadeusza Frymarka – 9 Impreza Na Orientację z Wędrownikiem w Myślęcinku:

https://www.facebook.com/215699752122570/photos/pcb.332742043968963/728164980876042/?type=3

Fotorelacje Arka Borkowskiego i Leszka Umińskiego – 2 Ogólnopolski Zlot Przewodników Turystycznych:

https://drive.google.com/drive/folders/1vZprzAlPeoUegkV4Y9UK7nLkDeG-Xpw_

Fotorelacje Leszka Umińskiego – 79 Rajd Młodego Turysty – Białe Błota:

https://drive.google.com/open?id=1KD6F9XdIu5cwfQ_pAWnQgS2htqlmw6ju

Relacja Hanny Ryszewskiej – 10 Rajd "Świętokrzyski Park Narodowy":

https://wedrownik.szlakbrdy.bydgoszcz.pl/features/kalendarz-imprez/tytul-domyslny/galeria-5

Fotorelacje Joanny Pawełczak-Zaborowskiej – 78 Rajd Młodego Turysty – Ostromecko:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2065662683463926&set=pcb.422042531574586&type=3

Fotorelacje Tadeusza Frymarka – 11 Poszukiwanie Wiosny – Wielkopolska:

https://www.facebook.com/215699752122570/photos/pcb.548897785493033/587709444921597/?type=3

Fotorelacje Tadeusza Frymarka – 13 Zima w Borach Tucholskich – Borowiackie Uroczyska:

https://www.facebook.com/215699752122570/photos/pcb.184633798798142/567646913594517/?type=3

Fotorelacje Ewy Kłosowskiej – 13 Zima w Borach Tucholskich – Borowiackie Uroczyska:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.827954287393833.1073741961.100005378087970&type=3

Fotorelacje PTTK Konin – 22 Wyprawa Krajoznawcza po Wielkopolsce:

http://konin.pttk.pl/zdjecia/170910/

Kolejowe Peregrynacje w okolice Opola 2017 do obejrzenia na stronach:

http://www.konin.pttk.pl/kronika/17_0427.pdf

http://www.konin.pttk.pl/kronika/17_0427r.pdf

album: http://www.konin.pttk.pl/zdjecia/170427

Fotorelacje Ewy Kłosowskiej – Kolejowe Peregrynacje w okolice Opola:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.687905954732001.1073741955.100005378087970&type=3

Fotorelacje Danki Adamczyk – 12 Zima w Borach Tucholskich – Borowiackie Uroczyska cz. 1:

https://goo.gl/photos/cJWCtivrHK4XVmoH7

Fotorelacje Danki Adamczyk – 12 Zima w Borach Tucholskich – Borowiackie Uroczyska cz. 2:

https://goo.gl/photos/9d6co3qVm8hubdfp8

Fotorelacje Danki Adamczyk – 20 "Wyprawa Krajoznawcza" - Kujawy Dookoła Gopła:

https://goo.gl/photos/yfdMbG1dFMeSgWE17

Fotorelacje Wiesława Kajdasza – Rajd Doliną Dolej Wisły w Bory Tucholskie:

https://drive.google.com/open?id=0B-nfnNaI5kbhOUJmYkZvT0ZlcVk

Fotorelacje Danki Adamczyk – 8 Rajd po Parkach Narodowych – Poleski:

https://picasaweb.google.com/117452489454344644005/6299026042096514081

Fotorelacje Ingi Trochimowicz – 8 Rajd po Parkach Narodowych – Poleski:

https://picasaweb.google.com/112566820509523310702/6298895474536122337

https://picasaweb.google.com/112566820509523310702/6298894144387979265

Artykuły w Gazecie Pomorskiej – 15 Wyprawa Krajoznawcza – „Szlak Piastowski":

http://www.pomorska.pl/kujawsko-pomorskie/a/na-polowanie-do-uzarzewa-z-aparatem-fotograficznym,10030866/

http://www.pomorska.pl/kujawsko-pomorskie/a/miniatury-najstarszych-budowli-na-szlaku-piastowskim,9962006/

http://www.pomorska.pl/turystyka/a/szlak-prowadzi-przez-drzwi-gnieznienskie,9936832/

http://www.pomorska.pl/turystyka/a/sladami-pierwszych-piastow,9936814/

Artykuł w Gazecie Pomorskiej – Wywiad: sanktuaria w naszym regionie:

http://www.pomorska.pl/turystyka/a/tadeusz-frymark-sanktuaria-w-naszym-regionie-ciesza-sie-uznaniem,9903714/

Fotorelacje Ingi Trochimowicz – „Na szlaku Żołnierzy Wyklętych":

https://picasaweb.google.com/112566820509523310702/BoryTucholskie28II2016

Artykuły w Gazecie Pomorskiej – Spacer po Bydgoszczy z Przewodnikiem – „Fordońska Extrema":

http://www.pomorska.pl/turystyka/a/tramwajem-do-fordonu-mozna-ruszyc-dalej,9490677/

Fotorelacje Ingi Trochimowicz i Tadeusza Frymarka – Spacer po Bydgoszczy z Przewodnikiem – „Fordońska Extrema":

https://picasaweb.google.com/112566820509523310702/FordonskaEkstrema21II2016

Fotorelacje Ingi Trochimowicz – Spacer po Bydgoszczy z Przewodnikiem – „Bydgoskie Kościoły":

https://picasaweb.google.com/112566820509523310702/DzienPrzewodnika20II2016

Fotorelacje Ingi Trochimowicz – 11 Zima w Borach Tucholskich – Kociewskie Bagna cz. 2:

https://picasaweb.google.com/112566820509523310702/ZimaWBorachWdeckiPK10I2016

Fotorelacje Danki Adamczyk – 11 Zima w Borach Tucholskich – Kociewskie Bagna cz. 2:

https://picasaweb.google.com/117452489454344644005/20160110WdeckiParkKrajobrazowyZeSzlakiemBrdyPTTK

 

Bieżące informacje i zdjęcia na profilu: https://www.facebook.com/SzlakBrdy-215699752122570/Data dodania

Data dodania 02 marca 2020

Zobacz także
Z
o
b
a
c
z

t
a
k
ż
e

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

Zamknij