Dziś jest poniedziałek 16 grudnia 2019 r. Godzina 10:02 Imieniny Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

Medal starosty dla Klubu Jeździeckiego DERESZ

W tym roku Klub Jeździecki DERESZ z Nowego Dworu koło Koronowa obchodzi 40-lecie działalności, a kulminacyjna impreza jubileuszowa odbyła się 7 września 2019 r w siedzibie klubu. Korzystając z zaproszenia na to wydarzenie Pan Starosta Bydgoski Wojciech Porzych odwiedził zabytkowy dworek nieopodal Koronowa, aby osobiście wręczyć Medal Starosty Bydgoskiego Za Zasługi Dla Powiatu.

Stowarzyszenie sportowe Klub Jeździecki DERESZ znane jest w regionie nie tylko z solidnej bazy treningowej, sukcesów w nauce jazdy konnej czy wieloletniej tradycji organizowania aktywnego wypoczynku dzieci i młodzieży. Klub słynie również z ogromnej pasji jego członków do kultywowania tradycji jeździeckich i kawaleryjskich. Występy klubowiczów - których znakiem rozpoznawczym stały się układy choreograficzne tańczone na koniach, np. polonez lub kadryl - znane są szerokiej publiczności, gdyż wielokrotnie uświetniały imprezy kulturalne i rocznicowe w regionie. Wspomnieć wypada regularne uczestnictwo w obchodach Święta Niepodległości w Koronowie, kolejnych rocznicach bitwy pod Krojantami, częste występy w Pałacu w Lubostroniu, udział w spektaklach Opery NOVA w Bydgoszczy, czy też obsługę dyliżansu pocztowego w obchodach 650-lecia Bydgoszczy.

Grono zapaleńców i entuzjastów jeździectwa skupione wokół "Deresza" zawsze chętnie i z wielką pompą podejmuje się działań na rzecz społeczności lokalnej. I choć stowarzyszenie działa jako organizacja non-profit, to trudy i koszty utrzymania blisko 40 koni dostępnych do jazdy wierzchem i w zaprzęgach nie są pokrywane przez hojnych sponsorów. Bez wielkiego rozgłosu klubowicze utrzymują ten prężny ośrodek własnymi składkami, wygospodarowanymi środkami oraz pracą społeczną. O wielkich datach, mniej znanych wydarzeniach, cichych sukcesach i trudnych momentach w dziejach klubu podczas uroczystości barwnie opowiadał Pan Józef Szews, który niemal przez całe 40 lecie przewodził klubowi jako Prezes Zarządu. Nie zabrakło wystąpień i podziękowań - zarówno tych uroczystych, jak i takich bardziej humorystycznych - a wśród gości rozpoznać można było wiele znakomitości, które przewinęły się przez gościnne nowodworskie podwoje. Starosta Bydgoski życzył klubowi wytrwałości w kultywowaniu pięknych tradycji oraz zapału do krzewienia w młodzieży nie tylko umiejętności jeździeckich ale przede wszystkim godnych postaw społecznych i patriotycznych.
Następnie mieliśmy okazję zapoznać się z filmem dokumentującym działalność Klubu. Urywki starych taśm, kronik telewizyjnych i ujęcia z najnowszej historii "Deresza" składają się na piękny i lekko nostalgiczny obraz tego miejsca (film można obejrzeć również w Internecie: https://youtu.be/tFrZXpAgOLE). Oglądając te kadry nie sposób dyskutować z opinią jednego z prelegentów, który przekonywał, że niewiele ośrodków w kraju może poszczycić się taką historią, takimi osiągnięciami i tak szeroką działalnością kontynuowaną po dzień dzisiejszy. Tym bardziej dumni jesteśmy, że w naszym powiecie znajdują się ludzie i warunki ku temu aby taki ośrodek funkcjonował.

By nie poprzestawać na sentymentalnych wspominkach, po części oficjalnej obecny Prezes Michał Adamkiewicz zaprosił zebranych gości na pokaz jeździecki w wykonaniu młodzieży trenującej w Klubie oraz do obejrzenia wystawy powozów i zaprzęgów jakie na przestrzeni lat odrestaurowali członkowie klubu i z powodzeniem użytkują przy rozmaitych okazjach. Imprezę zakończył poczęstunek swojskim jadłem i wystawa fotogramów ze starych kronik oraz najnowszych eskapad klubowiczów. Rozmowy i wspominki ciągnęły się jeszcze długo po zakończeniu oficjalnego programu uroczystości.

Życzymy Dereszowi końskiego zdrowia, wytrwałości i niekończącego się pasma pomysłów na działalność na rzecz lokalnej społeczności i całego powiatu.
Ku chwale kawalerii!

Data dodania 12 września 2019