Dziś jest czwartek 21 listopada 2019 r. Godzina 09:24 Imieniny Janusza, Marii, Reginy

Jubileusz 30-lecia KPCEN w Bydgoszczy pod patronatem Starosty

22 października 2019 roku odbyła się gala jubileuszowa z okazji 30-lecia KujawskoPomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy. Podczas uroczystości dyrektor placówki Robert Preus przedstawił historię i obecną działalność instytucji. Zostały także wręczone statuetki i podziękowania osobom szczególnie zasłużonym dla rozwoju KPCEN. Ważnym dla gospodarzy uroczystości punktem gali było wystąpienie Małgorzaty Oborskiej Kujawsko-Pomorskiego Wicekuratora Oświaty, Zbigniewa Ostrowskiego Wicemarszałka Województwa KujawskoPomorskiego, Iwony Waszkiewicz Zastępcy Prezydenta Bydgoszczy, Wojciecha Porzycha Starosty Bydgoskiego, Heleny Czakowskiej Rektora Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej.

Zaproszeni goście mieli okazję po raz pierwszy usłyszeć fragmenty publikacji Miejsce i ludzie. Sama publikacja jest ciekawym przedsięwzięciem, ponieważ została opracowana przez nauczycieli konsultantów KPCEN w Bydgoszczy. Przedstawia dzieje budynku od 1863 roku aż do czasów współczesnych. Uroczystość uświetnił występ chóru Zespołu Szkól Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy oraz zespołu jazzowego Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Imprezami towarzyszącymi były dwie wystawy: Wystawa fotograficzna Miejsce i ludzie, 1863-2019 oraz wystawa obrazów Tadeusza Tarkowskiego Nauczyciel z pasją malowania. Wystawa fotograficzna Miejsce i ludzie, 1863-2019 prezentuje losy ludzi i budynku znajdującego się przy ulicy Jagiellońskiej 9. Obejmuje blisko 60 fotografii związanych z obiektem, nauczycielami i uczniami szkół, które w nim funkcjonowały, oraz ośrodkami kształcenia i doskonalenia zawodowego nauczycieli. Prace fotograficzne pozyskano dzięki zaangażowaniu wielu życzliwych osób prywatnych i instytucji państwowych. Przedsięwzięcie zostało objęte patronatem honorowym Starosty Bydgoskiego Wojciecha Porzycha, który dokonał jej uroczystego otwarcia. Wydarzenie miało miejsce w KPCEN w Bydgoszczy 21 października 2019 roku o godz. 12.00. Prace będzie można oglądać przez cały rok w godzinach od 9.00 do 15.00. Wystawa obrazów Tadeusza Tarkowskiego obejmuje 20 różnorodnych dzieł. Twórca był przez wiele lat związany z budynkiem przy ul. Jagiellońskiej 9, nauczycielem, dyrektorem szkół i artystą malarzem. Ekspozycja jest efektem współpracy Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy z Muzeum Wojsk Lądowych i osobami prywatnymi. 22 października 2019 roku o godz. 13.00 w KPCEN w Bydgoszczy wystawę otworzyła Halina Tarkowska, córka malarza. Obrazy będzie można oglądać od godz. 13.00 do 20.00. Ciekawą inicjatywą było również odsłonięto na budynku przy ul. Jagiellońskiej 9 okolicznościowe tablicy upamiętniającej historię tego niezwykłego miejsca. Budynek obecnego KP CEN od 155 lat służy celom edukacyjnym. Przez 104 lata istniały tu różnego typu szkoły (1864-1968), a przez 51 lat kształcono i doskonalono w nim nauczycieli (1968-2019).

KPCEN w Bydgoszczy jest największą placówką doskonalenia nauczycieli w województwie kujawsko-pomorskim. Celem instytucji jest wszechstronne oraz profesjonalne wspomaganie szkół i placówek oświatowych poprzez wspieranie rozwoju zawodowego nauczycieli, doradców metodycznych, dyrektorów szkół i placówek, pracowników organów nadzorujących i prowadzących szkoły i placówki, zespołów nauczycielskich oraz innych podmiotów edukacyjnych zgodnie z ich potrzebami i zainteresowaniami z wykorzystaniem: diagnozowania, prowadzenia szkoleń i konsultacji, ekspertyz, doradztwa, a także prowadzenie sieci współpracy i samokształcenia, oraz upowszechnianie przykładów dobrej praktyki. Placówka każdego roku obejmuje doskonaleniem zawodowym ok. 10 tys. nauczycieli wszystkich typów szkół i placówek. W roku szkolnym 2018/2019 nauczyciele konsultanci przeszkolili 9692 oraz zorganizowali 451 różnych form doskonalenia zawodowego nauczycieli, w tym m.in.: 225 warsztatów, 86 szkoleń zespołów nauczycielskich, 66 konferencji, 8 kursów doskonalących, 4 seminaria, 2 kursy kwalifikacyjne, 15 sieci współpracy i samokształcenia. Instytucja uczestniczyła w realizacji 22 programów miejskich, ogólnopolskich i międzynarodowych, np. Przyjaciele Zippiego, Dzieci myślą, działają i mówią, czyli Bydgoski Bąbel Matematyczny, Leśna skrzynia skarbów, Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo, Ekonomia na co dzień, Zarzadzanie firmą. Nauczyciele konsultanci organizowali, współorganizowali lub byli członkami jury w 44 konkursach. Opracowali 24 artykuły i 3 publikacje zwarte. Placówka posiada swoje hasło w Wikipedii. KPCEN w Bydgoszczy zostało bardzo wysoko ocenione przez nauczycieli i dyrektorów szkół korzystających z oferty doskonalenia zawodowego. Zorganizowane i przeprowadzone formy okazały się przydatne, inspirujące do działań edukacyjnych i doskonalące kompetencje zawodowe.

[fot.K.Wysocka]

Data dodania 25 października 2019