Dziś jest czwartek 21 listopada 2019 r. Godzina 09:26 Imieniny Janusza, Marii, Reginy

Ćwiczenie obronne pod kryptonimem „Kobra 19”

W dniach 14 i 15 października br. odbyło się ćwiczenie obronne pod kryptonimem „Kobra 19”, zorganizowane przez Prezydenta Miasta Bydgoszczy oraz Starostę Bydgoskiego. W ćwiczeniu uczestniczyli przedstawiciele i pracownicy Urzędu m. Bydgoszcz, Starostwa Powiatu Bydgoskiego, urzędów gmin wykonujących zadania z zakresu obronności  i obrony cywilnej, służb mundurowych i inspekcji.

Koordynatorem pierwszego dnia ćwiczenia, które zostało przeprowadzone na Strzelnicy Garnizonowej w Bydgoszczy był Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych. W szkoleniu zaangażowani byli żołnierze i pracownicy Rejonowego Zarządu Infrastruktury, Centrum Doktryn i Szkolenia SZ, 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej, batalionu dowodzenia IWsp SZ, Centralnej Grupy Działań Psychologicznych oraz Komendy Garnizonu Bydgoszcz. Szef Wydziału Zarządzania Kryzysowego z IWsp SZ zapoznał ćwiczących z procedurą aktywacji SZ RP do wsparcia administracji publicznej w sytuacjach kryzysowych. Kolejny wykład wygłosił przedstawiciel Centrum Doktryn i Szkolenia SZ, który przedstawił wojskowy punkt widzenia na hybrydowość współczesnych konfliktów. Panel teoretyczny zakończyła informacja specjalistów infrastruktury, którzy omówili normy i należności przyjęte w wojsku podczas tworzenia tymczasowego zakwaterowania. Uczestnicy szkolenia przemieścili się na plac ćwiczeń gdzie pododdziały jednostek wojskowych bezpośrednio podległych IWsp SZ przeprowadziły prezentację możliwości w zakresie tymczasowego zakwaterowania ewakuowanej ludności.

Drugi dzień ćwiczeń podzielony został na dwa etapy. Pierwszy dotyczył zainscenizowanej katastrofy śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na terenie szpitala im. dr Jurasza w Bydgoszczy, który przewoził pacjentów. Drugi zaś odbył się w Łęgnowie, gdzie zbudowana została mobilna zapora w rejonie Oczyszczalni Ścieków „Kapuściska”, która ma chronić mieszkańców tego osiedla przed powodzią. Kończąc dzień ćwiczeń, uczestnicy skorzystali z możliwości zapoznania się z infrastrukturą ww. oczyszczalni ścieków, która funkcjonuje w strukturach spółki zależnej Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy „Chemwik”.

Data dodania 18 października 2019