Dziś jest czwartek 21 listopada 2019 r. Godzina 10:09 Imieniny Janusza, Marii, Reginy

Największe inwestycje drogowe zakończone sukcesem

Możemy pochwalić się znaczną poprawą jakości dróg w naszym powiecie!

Do najbardziej kosztownych i jednocześnie najważniejszych inwestycji drogowych, realizowanych w bieżącym roku, należy zaliczyć z całą pewnością trzy przedsięwzięcia zatwierdzone wcześniej do realizacji przez Radę Powiatu Bydgoskiego. Przedsięwzięcia te dotyczą dróg powiatowych, położonych na terenie gmin Nowa Wieś Wielka, Białe Błota oraz Koronowo. Wykonawcy wszystkich trzech zadań zakończyli prace w dniu 30.10.2019 r.

Rozbudowa drogi powiatowej nr 1550 C Brzoza – Prądocin - ulicy Ogrodowej  w Prądocinie

Wzmocniona i poszerzona została konstrukcja jezdni, wybudowano 3 nowe zatoki autobusowe. Wzdłuż zatok wykonano chodniki, pomiędzy zatokami zlokalizowanymi za ul. Potokową urządzono przejście dla pieszych. Wzdłuż całej ulicy wybudowano drogę rowerową. W miejscu przejazdu dla rowerzystów zaprojektowano wyspę dzielącą tworzącą azyl dla rowerzystów i jednocześnie stanowiącą element uspokojenia ruchu. Dla lepszego skomunikowania działek graniczących z pasem drogowym wybudowano zjazdy indywidualne i publiczne dostosowane do szerokości bram wjazdowych oraz przebudowano łącznie 12 skrzyżowań z drogami gminnymi.W ramach realizowanego przedsięwzięcia dokonano rozbiórki trzech przepustów i w ich miejscu wybudowano całkowicie nowe obiekty – jeden monolityczny żelbetowy o przekroju prostokątnym, dwa pozostałe z rur karbowanych o przekroju kołowym.  Na całym odcinku przebudowanej drogi (1,994 km) ustawiono nowe oznakowanie pionowe  i wykonano oznakowanie poziome. Poza tym ustawiono balustrady i bariery sprężyste.
Wartość wykonanych robót zamyka się w kwocie  7.281.000,01 zł, w tym środki od Wojewody Kujawsko-Pomorskiego w wys. nie większej niż 3 046 544,00 zł co stanowi 41,84% kwoty całkowitych wydatków kwalifikowanych Projektu, jak również środki  z budżetu Gminy Nowa Wieś Wielka w wys. 200 000,00 zł. Pozostałe środki w wys.  4  034 456,01 zł zabezpieczył Powiat Bydgoski.

Rozbudowa drogi powiatowej nr 1535 C Łochowo – Zamość

W ramach zrealizowanej inwestycji doprowadzono drogę do parametrów drogi klasy zbiorczej. Zmieniono konstrukcję istniejącej jezdni z gruntowej i częściowo tłuczniowej na nawierzchnię z betonu asfaltowego. Na początkowym odcinku drogi - przy ul. Bukowej wybudowano chodnik długości ca 80 m z kostki betonowej. Na pozostałej części drogi wykonano ścieżkę rowerową. Wzdłuż całego przebudowywanego odcinka urządzono zjazdy indywidualne i publiczne z kostki betonowej  bądź z asfaltobetonu oraz wykonano nową konstrukcję 1 skrzyżowania. Poza tym drogę wyposażono w nowe oznakowanie pionowe i oznakowanie poziome osiowe, oznakowanie miejsca przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniu z ul. Iglastą. W celu uspokojenia ruchu drogowego na ul. Bukowej zamontowano próg zwalniający.

Przebudowa przedmiotowego odcinka drogi dł. 2,636 km kosztowała 3 999 360,41 zł. Środki w wysokości 2 010 670,00 zł uzyskano od Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z Funduszu Dróg Samorządowych. Ponadto Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe reprezentujące Skarb Państwa Nadleśnictwo Bydgoszcz w ramach wspomagania administracji publicznej dofinansuje zrealizowane przedsięwzięcie w kwocie wys. 1 000 000, 00 zł.

Rozbudowa drogi powiatowej nr 1514 C Mąkowarsko – Sokole Kuźnica – Koronowo (Etap 1 B)

Inwestycją objęto ostatni gruntowy odcinek przedmiotowej drogi o dł. 2,28 km występujący pomiędzy Mąkowarskiem a Krówką Leśną. Tym samym w chwili obecnej nawierzchnia jezdni na całej długości drogi jest bitumiczna, począwszy od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 237 w Mąkowarsku, a kończąc na skrzyżowaniu z ul. Tucholską (droga gminna) w Koronowie. W ramach zrealizowanego zadania doprowadzono omawianą drogę do parametrów drogi klasy zbiorczej. Wykonano całkowicie nową konstrukcję drogi, nawierzchnię jezdni  z betonu asfaltowego. W miejscu występowania dróg leśnych wybudowano zjazdy o nawierzchni asfaltowej o szerokości i promieniach dostosowanych do ruchu pojazdów związanych z gospodarką leśną. Wykonano obustronne pobocza.  W ramach rozbudowy drogi został wydzielony i przygotowany pas drogowy, umożliwiający w przyszłości zlokalizowanie   i wybudowanie ścieżki rowerowej.

Umowna wartość zadania wynosi 3 899 100,00 zł. Znaczną część kosztów zadania (max. do 50% wartości kosztów kwalifikowanych) w wys. 1 960 550,00 zł pochodzą ze środków Funduszu Dróg Samorządowych przydzielone przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego. Ponadto wsparcia finansowego udzielił Skarb Państwa Nadleśnictwo Różanna  w kwocie wys. 1 000 000,00 zł.

[inf. Starostwo Powiatowe w Bydgoszczy]

Data dodania 08 listopada 2019