Dziś jest wtorek 22 października 2019 r. Godzina 11:01 Imieniny Haliszki, Lody, Przybysława

Powiatowe spotkanie dot. afrykańskiego pomoru świń

Z  inicjatywy Starosty Bydgoskiego w dniu 24 lipca 2019 r. - Starostwo Powiatowe w Bydgoszczy zorganizowało spotkanie dot. ASF z Wójtami, Burmistrzami oraz koordynatorami gminnymi z terenu powiatu bydgoskiego. Wcześniejsze ustalenia przyjęte w trakcie zorganizowanego przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego spotkania ze Starostami, było doskonałą okazją do przekazania informacji dot. przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń.
Po oficjalnym otwarciu spotkania przez Wicestarostę –  Pana Zbigniewa Łuczaka i  Sekretarza Powiatu – Pana Leszka Czerkawskiego oraz powitaniu wszystkich zebranych na sali – analizę bieżącej sytuacji w zakresie zagrożenia ASF oraz działania dot. bioasekuracji gospodarstw przedstawił Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii – dr Jerzy Dymek.
W spotkaniu uczestniczył również przedstawiciel Wojewody Kujawsko-Pomorskiego - Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego  w Bydgoszczy – Pan Rafał Rewoliński, który poinformował m.in. o możliwości skorzystania przez rolników z dofinansowania na ograniczenie ryzyka wystąpienia ogniska ASF (np. na budowę ogrodzenia chlewni).
O narzędziach służących ograniczeniu rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń, oraz o wynikach kontroli przeprowadzonych na terenie powiatu bydgoskiego informował Powiatowy Lekarz Weterynarii – dr Zygmunt Gadomski.
W związku z przygotowaną akcją informacyjną, mającą na celu  poprawę bioasekuracji w gospodarstwach rolnych – zostały rozpropagowane plakaty i ulotki do wszystkich gmin. W akcję informacyjną mają być zaangażowani przede wszystkim sołtysi, którzy są najbliżej lokalnych spraw i mają bezpośredni kontakt z rolnikami.
Mam nadzieję, że dzięki wspólnym siłom i aktywności w szerzeniu świadomości dot. ochrony przed ASF uda nam się uniknąć rozprzestrzenienia tej choroby w województwie i naszym powiecie – zakończył Wicestarosta.

[oprac. Magdalena Tańska – powiatowy koordynator ds. ASF, fot. S.Nowak WPKiS]

Data dodania 25 lipca 2019