Dziś jest piątek 06 grudnia 2019 r. Godzina 21:12 Imieniny Dionizji, Leontyny, Mikołaja

POWIAT BYDGOSKI W ANALIZIE JAKOŚCI POWIETRZA - DRONY

Powiat Bydgoski uczestniczy w  projekcie dotyczącym wykonania analizy jakości powietrza w obrębie 23 gmin należących do ZIT BTOF w okresie od 15 września 2019 r. do 10 grudnia 2019 r. wraz z oceną napływów emisji zanieczyszczeń (pyłu PM 10 i PM 2,5) oraz niebezpiecznych związków chemicznych (gazów) uwalniających się w trakcie spalania odpadów, takich jak np.: (PID, HCL, HCN, CO, SO2, NO2, formaldehydy).

Celem analizy jest zbadanie zróżnicowania przestrzennego i czasowego jakości powietrza na terenie całego obszaru ZIT BTOF w oparciu o połączone techniki pomiarowe (bezzałogowego statku powietrznego i specjalnej głowicy pomiarowej wykrywającej niebezpieczne związki chemiczne charakterystyczne dla spalania substancji niedozwolonych oraz pyły PM 2,5 i PM10 i analizy matematyczne (modelowanie tych pomiarów i kompensacja ich z wynikami PMŚ).

Efektem wykonywania lotów i pomiarów   o różnych porach dnia oraz w różnych warunkach atmosferycznych przy wykorzystaniu specjalistycznego oprogramowania będzie określenie wpływu zanieczyszczeń pojawiających się nad wskazanymi obszarami z gmin ościennych oraz wpływu zanieczyszczeń generowanych przez miasta i gminy na gminy i powiaty sąsiednie (migracja zanieczyszczeń).
Wykonane mają zostać loty (co najmniej 3 loty na wskazanym obszarze) nad wszystkimi gminami, miastami i powiatami tworzącymi ZIT BTOF.

Obszar ZIT BTOF

[inf. Biuro ZIT BTOF Urząd Miasta Bydgoszczy]